Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Java - optimálnější kód

Dobrý den,

Jednoduchá otázka - který kód je optimálnější/rychlejší

int x = 12 * 2 / 5;

nebo

int x = (int) 2 * 2.4;

Chci upozornit, že něco takového je v podstatě zbytečné řešit. Pouze v případě, že bych takových výraz měl asi 10 000x.

Používám způsob 1, ovšem se způsobem 2 je to přehlednější, ale nevím, jestli má cenu to přepisovat.

A proto bych chtěl vědět, jednak z důvodu optimalizace a jednak čistě ze zájmu, který kód proběhne rychleji.

Předem děkuji.

Optimalizovať aritmetické operácie na takejto úrovni nemá zmysel. Pokiaľ chceš naozaj porovnávať výkonnosť aritmetických operácií, tak na výsledok má podstatný vplyv procesor, na ktorom to spúšťaš (vygoogli si napríklad, čo znamená pipelining). Výkon ovplyvní aj kód, ktorý je "okolo" (napr. či sa budú premenné načítavať z pamäte alebo z keše), takže jediný správny spôsob, ako to porovnať, je spraviť si benchmark na takom prostredí, kde chceš dosiahnuť maximálny výkon.

Vo všeobecnosti ak sa bavíme o rýchlosti aritmetických operácií, tak celočíselné operácie sú vždy rýchlejšie ako operácie s pohyblivou rádovou čiarkou. Lenže v tvojom prípade chceš porovnať celočíselné násobenie+delenie (dve operácie) voči jednému násobeniu desatinných čísel. A tam môže byť výsledok naozaj rôzny, pretože delenie patrí medzi "pomalé" aritmetické operácie (ak nedelíš mocninou 2, čo ti prekladač zoptimalizuje na bitový posun). Takže rýchlosť zistíš jedine tak, že ju odmeráš. Otázka je, či to chceš robiť, keď už teraz vieš odhadnúť, že to vo výsledku nebude mať prakticky žiaden vplyv.