Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows Vista

Ahoj, chtěl bych se zeptat na celkem aktuální problém, visty. Koupil sem si notebook, a mam k němu visty home premium(instalace bez DVD, instalace rovnou z HDD), ale visty sou jaksi hardwarově náročné. Můj notebook to strašně zpomaluje, a to mě štve, nemáte někdo nějakou radu jak, bud nějak zjednodušit visty, nebo jak do nich nějak nahrát vzhled a funkce xp?
pls pls o radu děkuju

Obecně: pokud výrobce předinstaloval Visty, měl bych za to, že z hlediska výkonu je to OK. Možná ti běží na pozadí zbytečný služby (indexování, ...) nebo spousta trial verzí přibalenýho SW. Zaměřil bych pozornost tímhle směrem.

Umím osekat Visty před instalací (program vLite), po instalaci ne.

Pavel

Umím osekat Visty před instalací (program vLite), po instalaci ne.

Pavle tohle je trochu nesmysl :), pokud víš kterou službu vyhodit z instalace, umíš ji přece po instalaci i zakázat, což je z hlediska výkonu úplně to samé. Pár diskuzí o nlite už tu bylo.

Chce to systém trochu poznat a pak teprve něco vypínat, žádný univerzální návod nebo nedejbože utilita neexistuje.

Teď jsem se díval jaké služby vlastně ve Vistách (nutno říci že ale verze Enterprise) jsou a jen registrovaných položek typu služba je s instalací SQL2005, Visual Studia a IIS 136 :-?. (Běžný uživatel má místo toho např. antivir).

[http://img131.imageshack.us/img131/1680/vistaservic eslv8.png]

Míněno trochu jinak. Vistu nemám, nepoužívám, jen jsem ji jednou zkusil očesat vLitem. Odtud tedy moje tvrzení.

Ano, služba se dá vypnout i po instalaci, to já vím stejně dobře jako ty. Nejde ale jen o služby, ale i o sw typu messanger (a podobný udělátka), který můžou (přiznávám, že někdy jen zanedbatelně) brzdit systém.

Pavel

Ano, služba se dá vypnout i po instalaci, to já vím stejně dobře jako ty.

Vím že to víš :) Jen jsem prostě apriori proti používání neoficiálního instalátoru (=vlite) místo Windows Setupu, i když se tím může ušetřit (zanedbatelné) místo na disku. Jsem přesvědčený že běžný uživatel bude v průběhu životního cyklu jeho instalace potřebovat rekonfigurovat systém, a to u Setupu poškozeného vlitem nejde. Proto prosazuju názor, že ladit se mají Windows až po instalaci.

Windows Embedded jsou samozřejmě něco jiného, ale taky nepatří na desktop uživatele.

Tím se naše pohledy ze zásady liší.

Dotaz je položen příliš obecně. Co ale mohu doporučit bez ohledu na znalost hardware je:
- vypnutí indexace disku
- vypnutí služby Windows Search
- vypnutí služby Desktop Window Manager Session Manager

Dále se zbavit všeho nepotřebného, co tam výrobce předinstaloval. Bez znalosti situace se ale konkrétně poradit nedá.

Ještě k původnímu dotazu:

jak do nich nějak nahrát vzhled a funkce xp?

Visty obsahují všechny funkce, co XP, a i volitelný XP (Win2000) vzhled. To co musíš je jakoby vypnout to, co Visty mají navíc (a není to pro tebe zrovna užitečné), ale jinak je postup typu vypnutí animací stejný jako u XP-

Mám Toshibu Satellite 100P a po instalaci XP se výkon (zejména rychlost) prudce zvedl. Nemyslím si, že bych rovnocenného stavu dosáhl odstraněním těch pár Visťáckých opičáren.

Nyní v podstatě nezaznamenávám žádné problémy, kromě funkce driverů k DVD-RAM vypalovačce, ale tu jsem si v rámci reklamace vyměnil za jiný typ (SLOT-IN).

Výkon? Anebo spíš myslíš odezvu základního rozhraní - Průzkumníku ap.

Já mám tu zkušenost, že vždy když někomu tyhle věci vypnu, jako animace, odezvy menu atd., tak jen kouká co to se systémem udělalo.

Animace jsou pro Explorer ve chvílích vytížení systému naprostá smrt a prosté jejich vypnutí dělá opravdu divy...

Edit: a co se týče Vista opičáren, těch opravdu není málo, včetně spousty podpůrných služeb věecho možného, a jejich vypnutí divy opravdu dělá IMHO...

