Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel

Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit s excelem, nevím jestli se jedná o funkci vyhledat, ale je to něco podobného.
Popíši svůj problém.
Ve sloupci A, B, C, D mám hodnoty, pro řádek 1 jsou to hodnoty (1-2-3-4), pro řádek 2 jsou to hodnoty (5-6-7-8) atd. Ve sloupci E mám vždy pro daný řádek nějaký text. Dejme tomu, že někde třeba v buňce M1 mám hodnotu X (která je obsažená někde ve sloupci A, B, C, D). A já bych moc rád chtěl, aby se mně v buňce N1 objevila ta textová hodnota ze sloupce E pro daný řádek. Vyjádřil jsem se hodně zmateně, ale snad se to dá pochopit. Pomůžete prosím? Já ani nevím jestli je to reálné, zkoušel jsem funci vvyhledat, svyhledat, nebo i index a match, ale nedokázal to rozchodit, házelo to chyby. Děkuji moc.

Příklad.
A - B - C - D - E
1 - 2 - 3 - 4 - pondělí
5 - 6 - 7 - 8 - úterý

Buňka M1 (zadám 7)
Buňka N1 (objeví se úterý)

Možno existuje nejaké elegantnejšie riešenie, mňa momentálne napadá táto verzia:

=IF(M1="";"";IF(NOT(ISERROR(MATCH(M1;A1:D1;0)));E1;IF(NOT(ISERROR(MATCH(M1;A2:D2;0)));E2;"nenájdené")))

Samozrejme, údaje v stĺpcoch A, B, C, D sa nesmú opakovať v iných riadkoch, t.j. hľadaná hodnota z bunky M1 sa nesmie vyskytovať vo viac, než 1 riadku, inak by bol výsledkom výraz v bunke E na nižšom riadku.

Vzorec je vyslovene pre Tvoj príklad.
Pokiaľ si svoj príklad použil len ako ukážku problému a v skutočnosti potrebuješ vyhľadávať vo viacerých riadkoch, tak vzorec sa bude komplikovať, to by som už potom riešil inak.

Josu to čísla 1-132 ve sloupcích A B C D
1-2-3-4
5-6-7-8

je to 30 řádků, vedle ve sloupci je 30 hodnot, vždy ke každému řádku (ty hodnoty jsou slovní, třeba jména). Z nějakého vzorce vyjede třeba číslo 129(to číslo se objeví v buňce I168) a já bych potřeboval aby vedle toho (J168) vyjela ta textová hodnota. Pro řádek 129-130-131-132 to je Mirek.
Když teda ze vozrce vypadne 129, aby to napsalo Mirek (hodnotu přiřazenou ze sloupce E)

Jseš zlatý.

KDYŽ(JE.CHYBHODN(POZVYHLEDAT(M1;A1:A30;0));KDYŽ(JE.CHYBHODN(POZVYHLEDAT(M1;B1:B30;0));KDYŽ(JE.CHYBHODN(POZVYHLEDAT(M1;C1:C30;0));KDYŽ(JE.CHYBHODN(POZVYHLEDAT(M1;D1:D30;0));"";POZVYHLEDAT(M1;D1:D30;0));POZVYHLEDAT(M1;C1:C30;0));POZVYHLEDAT(M1;B1:B30;0));POZVYHLEDAT(M1;A1:A30;0))

toto by ti malo vypisat cislo riadku v ktorom nasiel hodnotu M1. Vypise? neskusal som to nechce sa mi.
Ak to vypise cislo riadku, tak si das INDEX(E1:E30; a tu cele to dlhe z vrchu) a mas hodnotu z daneho riadku.

Pokiaľ tam máš takéto štvorice za sebou idúcich čísel, tak je nezmysel tam dávať vyhľadávacie funkcie.
Vypočíta sa, v ktorej štvorici sa číslo nachádza tak, že jednoducho delíš štyrmi (a upravíš hranicu). Z toho dostaneš riadok a Indirectom si vyžiadaš obsah E tohto riadku

=IF(M1<1;"";INDIRECT(CONCATENATE("E";INT((M1-1)/4)+1)))
=KDYŽ(M1<1;"";NEPŘÍMÝ.ODKAZ(CONCATENATE("E";CELÁ.ČÁST((M1-1)/4)+1)))

Samozrejme si treba upraviť to +1 na konci vzorca tak, aby si dostal správny riadok, v tvojom prípade tam bude +168

Funguje to len vtedy ak tam mas cisla presne poporadi od 1 do neviemkolko. V tom pripade ale nechapem naco tam kto pisal tie cisla do excelu, ked idu presne poporadi. To musel byt asi magor.
Normalne je to riesit s VLOOKUP alebo INDEX jak som pisal, ptz moze raz niekto prist a tie cisla prepisat z 1-2-3-4 na 1-10-43-2 a potom to uz fungovat nebude.

Vida a je to:

=KDYŽ(I168="";"";KDYŽ(NE(JE.CHYBHODN(POZVYHLEDAT(I 168;A168:A200;0)));A167;KDYŽ(NE(JE.CHYBHODN(POZVYH LEDAT(I168;B168:B200;0)));B167;KDYŽ(NE(JE.CHYBHODN (POZVYHLEDAT(I168;C168:C200;0)));C167;KDYŽ(NE(JE.C HYBHODN(POZVYHLEDAT(I168;D168:D200;0)));D167;"nená jdené")))))

Pro 4 sloupce je to cajk. Díky kluci, něco jste mě naučili.