Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zhroucení systému

Dobrý den, koupili jsme PC instalovali XP -šlapal, připojili jsme se na internet a nejspíš to stáhlo něco do biosu - u PC byl manžel. Počítač total konec. Koupili jsme nový HDD, bios ho v pohodě načte, odmítá mi však spolupracovat s DVD vypalovačkou, která šlapala v pohodě, Bios tvrdí, že je nekompatibilní - nebo tak ňák. Proto nedokážu nainstalovat nový Windows. Mám tedy koupit novou mechaniku, nebo je chyba v biosu? Jak by jste řešili tento problém vy, jsem laik.
Děkuji za rady.

a nejspíš to stáhlo něco do biosu - u PC byl manžel

:-?:-?:-?
Tomuhle nerozumím. "Do BIOSu" něco stahoval manžel nebo blíže neidentifikovatelné "to"? Mimochodem, stahovat něco do BIOSu není vůbec jednoduché; nevěřím, že se vám tohle doma podařilo provést ;-)

Nejlepší bude sebrat sestavu a zanést do obchodu/servisu, kde byla koupena. Vznikla-li závada vaším přičiněním (pravděpodobně ano, podle toho co píšeš...), bude potřeba taky naládovat šrajtofli.

Bez relevantních informací se nedá nic jiného poradit.

Z internetu se do BIOSu nic samo stáhnout nemohlo, možná tak nějaký hóóódně starý virus, tuším že se jmenoval Chernobyl (WIN32/CIH) nebo tak nějak. Máš doufám antivir? Jinak bych to viděl tak, že manžel stáhnul z netu aktualizovaný BIOS a pokusil se ho do PC nahrát a to se mu nějak nepovedlo. Zeptej se ho, jestli je to tak. Pokud ano, tak v tom případě by pomohla návštěva nejbližšího servisu, kde by mohli provést nové nahrání BIOSu.

ať sem tu závadu popíše manžel, toto je naprostý nesmysl.
- do biosu se nic nemohlo dostat, ani v něm není chyba, ta je mezi klávesnicí a židlí.
- total konec znamená co? jaké chybové hlášení? počítač přestal být funkční okamžitě po zasunutí konektoru "od internetu", nebo se po instalaci sítě už nerozjel, nebo kdy?
- disk neřeší spolupráci s vypalovačkou (u pata mechanik může jít o konflikt v naswitchování master/slave, ale ten poznáte už v biosu). u sata mechanik není ani k tomu důvod, ale nic konkrétního nepíšete.
- staré windows xp mají problém se sata disky, pokud bios neumí emulovat ide režim.
když vám některá slova nic neříkají, nevím proč vy instalujete windows - dejte to instalovat firmě kde jste to koupili, zaplatíte za práci a bude to - karel má ve vašem případě pravdu.

HLÁŠKA: Primary master drive - Atapi incompatible
tam je ta dvd mechanika, HDD je sata, ten je úplně nový, v pořádku. instalovat Windows je problém když nejde mechanika, nevím a ani manžel sám si není jist co přesně z internetu stahoval, nejspíš update biosu.
Ptala jsem se když to nechce spolupracovat s mechanikou, která v tom samém počítači šlapala, kde by mohla být chyba, jestli je chyba v biosu samozřejmě odnesu do opravy.

"Atapi incompatible": v nastavení biosu zkuste nechat na pozici dvd "auto", pokud to neumí nechat "cdrom" nebo nedosadí vyčtený typ mechaniky.

"HDD je sata": windows xp ani po 2.opravě (verze sp2) není schopno detekovat sata mechaniky. dá se tomu pomoct pokud bios umí nastavit emulaci ide, pak se může instalátor chytnout. k boardu musí být dodán ovladač pro windows pro sata řadič, nejlépe na disketě - instalátor se při začátku instalace ptá po ovladačích neznámých řadičů.
dnešní bios v tom pc samozřejmě se sata mechanikou pracovat umí, a už nainstalovaný systém po startu zavede - na biosu není co opravovat (jde o stupiditu instalátoru windows).

instalační potíže xp jsou řešitelné taky úpravou instalačního cd windows, ale není to pro začátečníky. pokud disketu nenajdete, v tom servisu budou vědět po čem sáhnout.

nově nainstalované funkční windows je vhodné zazáhovat nějakým imagovacím programem do souboru na disk, případně ho vypálit na dvd. k novým boardům se někdy dávají zdarma oem verze programů ghost nebo true image.