Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezpečnostní aktualizace Windows 7

Zdar,

od rijna jsem nestahnul na Windows 7 jedinou aktualizaci, Windows update mam trvale vypnuty. Jenze preci jen uz je to nejaka doba a tak se zacinam obavat o deravost systemu.

Pry se daji stahnout z webu jen bezpecnostni aktualizace bez telemetrie a dalsich picovin. Ma to byt tady:

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.asp x?q=KB3212642

Zajima me, jestli to tak je? A jestli tam budou vsechny bezpecnostni aktualizace od toho rijna nebo jestli mam nekde najit i ty starsi, ale nemuzu nic najit, tak bych s tim potreboval pomoct, kdyby mi nekdo dal odkazy sem?

Predem moc diky.

Řešení:

Já tam mám toto:

2017-07, měsíční kumulativní aktualizace zabezpečení pro zvýšení kvality pro Windows 7 pro systémy s procesorem x64 (KB4025341) Aktualizace zabezpečení systému Windows 7 pro systémy na platformě x64 (KB3108664)

2017-07, měsíční kumulativní aktualizace zabezpečení pro zvýšení kvality pro Windows 7 pro systémy s procesorem x64 (KB4025341)

2017-06, verze Preview měsíční kumulativní aktualizace pro zvýšení kvality pro Windows 7 pro systémy s procesorem x64 (KB4022168)

2017-06, měsíční kumulativní aktualizace zabezpečení pro zvýšení kvality pro Windows 7 pro systémy s procesorem x64 (KB4022719)

v přehledu kumulativních aktualizací je typicky toto:

2017-07 Preview of Monthly Rollup - KB4025340
2017-07 Monthly Rollup - KB4025341
2017-07 Security-only update - KB4025337
2017-06 Preview of Monthly Rollup - KB4022168
2017-06 Monthly Rollup - KB4022719
2017-06 Security-only update - KB4022722

v katalogu se dá zjistit, které kb toto security kb obsahuje a můžu googlit popis. v práci je mi to jedno a kdyby mě to zajímalo doma, nacpu si mrchosoftí servery do hosts. přičemž věřím, že ty svině stejně hosts ignorují. takže učit se nastavovat firewall na mikrotiku.

instaluju to dávkově nasypáním kb podle 32/64b verze do "rollup" adresářů, cyklus v dávce se s tím za pár minut vyrovná. nemám kontrolu už nainstalovaných kb, to má umět samotný ms installer.

A myslíš, že když jsem někdy od loňského jara neaktualizoval, že bude stačit jen poslední security update? Je to kumulativní? Pokud ne, tak to ani moc netuším, jak s tím bojovat… Koukám do seznamu, poslední "normální" aktualizace (kdy jsem vyzobával telemetrii) mám z 26.4.2016 a pak už jen KB 4012212, https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4009975/w indows-7-sp1-windows-server-2008-r2-sp1-update-kb4 012212

edit: v tom odkazu jsou i ty kumulativní updaty (česky), jak sem dával link brtník.

Ja myslim, ze to kumulativni neni.

V tomto vlakne jsou popsane vsechny KB od rijna 2016 tedy od zahajeni rollup update, starsi si budes muset dohledat sam.

Nicmene za 2016 bylo ve Windows 7 nekolik (nebylo specifikovano) kritickych knih, kdy slo prorazit prava System! Letos na jare pak byla kriticka chyba tykajici se sdileni po LAN, to znamena, ze i pokud mas doma nekolik propojenych pocitacu a nedej boze se ti svinstvo dostane na jeden, tak muzes kompromitovat vsechny.

Proste to vidim tak, ze ty security update jsou nutne.

Mně se moc nechce :)

Mám neaktualizované W7 víc než rok, narval jsem tam natvrdo akorát to březnové(?) kábéčko, řešící WannaCry & spol. Kdybych měl k dispozici další PC, tak bych to zkusil, ale riskovat (po x hodinách aktualizací) že se něco pohnojí a já budu W7 přeinstalovávat, z toho mě jímá hrůza. Mnoho dní práce. Doslova, protože na "pracovním PC" také hraju hry a mívám jich nainstalováno najednou mnoho set… protože to tak chci.