Já prostě těm nářkům na výkon nerozumím - ne že bych ti (nebo ostatním) nevěřil, ale prostě se mi ten zpomalovací efekt Visty nějak nepodařilo vyvolat.

Notebook mám taky Toshibu (M400), původně jsem tam měl XP Pro, pak dualboot XP + Vista, teď už jenom Vistu, protože funguje líp.

Na desktopu mám taky dualboot, ale do XP přebootuju maximálně jednou do měsíce, když chci něco vyzkoušet (co nejde pod vmwarem). Kdyby byly XP rychlejší, určitě bych dělal pod nima a netrpěl pod Vistou. Ostatně provozuju věci, které jsou na výkon docela citlivé, každé procento dobré... a pod Vistou jedou líp (průměrná zátěž je stejná, ale pod XP mají větší výkyvy).

Servřík, který serveruje hromadu disků, dvě kamery a DVB-T, jede shodou okolností taky pod Vistou. Nepotřebuje žádnou údržbu, jede si už řadu měsíců spokojeně v garáži a nikdo na něj nesahá, restartuje se (sám) jenom když to vyžadují automatické aktualizace. Vista tam sice nebyla myšlená natrvalo, ale když funguje tak bezproblémově, není důvod to měnit.

No a konečně ten manželčin notebook, to je vyloženě lowendový Acer s onboard grafikou - a nemá s Vistou (včetně aera a spol.) sebemenší problém. Jede stabilně, celkem svižně, z hibernace se probudí za pár sekund, restartuje se taky jen když to vyžadují aktualizace.

Připadá mi to jako docela široké spektrum různých mašin - desktop, notebooky, server, lowend - tak nevím, kde jsou ty problémy?

Vladimíre a Ynd0re, samozřejmě chápu, že sledování výkonu PC vždy zavání subjektivismem, ale já vycházel především z provozu kancelářských aplikací, tedy jak rychle mi naběhne Word, OO, Excel a Adobe Acrobat, jakým způsobem se mi zobrazují soubory prohlížené přes pluginy v Total Commanderu apod. Pod těmi XP to je fakt podstatně rychlejší.

Nejpřesvědčivějším důkazem je ale nákup těch XP, neboť má vrozená hamižnost by mně v případě trochu přijatelné snesitelnosti Vist určitě zabránila uvedenou transakci uskutečnit.

Dle mého pozorování se Visty mohou ve výchozím nastavení jevit na určitých strojích jako pomalejší, na druhou stranu je ale mnoho prostředků, jak tento dojem velmi rychle napravit. Je mi ale jasné, že to je nad síly většiny běžných uživatelů. Ti systém hodnotí ve stavu, v jakém jim byl dodán. A ti také po přechodnou dobu budou nadále považovat XPčka za systém lepší. Kdo ale sebere odvahu podívat se Vistám řádně na zoubek, ten nakonec shledá, že vůbec nejsou špatným systémem.

Jak známo, ku prospěchu věci - co se výkonu týče - bývá zpravidla jen Service Pack první. Druhý dělá systém těžkopádným a třetí a další, pokud přijdou, jsou už jen prodloužením agónie. :)
Testování nehotových SP1 pro Visty a SP3 pro XP mě teprve čeká, nějak nebyl čas a elán. Uvidíme, zda se teorie potvrdí.

Jak známo, ku prospěchu věci - co se výkonu týče - bývá zpravidla jen Service Pack první. Druhý dělá systém těžkopádným a třetí a další, pokud přijdou, jsou už jen prodloužením agónie. :)

Bonmot je to hezký, ale ve skutečnosti je to nesmysl :-) XP SP2 systém těžkopádný nedělá a nevím o žádném service packu, co by "zvyšoval výkon". A co se týče Win 2000 SP2, Win NT 4 SP2 a Win NT 3.51 SP2, lehce budu spekulovat zda jsi je vůbec viděl...

Ty testy nejsou nijak ohromující - jde o srovnávání rychlosti Office na dané platformě, a v původní verzi testu dokonce úplně odlišných verzí Office na odlišném hardware.

Ano zdá se že je to na Vistě pomalejší, a vsadím se že testy typu

OfficeBench uses OLE Automation to drive Microsoft Word, Excel, PowerPoint and Internet Explorer through a scripted series of business productivity tasks.

by byly na Windows 95, Office 97 a IE 5.5 několikrát rychlejší než na XP SP3.

