Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem licence w98

Zdravim, resim dilema, mam orig knizku ms win98, kde je na obalu licencni cislo win98, dale mam orig inst.CD WIN98, na kterm je jine lic cislo, a dale mm samplepku s lic.cislem WIN98. Co muzu pouzit jako legalni instalaci win 98? pripominam, ze mam tri ruzne zpusoby licencovani a nevim, ktery, je to z nejakych satrych pc;jen na tom CD je OEM cislo, takze to asi ne....
Diky za rady

Čeče, dyt ucetni doklady se musi archivovat pet let, tak by to melo byt i u tech uctu, ne?

IMHO je dobré rozlišovat:
Archivace účetních dokladů se řídí předpisy o účetnictví.
Archivace daňových dokladů (což není úplně totéž jako "účetní" doklady) se řídí např. zákonem o dph, což je 10 let.
Archivace mzdových záležitostí je tuším 30 let - zase podle příslušných předpisů.
A (ne)legálnost licence se řídí podle licenčního ujednání, které člověk odsouhlasí. Pokud si tedy Microsoft dá do EULA, že legálnost provozovaného SW prokazuješ mj. dokladem o koupi, tak to prostě platí - i kdybys ho měl koupený třeba 20 let ;-)

Problem je ale to ze zakon ma prednost pred nejakym ujednanim (ak by bolo nieco v rozpore tak ta cast EULA neplati), a navyse EULA ani nebolo podpisane (je to teda vobec platna zmluva)? Ja osobne o platnosti EULA dost pochybujem. Napr. v nemecku pred niekolkymi rokmi sud rozhodol ze predavane "OEM" verzie Win (v D sa volaju uz "DSP" verzie) moze zakaznik dalej predat ak ho uz nepouziva, MS nema pravo obmedzovat trh, ak nieco MS predal tak nemoze zakazat dalsi predaj.
Inac v EULA je vobec nieco o tom ze si ma clovek uchovavat doklad o kupe? Zhlavy neviem ale pochybujem ze to je v EULA. To je len tusim kdesi na strankach MS a tam si mozu pisat co chcu, podla ktoreho zakona som povinny dodrziavat nejaky drist z webu MS?

Otazka je ci ma niekto chut sa handrkovat s kdejakymi blbcami prip. sa tahat po sudoch, takze si radsej doklad o kupi archivuje, hlavne ak to je na firmu apod. Aj ked IMHO firmy skor kupuju predinstalene OEM-Win s nalepkou na bedni, a tam myslim staci ta nalepka na bedni a mal by byt klud. Nech mi niekto nehovori ze ak kupim odruky pouzity notebook na ktorom su OEM Win vcetne nalepky na spodnej strane NB, ze to mam nelegalne ak nemam nejaky doklad o kupe, o kupe coho doklad, o kupe notebooku? Co ma doklad kde je napisane
"notebook XYZ ... cena XYZ"
spolocne s legalnostou Win, tak to nech mi niekto z MS vysvetli :-)

navyse EULA ani nebolo podpisane (je to teda vobec platna zmluva)?

Jen názor - nejsem právník:

EULA je určitě podepsané v Microsoftu. A uživatel je podepisovat nemusí, protože stačí, když s ní vyjádří souhlas nějakou jinou formou, třeba kliknutím na "Souhlasím s licenčním ujednáním", přičemž program se mu bez toho odsouhlasení nenainstaluje.
Taková forma souhlasu se tuším nazývá "konkludentní čin".

Je to podobné jako když přijdeš do restaurace a objednáš si jídlo. Taky nikde nepodepisuješ, že jim ho pak zaplatíš, ale svůj souhlas jsi vyjádřil tím, že jsi tam vešel a že sis něco objednal. Pokud by ses pak rozhodl nezaplatit nebo zaplatit jen část a protestovat, že ta svíčková byla jen za 50 Kč a ne za 200 Kč, máš smůlu. Právo je na straně restaurace. (Nemluvím o případech, kdy jídlo oprávněně reklamuješ z důvodu nějakého nedostatku).

tož mám 3 orig věci a ani jedna nejde použít

Legálně ne, ale na druhé straně:
Pokud víš, že jsi to opravdu kupoval, že tu licenci nikdo jiný nepoužívá a pokud na tom pc nebudeš provozovat nic závadného, tak je velmi nepravděpodobné, že by ses dostal do nějakých problémů. Přece jen Win98 jsou už dnes poněkud zastaralý systém, v centru zájmu jsou spíš WinXP a Visty. Pokud tedy chceš ten pc provozovat jen pro osobní potřebu, asi bych si tvém místě troufla tam nějaké ty win98 dát ;-)

Podle mne nemůže zákon platit zpětne. A ten blábol s tím, že legální je soft pouze s nabývacím dokladem je starý pouze pár let, za dob začátků Win98 podle mne nic takového neplatilo, tenkrát se tvrdilo něco o originálním médiu.

Takže bych se vůbec nebál, použil bych číslo ze štítku z příručky, popř. samolepky - obě věci znamenají originální původ.

Nainstaluj Win na ktore pasuje to cislo zo samolepky, a nalep samolpku na bednu, a mas to IMHO legalne. Keby daco tak povedz ze vsetko ostatne si uz stratil :-D (prip. by som ukazal aj to original CD). Samolepka by mala ako potvrdenie toho ze ta OEM verzia sa pouziva len na tomto PC stacit. Je mozne ze debilkovia v MS a v OSA si myslia nieco ine, ale to je len ich problem.