Netusim, za sebe muzu rict, ze zalohuju systemovou partition v Acronisu, ale v idealnim pripade nechci obnovovat, nemam na to cas. Takze idealne kdyz se nic nerozbije.

Doslova, protože na "pracovním PC" také hraju hry a mívám jich nainstalováno najednou mnoho set…

Takze po precteni komentu od L-Core to chapu tak, ze zalohuje jen partition se systemem, ktery obnovi, ale pak by musel instalovat mnoho set her na jinem nezalohovanem logickem oddilu. A musim rict, ze i ja to mam presne takto. OS + programy na C: (zalohovano), hry potom na C:\Games a E: (nezalohovano).

Rozdělení na diskové oddíly je více než rozumné a uznávám jej.
Právě díky rozdělení bývá systémový oddíl méně zaplněný daty, což má za následek rychlejší provedení zálohy/obnovy OS.
Argumentace časovou náročností je úsměvná a poukazuje na apatii či lenost, až neschopnost.
Ano je to tak, protože tyto úkony lze zautomatizovat při vypnutí nebo spuštění PC. Není tak třeba zásahu uživatele.

Praxe - SSD na Win 7 Pro. Vytvoření zálohy 12 minut, obnovení OS ze zálohy cca 5 minut.

Kdo umí, ten koná. Kdo neumí, ten radí a moderuje na www.poradna.cz :-D

1. Mikrotiku, moderování nesouvisí se znalostí nějaké konkrétní problematiky. Je to funkce "správce", "regulátora", "úředníka", "policajta". Funkci "rádce" nemám.

2. Nástroje typu Norton Ghost či Acronis TrueImage samozřejmě znám a ten druhý využívám mnoho let. A používám více logických i fyzických disků (nemám ale SSD, věřím více Velociraptoru, v tomto PC už to měnit nemíním), aby bylo céčko co nejmíň zaplněno věcmi, které chci mít jinde (data, hry, příruční sklady, operativní zálohy).

3. W7 po 4 letech používání již nejsou v takové kondici, jako byly po instalaci. V případě velkého zásahu (a to instalace spousty záplat po dlouhé době je) by možná bylo záhodno provést kompletní čistou instalaci. Ale jasně, třeba by to prošlo bez ztráty kytičky, mirror bych stejně předtím dělal. Bohužel, ani to není pro mě tak jednoduché, jak nahoře píšeš. Používám různý specializovaný software se silnou protipirátskou technologií a mám na 1000% ověřeno, že po bitové záloze a obnově celého disku je licence fuč. Následuje zdlouhavé vysvětlování supportu (který samozřejmě nejede v režimu 24/7), co se stalo a obnova licencí. Tomu můžu předejít tak, že jednotlivé licence dočasně uložím na jejich serveru, pěkně postupně jednu po druhé (za každý modul), ohromná zábava, když jich mám snad stovku.

4. Tak jo, dám do toho. Nejprve mirror céčka (i při velké kompresi má hodně přes 60GB - je tam totiž i spousta věcí z té spousty her, které mám na éčku). Pak kontrola mirroru. Překopírování alespoň na dvě místa. Pak okamžitá záloha všech jiných dat z céčka v čitelné formě někam jinam (pokud by se nepodařilo z nějakého důvodu mirror obnovit). Hotovo, zazálohováno, nějakou hodinu to vzalo. Následuje aktualizace Windowsů. Pokud po x hodinách zjistím, že něco nefunguje, obnova z mirroru. A pokud by ten z nějaké příčiny náhodou selhal, věz tomu že za týden to nedám dohromady ani náhodou (akorát bych nemusel ze Steamu tahat všechno kompletně znova, jen bych ty stovky her musel znova nastavovat). Jen instalace různého softwaru, který používám, zabere snad den…

Prostě se mi do toho nechce. Do toho se dám až budu mít další PC (někdy za rok?), až jej plně zprovozním, pak můžu začít laborovat s tímhle. Samozřejmě mám pro případ poruchy další záložní PC, který mi umožní alespoň pracovat/vydělávat, pokud ten hlavní vypoví službu. Dtto manželka.