Že je každá novější verze Office a IE pomalejší víme, a že tento test vyšel na SP3 rychleji nic zásadního neznamená - Microsoft žádné zrychlení u SP3 neslibuje a je to asi jako to bylo se SP2 - normální lidi si ho nainstalovali a nijak to jejich systém neovlivnilo, a pár lidí vytrvale tvrdilo, že jim to systém zpomalilo (jedna polovina) a zbytek že zrychlilo (druhá poovina).

Mas pravdu, office nejsou smerodatne. Ostatne se divim ze vysly "pomaleji". Vista ma totiz konecne rozumnou spravu pameti a ( jako linux normalne - sorry ;-) ) primarne neswapuje, dokud ma misto v pameti. Proto aplikace bezici velmi z pameti ( treba office, malovaci programy ) jsou na viste realne rychlejsi. Zatimco aplikace narocne na vypocetni vykon ( kompilace programu budiz prikladem ) vychazeji na Vistach pomaleji nez na XP, diky tomu, ze Vista dela spoustu kravin kolem, o kterych uzivatel mnohdy ani nema tuseni k cemu vlastne jsou ( jako treba DRM :-D ).

:-) já taky považuju správu paměti tak, jak je v linuxu, za "normální". Celý ten princip swapování při nejbližší příležitosti vychází ještě ze starých NT, kdy většina běžně používaných počítačů měla nedostatečnou RAM na bezproblémový provoz Windows NT.

Vista se ale ještě tak jako linux v téhle oblasti zcela nechová.

Edit: jinak na ten test bych se ani nedíval, popíchlo mě to cdr.cz, protože to obecně považuju za asi tak seriózní a nezaujatý webzine v oblasti IT jako je Zvědavec v oblasti politiky.

Nedělám apologetiku Microsoftu za každou cenu. Není to ani tak, že bych se objevil kdekoliv se mluví o Windows a poučoval někoho, že o tom vím více než ostatní. To nemám zapotřebí, já si nic dokazovat nemusím.

Microsoft je kapitalistická firma se silně fašizujícím přístupem "udělejte to takhle, jinak to není správně". To málokomu vyhovuje a ani mě někdy ne - někdy ale ano, protože je to jednodušší a člověk se může soustředit na jiné věci. Ale málokdo taky chápe, že pokud to někdo neudělá tak, jak MS chce, nastávají problémy, a svádí chybu na MS. Je to jako nalít naftu do běžného auta a stěžovat si, že mě ten blbý výrobce nenechá jezdit na to, co chci já.
Snažím se svými příspěvky vyvracet oblíbené pověry, které mají silné kořeny a málokdo se proti nim postaví, protože je tak jednoduché je podporovat a tam se často ozvu. Ano, tím myslím pověry jako Service Pack 2 zpomaluje systém, Alexa je spyware, čističe registru zrychlují systém, aktualizace Windows se nemusí používat, hlavně že mám antivir atd. atd.

Ano je to nepopulární. Ano vypadá to že se nad někoho chci povyšovat. Ale dovedu to podpořit argumenty, což většina oponentů v diskuzi ne. Je to logické, protože často je to, byť nepopulární, fakt.

Snažím se svými příspěvky vyvracet oblíbené pověry, které mají silné kořeny a málokdo se proti nim postaví, protože je tak jednoduché je podporovat a tam se často ozvu. Ano, tím myslím pověry jako Service Pack 2 zpomaluje systém, Alexa je spyware, čističe registru zrychlují systém, aktualizace Windows se nemusí používat, hlavně že mám antivir atd. atd.

- v tomto musim suhlasit (vynimocne :), aj podla mna su tieto odcitovane "povery" nespravne.
Ale ze produkty MS vseobecne su polofunkcne derave smejdy (narazam na vcerajsi flame v inom threade) je moj nazor zalozeny na dlhorocnych skusenostiach z roznych pozicii (developer lowlevel, highlevel, uzivatel, apod), takze v tom budem flamewarovat aj nadalej :)) Ale samozrejme kazdy ma svoj nazor na kvality produktov MS takze respektujem aj ak ma niekto nazor ze je to super bezchybny OS, len potom by som najradsej zabil pouzivatela od ktoreho mam v email schranke denne xy virspamov rozosielanych z jeho zavireneho super bezchybneho OS.

