Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zmizelo všechno volné místo z disku C

Zdravím, poslední dobou mí systém píše, že na disku není volné místo. Což je pravda. Na disku C jsem označil všechny složky(i skryté) a ukazuje to, že zabírají 34GB, ale disk co má 50GB píše že není místo. Je nějaké místo na disku, které se nezobrazuje přes vlastnosti? Nebo muže to být nějaký vir?

Díky

Blbě jsem to napsal. Disk má celkem 500GB, je rozdělený na 60GB(pardon že jsem předtim psal 50) a zbytek. Ten 60GB odddíl je Cčko a je tam pouze systém, a zbytek je na data. Když smažu něco z plochy dejme tomu 300mb hudby, tak do pár minut je ten disk opět plný.
Ještě jednou se omlouvám, že jsem to blbě napsal a předem díky.

je tam pouze systém

- default je tam download adresář internetového prohlížeče + cache, pokud si jeho profil nepřesměruješ jinam.
- je tam download aktualizací a pak zálohy souborů změněných aktualizacemi
- v českých windows občas nekorektně funguje prostor vyhrazený pro body obnovení, kdy dokáže zabrat veškeré dostupné místo
- ve w10 se teď nejspíš stahuje další velký update
- u w10 zabíralo místo sdílení aktualizací metodou p2p
- na poměrně malém oddílu zabírá kus místa c:\hiberfile.sys a hlavně nesmyslně velký swap c:\pagefile.sys

Body obnovení jsem zkoušel vypnout, bohužel bez změny.
Jedná se o w7.
Hiberfile = 2.38GB, pagefile tam nemám.

Mě se jedná spíše o to, že když vezmu všechny? soubory na C označím je, tak přes vlastnosti to vypíše jen 36GB, kde je těch zbylých 24 do 60GB?
HDTq
I3yt
Když smažu něco např na ploše, tak do pár minut je to místo zase fuč.

Body obnovení jsem zkoušel vypnout, bohužel bez změny.

píšu o rezervovaném místě, chce to vidět v nastavovacím menu, nebo změřit velikost "system volume information" (asi nebudeš mít přístupová práva)

přes vlastnosti to vypíše jen 36GB, kde je těch zbylých 24 do 60GB?

ano, po 22 letech existence jsou přístupová práva objev.

aktualizace jsou služba a neběží proto pod tvým účtem s tvými právy, ale jako system či cosi takového. ty proto nemusíš mít přístup tam, kde aktualizace zapisují/zálohují.

a pokud chceš mít malou rezervu: na plochu ani jinam do tvého profilu na c: nepatří hudba nebo video.
může tam být jen zástupce, který vede na adresář/složku na d:

pagefile tam nemám.

co ti vypíše příkaz:

dir c:\ /a:s

Vypíše to tohle:

Svazek v jednotce C je OS_Install.
Sériové číslo svazku je 1CE2-0880.

Výpis adresáře c:\

15.04.2016 19:16 <DIR> $Recycle.Bin
29.07.2009 02:44 <DIR> Boot
14.07.2009 03:38 383 562 bootmgr 29.07.2009 02:44 8 192 BOOTSECT.BAK 14.07.2009 06:53 <JUNCTION> Documents and Settings [C:\Users] 12.04.2017 21:17 2 552 381 440 hiberfil.sys 15.04.2016 19:11 <DIR> Recovery 11.04.2017 22:14 <DIR> System Volume Information Souborů: 3, Bajtů: 2 552 773 194 Adresářů: 5, Volných bajtů: 674 492 416

Kolega viz. níže poradil:

Spusti skript, ako Správca! Budeš v cmd okne informovaný, doba čistenia cca 15 minút, nasleduje automatický reštart mašiny.

Maže o.i. aj body obnovy v zložke; System Volume Information.

Použité nástroje sú výhradne z dielne MS, žiadne zásahy do Registrov.

a pomohlo, na disku 25GB volného místa. Už tam mám i soubor pagefile. No uvidím do zítra jestli místo bude stále mizet, ale snad bude všechno už v pohodě.

touchwood:
Ano, nejlepší je disk "nedělit" a nechat celý 1TB disk jako systémový. Geniální. To je filozofie programátorů z Redmondu.
Protože Windows dokážou za nějakou dobu používání dokonale nakřečkovat na disku naprosto zbytečné soubory - kdo by se s tím páral - koupíme větší disk (třeba 2TB!).

Skutečnost je taková, že většina laických uživatelů si neví rady, i když tam je funkce Vyčištění disku.
Málokdo klikne na pokračování Vyčistit systémové soubory. O uložených bodech obnovení také mnozí nemají potuchy. Další zradou, kterou Windows trvale ignorují, jsou bobtnající složky Temp, kterých je na disku několik.

