Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Připojední důchodců k netu?

Ahoj,

mým prarodičům, osmdesátníkům, daruji k vánocům počítač. Jen nevím, jaké připojení k internetu jim pořídit. Prioritou je cena, fup i rychlost je podružná. Sice jsou relativně prachatý, ale "jó já pamatuju rohlík za půl halíře, dnes je všechno drahý, zlatý komunisti...". K dispozici je telefonní linka a signál všech operátorů. Wifi poskytovatel nepřipadá v úvahu.

Asi nejlepší by bylo adsl od španělskejch teleprdů za 399 bez dph. Měl by někdo lepší nápad prosím?

Díky.

Jsi si jistý, že prarodiče budou ten počítač a internet opravdu využívat? Nechci je podceňovat. Ale většina starších lidí, které znám, má z počítačů spíš hrůzu. A tvrdí, že počítač vůbec nepotřebujou a ty internety taky ne. Pokud jsou prarodiče výjimkou, tak smekám pomyslný klobouk!

Připomíná mi to jednu scénu ze seriálu o kačerech a strejdovi Skrblíkovi, ve kterým Skrblík vzpomínal, jak přijel do Skotska navštívit svoje rodiče a nechal jim tam něco dolarů na živobytí. Poté, co odešel, tak si Skrblíkova matka povzdechla:
"No jo, ale na co nám jsou americké peníze?"

A s tím počítačem a internetem bych to viděl podobně. Pokud mají mobil a dokážou ho důkladně využívat i jinak než jen na volání, ale i použijí kalendář, budík, upomínky a další věci v něm, tak by se dalo uvažovat o tom, že by počítač a internet zvládli. Jinak to dopadne tak, že to využiješ ty, když k nim přijedeš na návštěvu. A oni budou mít další skvělý věci, na kterých se dá utírat prach, jen z těch čudlíků na tom prkýnku před tou televizou to jde špatně utírat.

A jestli to opravdu chceš udělat, tak se jich na to napřed zeptej, jestli to opravdu chtějí. Znám respekt starších lidí k elektronice (v jejich době to bývaly hodně drahý a rozbitný věci) a jejich schopnost se to naučit ovládat vychází z tohoto respektu ("co když to pokazím?").

Eva_M a Prasak: Vy ty starší lidi strašně podceňujete! To, co říkáte, platilo možná před deseti lety. Ze zkušenosti vím, že dnes starší lidé nemají s počítači problém - naopak z nich mají často velký užitek (hlavně pro komunikaci). Vlastně všichni mí příbuzní v důchodovém věku počítače aktivně využívají, 76letý strýc mimořádně aktivně stahuje a instaluje pořád nové věci na své PDA a experimentuje se streamováním obrazu z PC, celá rodina se dorozumívá přes Voip na PC (zejména pro seniory k nezaplacení).
Jedinou černou ovcí je máma, která si pořád jede na Macu a odmítá se "na stará kolena" učit s Windows. Ale je jí teprve 64.

No já vycházím ze životních zkušeností.
Ale pokud PC ještě nikdy neměli, tak dost pochybuju, že v 80ti letech to půjde. Jak jsem psal - pokud pro ně není problém ovládnout mobil a hromadu funkcí v něm, tak by to mohlo jít. V opačným případě o tom silně pochybuju.

No vyrustali v jine dobe a maji jine zkusenosti, ale pokud je to bavi, tak se to nauci a navic oni opravdu zjisti, ze tak muzou komunikovat a byt ve "spojeni" s kymkoli. Je to jak pise nekdo vys. Me mamce tahne na 60 a hraje hry, pouziva mirandu a internet uplne bezne a je na tom skoro zavisla.

Drahý příteli. Možná se budeš divit ale péčka byly již v době, kdy si tvůj tatínek hrál na písku na doktora se sousedovic Máničkou. Sice na filmu a němé, ale o to rajcovnější. Takže bych se vsadil, že tvého dědečka by neudivily.Jinak je spousta dědečků, kteří sjížděli Atari ...a jiné počítače v době, kdy tys zejmě nebyl na světě. Rozdíl je jen v tom, že tenkrát museli počítač ovládat a ne jen klikat na ikony. :-D:-D
Vem to tak, že kdyby sis měl vybrat, jestli ti má dělat operaci mozku šedesátiletý primář, nebo dvacetiletý medik tak by sis vybral bez ohledu na věk.
Budiž útěchou že v šestnácti se ti zdá třicetiletá jako stará bába a v padesáti táž, jako mladá kočka.;-)

Já bych se také snažil nejdříve posondovat, jestli by o to vůbec stáli, jestli by jim neudělala mnohem větší radost a užitek například myčka na nádobí, pračka se sušičkou, digitální plazmová televize... Nebo zkrátka něco, co by jim ulehčilo práci a místo učení se, by si mohli uvařit čaj s medem.
Jinak plně souhlasím s tím, co píše Prasak. Někoho může počítač bavit, druhý z něj má hrůzu. Obzvláště když jde o první počítač.