P.S. k povodnej otazke o Vistach: osobne som bol s ocakavaniami Visty po skusenostiach s predchadzajucimi Win dost opatrny, ale toto co MS vypustil s nazvom Vista prekonalo aj moje najhorsie ocakavania :)) No, pockajme si na SP1 a na aplikacie ktore s Vistami pojdu (najlepsie ak uz budu 64bitove, aj kym budu 64bit ovladace, a potom rovno pouzit 64bit visty) a snad to bude potom o nejaky ten rok pouzitelne, po povypinani vsetkych hovadin vcetne omalovaneho GUI.

Před koupí Amazonem to byla vcelku čilá rybka.Mnoho lidí to ma ještě v paměti.Dnes by údajně měla dělat pouze toto.Ovšem divím se MS,že funkci related sites svěřil právě této nevěrohodné firmě.Na black listech čističů zůstavá IMHO ze setrvačnosti a zvyku.:-)
edit// Pro mě zůstane navždy jako spyware -v mých začátcích mě hodně vytrestala.

Ale dovedu to podpořit argumenty, což většina oponentů v diskuzi ne.

Ano, tvé argumenty jsou tak pevné, jako argumenty pro víru v boha. Hledám, hledám, ale žádné věrohodné argumenty nenacházím. Sotva totiž můžeš dokázat, že s SP2, které se až na výjimky týká jen látování děr, nepřichází určitý pokles výkonu (stejně jako já nemůžu dokázat opak, ale narozdíl od tebe se o to nesnažím), a že vypnuté automatické aktualizace (či odkládání aktualizací) nečemu škodí. Takové argumenty bych rád slyšel. To, že to tvrdíš, ještě není argument.

Tobě nechci dokazovat nic protože to nemá cenu, jen bych rád, aby si Tvoje názory veřejnost nevyložila tak, že by si měla aktualizace vypnout, neaktualizovat (nebo aktualizovat z pochybných zdrojů) a rozhodně by neměla instalovat ten zlý SP2, protože je systém pak těžkopádný a proto se občas ozvu.

stejně jako já nemůžu dokázat opak, ale narozdíl od tebe se o to nesnažím

:-D ta věta je kouzelná :-)

Víc k tomu mám asi zakázáno říct, protože by ses mohl ještě urazit, a to nechceme.

Ne, to se vskutku nemusíš bát, že bych se urazil. Maximálně si poklepu na čelo, ale že bych se cítil dotčený, to vskutku nehrozí. Někdo, koho vlastně ani neznám, mě sotva může rozhodit. Ale je nutno přiznat, že se mi nelíbí, jak se snažíš vše, co ostatní řeknou, vyložit tak, aby to vyznělo negativně. Nikoho nenabádám, aby si aktualizace vypnul, stejně tak netvrdím, že SP2 je zlý a že by měli zůstat nedejbože u SP1. To je jen tvůj výklad za účelem si do někoho rejpnout. Je to poněkud dětinské.
Nejvíc mě ale mrzí, že jsem se stále nedočkal těch argumentů, kterými ty umíš - jak sám říkáš - diskusi podpořit. Pak je to debata o ničem a já v ní končím. Pouze si přečtu tvou reakci, která nutně musí následovat. S dalším rejpnutím a pokud možno i několika smajlíky.

Popravdě jsem už trochu znuděný.

Nikde netvrdím že někoho nabádáš aby tak udělal, jen chci aby si to někdo tak náhodou nevysvětlil. To je slovíčkaření na úrovni výroku "romadur smrdí a kdo jej jí je čuně" doplněného dodatkem, že koupi romaduru nikomu nevymlouváš.

Diskuze kde byly argumenty jsme už spolu vedli, a popravdě byla to taková nuda, jakou jsem už dlouho nezažil - někdo prostě smysl pro humor nemá a někdo jej má zase asi moc dětinský.

Ja ti rad "vypnute aktualizace" u jakehokoli os vymluvim. Kdyz zapatram v historii a po internetu, postnu ti sem par odkazu na stranky kde jsou k dispozici exploity na ruzne diry v OS ( vetsinou samozrejme windows, kvuli mizerne bezpecnostni politice ). Kdyz pouzivas zaplaty, vetsina tech exploitu u tebe nebude fungovat. Kdyz je nepouzivas, obvykle ani antivir ti nepomuze. Nekde tu tusim byl dotaz ze tazateli nekdo poslal obrazek a pak snimek jeho plochy pri praci. Osobne jsem videl pythonovy script, ktery pro nejakou chybu v oknech generoval obrazek ( tiff ), ktery po otevreni nainstaloval trojana, ktery si do sebe natahl vnc servis a vesele umoznoval pristup na pocitac pres vzdalenou plochu :-). Zaplaty rozhodne ano, antivir, pokud je pocitac pouzivan v neprivilegovanem uctu a s rozumnym uzivatelem, je naopak vcelku zbytecna vec.