Takže pojedeme na 4TB - takové disky už jsou k dispozici. Můžeme za vyčištění disku zaplatit servisu, nebo za flašku to udělá znalejší kamarád...
Třetí možnost je napsat dotaz fóra a rady se jen hrnou - jedna lepší než druhá.

P.S.
Od dob XP mám systémový oddíl max 60GB a místo na disku mi nikdy nechybělo.

kozakl:
Univerzální rada není. Vše je na uživateli, zda se sám začne orientovat v systému, nebo zda pověří osobu znalou s vyšší kvalifikací.

Vypisovat bod za bodem, co by měl laik vykonat pro vyčištění disku? A to ještě na vzdáleném počítači o kterém nemáme potuchy, na co vše tazatel počítač používá?

Vím z vlastní zkušenosti, jak dokážou uživatelé zasekat diskový prostor...

kozakl:
Klasická zbytečná diskuze: ať si každý dělá se svým diskem co je libo. Jsou dva tábory: děliči a neděliči.

Pouze skromně podotýkám, že ve většině případů radí "odborníci na slovo vzatí" - dělit. Výhodné to je pro snadnější údržbu a zálohování (příp. vytváření bitové kopie).
Při velikosti systémového oddílu 50-60GB W7, W8 nebo W10, není nutno hrabat do registrů. A pokud se pokročilý uživatel rozhodne přenést složku USER na druhý oddíl disku, je to jen k dobru.

P.S.
Velkorysé trpění bordelu na C: oddílu rád ponechávám laikům...

čitateľ:
Systém W7/64bit mi na disku zabírá i s aplikacemi cca 25GB. Kdo hraje hry, zcela jistě potřebuje "nedělený" disk aby nasytil nenažrané hry...
Vše se odvíjí od účelu, ke kterému je PC používán. Za dlouhá desitiletí mi C: oddíl 60GB vždy s rezervou stačil.
Ten kdo jen surfuje, prohlíží obrázky, čte poštu, plácá se na facebooku atd. ani víc nepotřebuje.

Takže tvrzení "...je málo, velmi málo..." platí jen v určitých případech, nikoliv obecně!

kozakl:
Jsou diskutující, kteří nechápou psaný text. Ve svých příspěvcích nikomu nenutím můj "názor", dokonce jsem velkoryse prohlásil, že se svým diskem si má každý soudruh dělat co uváží za správné. Naopak jsem stále přesvědčován, že mám duševní úchylku když používám 60GB systémový oddíl!
Přiznám se bez mučení, že taková poučení, kde mám hledat význam slova diskuze, mě zvedají ze židle. To považuji za puberťácky silové řeči... Mám dojem, že když já skládal a programoval 8-mi bitové počítače, tak někteří z diskutujících ještě nebyli na světě.

kozakl - neboj, už mlčím

musím nesúhlasiť a nesúhlasiť,... delenie disku má zmysel len na 2 časti, jeden pre OS, Aplikace (programy a hry), druhú čásť pre data. S tým že ako veľa nechám pre OS záleží vždy od používania. Pre bežného uživatele bych povedal že okolo 256GB je tak akurát ako "C". Ale nikdy nemôžeš tvrdiť striktne že uživatel musí mať tak alebo onak velkú partíciu pre OS (s aplikacemi). Teraz sa to skôr rieši tak že sú v PC 2 disky, jedno SSD (zvyčajne napr. 256GB) = jedna partícia kde je OS a plikace, a potom máš HDD celý len pre dáta ako jednu partíciu (napr. 1TB)

především sem chodí rozjebávači windows. už vidím, jak si svých 931gb z c: co půl roku zálohují na nasku.
nedělit si může dovolit někdo, komu instalace vydrží celou dobu životnosti hw.
to zásadně není případ tazatelů na této poradně.

60gb může někomu u win7 stačit celý život. ale už ne pařanům nebo warezákům, nic proti nim.
ale dost těžko psům, dětem a nesvéprávným uživatelům w10, kteří dostávají ročně 1-2 "servicepacky", pardon, creature update.

já vím že ty víš, ale nechce se mi diskutovat se školometskými typy.

Jak již psal karel, jenom zopakuji:
- Spustit příkaz cleanmgr (vyčištění disku) s právy správce a přepnout do záložky "Další možnosti" a zde odebrat všechny body obnovení, kromě posledního a odstranit nepotřebné soubory. Nepotřebných souborů je tam dost, což je vidět i v Koši ($Recycle.Bin -> 146636 souborů, 29350 složek).
- 60GB je žalostně málo na systém, ale to již tady taky bylo napsáno.