Prasakuv nick opraven, už se to nestane. :-) (LaKr) (Kráťa)

Aj aj, průser bude v tom, že sem v Ostravě nikdá nebyl....
Mohl bych se vymluvit, že ten nick je s krátkým jen a jen proto, aby ho mohli číst i takoví, co nemají nainstalovanou češtinu ve svým operačním systému, pokud vím, tak to bývala častá výmluva těch, co nepíšou s diakritikou, že někteří linuxáci to nepřečtou. Ale dnes už snad takoví nejsou, takže by mě ta výmluva asi neprošla, co?

Jestli si platí pevnou linku tak bych vybíral něco z ADSL, pokud ne tak bych se poptal jestli není k dispozici nějaká bezdrátová síť, např. pro naši vesnici jsem zařídil připojení přes wifi za 300 Kč vč. DPH/měs. bez jakéhokoliv omezení a a dalších poplatků, reálná rychlost je cca 2/1 Mbit/s, čemuž nemůže konkurovat cenově žádná ADSL.

Ahoj, díky za příspěvky, tolik jsem jich opravdu nečekal.:beer:

S tím nápadem přišla babička, že jim to daruju k vánocům je jen věc provedení :-D Bude na něm nainstalovaná Mandriva s KDE, samozřejmě bez menu a podobně, jen na ploše pár ikon a na tapetě základní vysvětlivky co ta ikona dělá. Mandrivu použiju protože za prvý widle suxxx a za druhý jde v KDE nastavit velikost všech písmen na desktopu, což je pro prarodiče docela potřeba a widle to snad ani neuměj. Navíc systém bude na readonly oddílu, takže bude nesmrtelný i při tvrdym vypnutí. A samozřejmostí je luxusní dálková správa systému + využívání pro moje divočiny na netu :).

Asi to nakonec opravdu bude telefonika.

I kdyby na tom jen hráli karty, bude to lepší než kdyby jen seděli, litovali se a nadávali jak většina českejch důchodců že je dnes všechno na ho*no.

Zdar! :beer:

Tak to je jiná, když oni chtěj net sami! S tím linuxem máš naprosto pravdu, výbornej nápad. Lidi netknutý počítačema nejsou deformovaný widláckým pohledem na systém a přizpůsobí se stejně rychle na jakýkoliv systém. A s dálkovou správou to máš pod palcem. Tak to tě musím pochválit, klobouk dolů a palec nahoru!!!:beer:

S tím nápadem přišla babička, že jim to daruju k vánocům je jen věc provedení

Tak to je něco úplně jiného, to jsi předtím nepsal! Zpočátku jsem nevěděla, jestli to není jen tvůj nápad, z kterého budou důchodci rozpačití a nebudou to umět používat. Pokud to sami chtěji, tak to je SUPER a moc jim fandím! :-)

No kdybys hledal důchodce, kterýmu bys chtěl darovat počítač - notebook, tak bych si ho rád vzal. Můj mi už pomalu zastarává! Díky
Na oplátku tě můžu naučit jak se používá!
Důchodce!!!!!!!!!!

Jak ses nakonec rozhodl?
Řeším podobnej problém, tak jsem se začal rozhlížet...
O2 vypadají dost nevýhodně - je to zbytečně drahé a s FUPem.

Jako nejlepší se mi zatím jeví Volný Komplet: internet je o dost levnější, bez FUPu a má 2x rychlejší upload. Tarif za pevnou linku a hlasové služby je taky výrazně levnější než u O2. Navíc člověk dostane za korunu modem/router s WiFi, voip bránou a 4x ethernetem.
Sakumprdum 296,- + 284,-Kč včetně DPH za 2048/256 bez FUPu i hlas.
Odchozí hovory půjdou přes voip zadarmo, příchozí standardně na původní telefonní číslo (dá od O2 převést za 1200,-).
Víte o něčem lepším pro daný účel?

Snad jako každý jsem začínal na dial-up, ale to byl děs a běs. ]:)Dokud jsem bydlel v Praze, používal jsem UPC (snad nejlepší, i když trochu drahé) a po přestěhování jsem zůstal kabelovce věrný - byť jiné. Je to docela rychlé - používám 4 Mbit - sice s omezením dat na 3 GB, ale i když jsem na netu denně skoro phurt, nepřelezu. Včetně té kabelovky (35 programů) mě to stojí necelých 700/měs.
Nemysli si, že rychlost nehraje roli - používám to i jako telefon (SKYPE OUT) a tam je to docela důležité. Pevnou jsem dávno zrušil, nedám těm zlodějům ani fenik - takhle volám za cca 0,60 Kč/min! Jen aby se prarodiče kamarádili s klávesnicí! Já i moje žena jsme šli do důchodu jako úředníci, mně to problémy nedělá, žena se PC štítí. Absolvovala několik PC kurzů ještě v zaměstnání, teď si to šla obnovit, ale stejně považuje PC za ztrátu času (pro sebe). Není finančně nejvýhodnější ten U-fon? Praneteř ho má, ale stěžuje si na dost časté výpadky.