Netřeba mi dávat odkazy, jsem s touto problematikou seznámen. Netřeba mi ani nic vymlouvat. Mohu ti jen říct, že i když záplaty instaluju nárazově a rezidentní antivir ani antispyware nepoužívám, moje osobní stroje pracujou zvesela a prosté havěti. Prohlížeč v paranoidním režimu má na tom dozajista nemalou zásluhu. Vůbec to ale neznamená, že k tomu nabádám i ostatní, o tom tahle debata přece vůbec není. Ten dojem tu vzbuzuje Vladimír, aniž bych já něco takového vyslovil. Já nedám na dojmy, dám na zkušenosti. Předpokládám, že se všichni v této oblasti už nějakou dobu pohybujeme a něco o tom víme. Pokud ale máte dojem, že tu jen škodím, pak vám to mile rád přenechám. Mám dost jiné a smysluplnější práce.

Nechci Ti brát iluze ale pokud se nemýlím tak jsi se bohužel praštil přes kapsu zbytečně. MS totiž povoluje tzv. downgrade, stačilo zavolat na linku MS a za číslo k Vistám by Ti měli dát číslo k XP, pak už jenom si někde půjčit instal. CD XP, při instalaci zadat číslo z linky MS a je to. Opravte mne prosím někdo jestli se mýlím. Sám jsem to ještě nezkoušel.

Které verze softwaru obsahují právo na downgrade?

Ne všechny verze softwaru obsahují právo na downgrade. OEM verze Windows Vista Business a Windows Vista Ultimate obsahují právo na downgrade na Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 Edition a Windows XP Tablet PC Edition. Zákazníci nemohou provést downgrade z Windows Vista Business nebo Windows Vista Ultimate na Windows 2000 Professional. Práva na downgrade nejsou obsažena v žádných dalších produktech Windows Vista v kanálu OEM.

jojo, jsou prodejci mdlého rozumu, kteří klidně uvrhnou na pulty ntb s vistou - s běžnými 5.400ot disky a pouze 512mb ram, default 128mb vyhrazené videoram to dorazí. a zákazník jásá jak to má levné.
-aspoň 1gb ram je nutnost
-vypnout grafické opičárny, pokud se povede fotku na pozadí optimalizovat do 256barev tím líp (do videoram se vleze i truecolor, ale proč se má natahovat z disku 8mb pozadí?
-zamyslet se nad zbytečnými službami, akorát kdo se má v tom čím dál větším bordelu vyznat. zlaté win2000 :(
-hlídat co si nainstaluju a chce se mi samo spouštět po startu.

To je pravda, aspoň 1GB paměti je potřeba (ale to snad už mají i ty nejlevnější notebooky).
Pak je tu jedno malé dilema s aerem: je sice rychlejší a žere míň paměti než motiv "Windows Classic", ale na noteboocích mívá o něco vyšší spotřebu. Proto někdo při provozu na baterie aero vypíná. Při napájení ze sítě je však vhodné mít aero zapnuté (nezatěžuje cpu a šetří paměť).
Dál je možné zaexperimentvat s nastavením superfetch (je to sice zajímavá featura, ale zejména na noteboocích se mi osvědčuje ji vypnout, jinak pořád hrabe na disk).
Různé ostatní "opičárny" (animace, atd.) mi nevadí; nepřipadá mi, že by něco zaznamenatelně zpomalovaly.
Ani mi nepřipadá, že by bylo potřeba Visty za každou cenu nějak přehnaně "tunit".

Michale, ten notebook nevypadá špatně; dokonce má 1GB paměti, což pro chod Visty stačí.
Něco zřejmě není v pořádku: nahoře píšeš, že se "strašně dlouho zapíná". Ale Vista obecně za stejných podmínek nabootuje zhruba 2x rychleji než XP - takže už tady je něco špatně.
Nedovedu si to vysvětlit jinak, než že tvůj notebook zpomaluje nějaký předinstalovaný software. Zkoušels ho odinstalovat, případně udělat čistou instalaci pouze s drivery a bez jakýchkoli přídavných aplikací třetích stran?

Kolega měl nis, odinstaloval to a ještě dlouho nacházel jeho torza navzdory ručnímu dohledání v registrech a pod.(je to asi horší než trpaslíci Děda Vševěda taky to všude vleze)
V posledním chipu je nis v seznamu největších brzd systému.