------
Takže si nechej své pošklebky pro někoho, kdo má na PC tak akorát Fejsbú a pár kradených her a filmů. Když se tomu něco pohnojí, vůbec nic se neděje. Já to tak jednoduché nemám :-)

mám na 1000% ověřeno, že po bitové záloze a obnově celého disku je licence fuč

Tohle je zajimave, docela by me zajimalo, kde to muzou nacitat, ze se neco zmenilo. Obvykle si teda berou ID disku, takze u tehlech licencovanych programu pri poruse disku a jeho vymene je obvykle zaloha stejne k prdu, protoze presne jak pises, OS nainstalujes za hodinu, podpore toho softwaru to vysvetlujes 2 dny.

Mě by to zajímalo taky.

Zkoušel jsem pátrat nenápadně u dealera (věděl o technické stránce zabezpečení prd) a na supportu mi to neprozradili. Opravdu tomu tak je, možná se při obnově z mirroru vygeneruje jiné "ID" disku "nebo něco v MBR" nebo co, netuším/plácám. Řešením (při havárii) je mít doma dvě licence, na dvou PC; sice bych z nich asi určitě vyloudil nějakou jednorázovou cenu (že třeba licence budou ověřovány proti jedné IP, abych to nemohl někomu "prodat", ale ani tak se mi nechce zbytečně vyhazovat další (určitě) desetitisíce. To raději ten support (je zlé, pokud by se to posralo v pátek večer a já měl termín v pondělí ráno; můj dealer by ale byl ochoten v případě nouze nejvyšší mi půjčit na ty dva dny svou ultimátku) :-)

možná se při obnově z mirroru vygeneruje jiné "ID" disku "nebo něco v MBR"

V MBR nema co, ID disku by pri obnove melo byt stejne, respektive jedno ID je partisny (to by melo zustat stejne) a druhe ID je disku (to je na obnove nezavisle, protoze je ve firmware disku). U nas co mame jeden soft, tak se pouziva ID disku, tudiz pri zavade disku se licence neobnovila, protoze na jinem disku bylo ID jine. Jenze pokud jsi obnovoval na stejny disk, tak proste ID partisny melo zustat a ID disku tim padem take.

Vše má řešení.
O jaké programy s tak dobrým zabezpečenním a od jakých výrobců se jedná? Názvy a verze?
Omouvám se, nemám čas reagovat na výše obsáhlý text, snad se k tomu později vrátím.
První problém tuším v používání Acr. TI. Určitě zkusit používat jiný program pro vytváření záloh.
Kdyžtak prosím oddělit do jiného vlákna.

co je to za hloupost? obnovou ze zálohy je maximálně fuč aktivace, tak prostě znova aktivuju. obnovou ze zálohy rozhodně nijak nemůžeš přijít o licenci, pokud se obnovuje pořád na ten samý hw kde byla licence prvně přiřazena.

jinak oni na to přijdou podle mne tak, že windows si pravidelně dělá kontrolní součty. tím pádem datum se od té doby změnilo a systém neprovedl několik checksumů, tím pádem se znova vyvolá nutnost aktivace licence.

asi jeste student? nebo proste domaci uzivatel? v produkcnim prostredi to mas tak, ze mas nejakou "deadline" a nikoho nezajima, ze sis musel aktivovat licenci, a ver tomu ze u spesl softwaru to neni pres internet na tri kliknuti. :-)

Je to mozne, opravdu tezko rict, ja se setkal se softem, ktery byl vazan na ID disku a tudiz to neslo obnovit na jiny disk pri poruse toho puvodniho.

nechápu tu formulaci, já jsem student? nebo tím myslíš tazatele? pokud řešíme Windows tak tam určitě problém není, můžeš fungovat dál, jen ti to huláká, ale to asi víš. aktivaci lze provést i offline po telefonu, ale to už je teda fakt velice dávno co jsem ji naposledy takto dělal, asi 10 let?

My ale neresime Windows. Resime specialni programy vazane k hardwaru a s aktivaci na vyzadani. To bys neveril jake praseciny dokazou profesionalni firmy delat. V mem oboru znam jen jednu firmu, ktera pouziva optimalni hardwarovy USB klic, ktery proste strcis do jakehokoli PC a muzes hned zacit pracovat. Problem jen pri ztrate nebo zniceni klice, pak ti nauctujou za poslani noveho poplatek.