Spusti skript, ako Správca! Budeš v cmd okne informovaný, doba čistenia cca 15 minút, nasleduje automatický reštart mašiny.

Maže o.i. aj body obnovy v zložke; System Volume Information.

Použité nástroje sú výhradne z dielne MS, žiadne zásahy do Registrov.
---------------------------
Tiež skus PrivaZer v3.0.19 - Portable.
download.php

Spusti SW, ako Pokročilý. PrivaZer v3.0.19 vypína spánok Hiberfile.

Bacha na mazanie Indexovania a cookies, zruš fajky.

Ak hiberfile využívaš, po čistení zadaj do Spustiť príkaz: powercfg -h on
Hiberfile sa v koreni C:\ obnoví.

CCleaner miluje a odporúča dvanásť z desiatich "expertných" lám na Windows. Najmä ho obdivujú v nemom úžase veškeré redakcie a redaktori denníkov nielen o PC, ale už aj portály "o varení a pečení".

Pritom o tento vcelku vydarený xindel; index.html z ľudovodemokratickej, čínskej kuchyne, ozn. pod Dism++10.1.25.3 x64/x86, málo kde človek zakopne. Nahrádza klikacím lamám ladičku PowerShell.

v podstate jde o to, máš málo miesta, tak abys uvolnil miesto tak ešte nainštaluješ dalšiu aplikáciu? To dáva logiku ako hasiť oheň benzínom. Však ten ccleaner zabere zas len dalšie "megáče". Dalej je ho zbytočné inštalovať keď OS už má v sebe jeden čistič, a čo ccleaner dokáže na vyše? len určité veci, ktoré v rukách bežného uživatele vytvria 50 otázok tady na poradni s tým "nejde mi toto, nejde mi hento". Aneb když si nekto rozdrbe registre, pričom zmysel čistiť je "neexistujúci", ono totiž registre sú pár KB súbory, tie isto z 1TB HDD uvolnia vela miesta, až neuveritelných 0.000002%. Clap Clap, jo a OS nabootoje až o nanostotinu rýchlejšie, ale s tým že až "polka OS bude pojazdná". A když prijde na niečo, že potrebuješ použiť "druhú polku", tak uživatel mláti do klávesnice a ty tu na poradne čítaš už po milionkrát ten istý "žáner". Sem tam sa okrem CCleaneru priplete aj nejaký Advanced System Care, ktorý vylieči ujka v opravovne z finančných problémov. Alebo Nie? Jaj, nejaký kokoti na netu tady úžasnému userovi pomáhajú a ešte zadarmo. Ale taký ten úžasný user si aj tak spravý po svojom, ešte viac to "vylepší" a pak sa ide chváliť na žive, kde mu ccleaner neporadia, a pak zrazu bum, poradno si na hovno. Hlavne že ccleaner je úžasný nástroj, 10 z 10 týpkov zo živé odporučuje.

Registre osobne čistím. Tiež Registre po zbavení tisícok hluchých kľúčov Defragmentujem. Hlavne v prípade, ak prebehol plynulý abgrejd tzv. "prešrotovaním" z W7/8.x na W10 so zachovaním users nastavení a ponechaním nainštalovaného SW. Tam to má opodstatnenie, niekedy vyhľadám cca 5.000 neplatných kľúčov a hluchých odkazov. To už je sila. Po tomto vyčistení zaberie následná Defragmentácia Registrov min.12% z objemu.

Jednoznačne sa po týchto dvoch úkonoch s Registrami zrýchli systém, konštatujem objektívnu skutočnosť. Systém sa nehrabe a nelistuje v "pravekých kalendároch", ako v stydkých pyskoch pri 90-ročnej geriatrickej starene.

Otázkou je, čím, akým forenzným nástrojom vykonať čistenie a defragmentáciu Registrov Windows. Free šunty na trhu typu "švajčiarskeho nožíka" so širokým záberom totálneho čistenia to určite nezvládnu.

V prípade updatu z win7/8.1 na win10 by som vykonal čistú inštaláciu, takže ani tam registre nemusím riešiť.

Pokiaľ si "expert" ktorý to robí ručne a vie čo robí, tak problém nieje (z hladiska že by sa niečo posralo) ale žeby to niečo zlepšilo, mhmm, to nebudem rozoberať, no ale když to robí nejaký laik, ktorý nič o tom nevie, a iba nakliká cez nejaký "poopware" a ani nevie čo to maže, to je pak, jaksi "dojebanie systému".

Ostatne profík "poopware" nepoužije, a v rukách laika sa to mení len na nebezpečnú zbraň. Takže je to zbytočné.

I tak ceľkovo nevidím význam čistiť registre, a zas ten nárast výkonu je fakt minimálny (v tom zavádzaš).