že neřešíte windows jsem nevěděl.

nevím z jakého jsi oboru ale měl jsem zákazníka, výroba oken apod. a ti to mají podobně. a to že za to chcou peníze je přece normální. ten klíč není zadarmo, je to určitý druh tokenu ... všechno stojí peníze :)

když ztratíš klíče od auta, dostaneš zadarmo nové? :)

"id disku" je právě acronis-ti schopný volitelně obnovit ze zálohy .tib na nový disk. dělám to běžně.
(nemyslím teď režim přímého klonování z disku na disk, tam nainstalovaný acronis opraví bootloader automaticky)

licence win: oem verze kontroluje shodu více bodů instalace, několik z nich musí být splněno, ať to nastartuje. je tam velikost c:, velikost ram (možná jen u xp), řadič disku, mac adresa, cpu id, ...
při nesouhlasu dostaneš klasickou hlášku, že na aktivaci máš 3 dny.

disk id nesouvisí s licencí, ale je to životně nutný záznam pro bootloader od vista výš.
ale jestli ho používá i licence nějakého sw, je klon acronisem dobrou volbou.

První problém tuším v používání Acr. TI. Určitě zkusit používat jiný program pro vytváření záloh.

praví nafoukaný ubožák a majitel jedinéhom pécéčka, které zálohuje a obnovuje pouze sám na sebe.
ty jeho omezenosti tu nemá cenu ani komentovat.

Uz je to delsi doba, takze uz si to nevybavuju uplne presne, ale zkouseli jsme tenkrat vsechno mozne, protoze to bylo s tou licenci problematicke, vyrobce chtel zaplatit, nebot tvrdil, ze se licence vztahuje prave na ten disk, ne kterem to bylo instalnute. A opravdu to vyrobce mel prikurtovane k tomu disku a neslo to jinak, jestli to bylo ID disku, serial-number disku, ... to uz je jedno, pointa je v tom, ze opravdu muze byt problem pri vymene disku a obnove ze zalohy.

Nicmene je to jedno, je to jiny pripad nez bychom tu chteli rozlouskonout a to ten pripad, ze by L-Core chtel obnovit na stejny disk, kdyby se nepovedla aktualizace Windows, ale rika, ze by to specializovana aplikace stejne nepobrala. :-/

On tady "L-Core" o té specializované tajné aplikaci píše už několik let, ale přísně tajný název a verzi není schopný konkrétně sdělit, takže ani místní inženýři nemají šanci pomoci.
Ten přiožralý rozumbrada "lední brtník" z gumárny Contionental to nepochopil a motá to s Windows. :-)

Ono je naprosto jedno, co tady L-Core píše. Nefunkčnost po obnově mám 2x ověřenou, nemíním to zkoušet potřetí s jiným klonovacím softwarem. A za další nemám zájem jakkoliv se protivit zásadám používání software, nemám nejmenší zájem zkoušet jakékoliv eskapády.

Jakoukoliv pomoc v tomhle výslovně nechci, je zbytečné kolem toho cokoliv rozebírat. Možná bude nejlepší se smířit s tím, že moderátor L-Core je prostě trdlo, které si neumí rychle přeinstalovat, zálohovat, obnovit okna.

výrobci používají různé nečestné a nesportovní ochrany sw, které tě mají časem donutit za stejný soft zaplatit znovu. jak už tu bylo, je to pak na jednání s dealerem softu nebo technickou podporou výrobce, jestli ti vyjde vstříc. počet jeho ochot bývá velmi limitovaný, což ti v eula nepíše.

s některou ochranou typu mac se dá poradit i bez supportu, ale není to jednoduché ve firemní síti, kde si nemůžeš dovolit libovolné nastavení.

L-Core to virtualizačně neudělá.
On o tom superzabezpečeném programu píše celé roky a když jsem se ho opakovaně zeptal o jakou aplikaci se jedná, tak nikdy neodpověděl.
Vlastně je tu propíráno L-Coreho UFO - každý o něm tady četl, ale nikdo ho nikdy neviděl. :-)