Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jde převést disk z NTFS na FAT32 bez ztráty dat?

Mám disk SATA s více oddíly a všechny NTFS. Na C:\ chci nainstalovat WMe a pochopitelně vše musí být FAT32. K dispozici mám Acronis Disk Director Suite, kde jsem zkušebně zkusil C:\ na FAT32 LBA. Výsledek v průzkumníku je stále NTFS a Acronis DDS píše: Soubor syst.: NTFS disk odd.: 0xB (FAT32); System souborů: NTFS. Na ostatních oddílech jsou data o která nechci přijít. Dají se sice zkopírovat na jiný disk, ale jde to udělat efektivněji? Můj OS je WXP-home.:?:

loading...

Pouzit nejaky nastroj na spravu oddilu - Acronis Partition Manager (popr. Disk director suite) nebo Partition Magic. V kazdem pripade dulezita data zazalohovat - nejlepe provest zalohu oddilu disku.

Prevedl ti to ten tvuj Acronis skutecne? Prevod se uskutecni po restartu pred nabehnutim systemu. Zrejme jsi neco neudelal...

Já bych jenom dodal, že pokud jsou "Na ostatních oddílech jsou data o která nechci přijít", tak je určitě máte zazálohovaná. A pokud zálohu nemáte, tak to určitě nejsou nijak důležitá data. Jinak k vámi zamýšlenému převodu se též používá (jinak výborný) Partition Magic, v tomto případě často s katastrofickým výsledkem. Proto se doporučuje zrušit partition a vytvořit ji znovu s požadovaným FS.

Partition Magic allows you to convert an NTFS partition back to FAT32, but there is a reason that Partition Magic is not so lovingly referred to as "Partition Tragic". Often conversions simply fail, or worse, destroy data. Better is former method of conversion: deleting a partition, and recreating it anew as FAT32. However, no matter which route you choose, backing up your data should be your first priority.

jeste par poznamek....

1) MS pracuje s FAT32 do 40GB. Je-li C vetsi, muzou byt problemy
2) Chces mit jen jeden disk pristupny z Win ME? Jedna se zde o podporu 48-bit adresovani, ktere nepodporuje a pokud navic C neni v platnem rozsahu adres, data se zacnou prepisovat tam, kam smeruje klasicke adresovani... Tudis je jen jistota disk do 137GB, pak se muzu dit veci ;-)

1)Je to jen omezení instalátoru ve winXP na 32GB, jinak win ME pracují s disky max 128(137GB) běžně jsem je provozoval na 120GB disku. Existuje i podpora na 48bitLBA pro win98/ME. Spíše bych čekal že to na SATA disk nepůjde vůbec nainstalovat, instalátor jej neuvidí, ale to jsem nezkoušel.
Osobně bych to řešil přidáním nějakého IDE disku. :-/

instalator ho uvidi (Me nie su XP), ale problem skor vidim v tom ze na dnesne chipsety zvycajne uz nie su ovladace pre 98/Me, takze pokus instalovat Me na relativne novy PC povazujem za nezmysel a stratu casu.
Samozrejme nepokusal by som sa s Me sahat na disk fyzicky nad 128GB.

Tohle je návod z FAT32 na NTFS, tak si myslím, že obráceně by to mělo jít taky.

Převod oddílu FAT32 do formátu NTFS:

1. Klepněte na tlačítko Start systému Windows.

2. Klepněte na příkaz Spustit.

3. V dialogovém okně zadejte cmd a klepněte na tlačítko OK.

Zobrazí se příkazové okno.

4. Do příkazového řádku zadejte vol c:, stiskněte klávesu Enter a poznamenejte si zobrazené označení svazku

5. Zadejte convert c: /fs:ntfs a stiskněte klávesu Enter.

Spustí se převod z formátu FAT32 na NTFS. Po zobrazení výzvy zadejte označení svazku, které jste si poznamenali v předchozím kroku.

"zalohovat data" znamena zalohovat dolezite data (vlastne fotky, vlastne dokumenty apod). neznamena to zalohovat nainstalovanu hru (ktoru si mozes zas nainstalovat), mozes si odzalohovat ulozene pozicie hry ktore su tak 1MB a nie 3GB ako ma cela hra, ani to neznamena zalohovat 320GB pornofilmov (ktore si mozes znova stiahnut alebo dat na DVD). Nehovor mi ze mas 320GB vlastnych dolezitych dat.
Ked ich mas 1GB tak prehanam. Takze sa please ukludni.

Dík za rady a stále budu pokračovat k nějakému konci, data jsou zálohovaná. O co mi jde, tento disk připravuji do budoucna v tomto PC pro WMe a až se mi to povede bude připraven do důchodu. Jde mi též o to se učit a používat programy v češtině, což Acronis DDS je.
Včera jsem mohl pracovat až v noci a podařilo se mi WMe nainstalovat, ale spouští se pouze v nouzáku. Zjistil jsem, že jsem dal na C:\ pro FAT32 čtyři clustery, na ostatní oddílech je 32 clusterů. Jinak jsem viděl všechny oddíly i s daty, ale chyběly obě CD-ROMky :.(. Tak si jdu hrát, času mám dost.

preboha preco nieco robis ked nemas ani ponatia o tom co robis? "Zjistil jsem, že jsem dal na C:\ pro FAT32 čtyři clustery, na ostatní oddílech je 32 clusterů." - to co ma byt za nezmysel, chcel si napisat 4kB na cluster? Aka velka je ta particia?
Najlepsie sa oddiel meni na FAT32 tak, ze si odkopirujes data na inu particiu, zrusis particiu, vytvoris novu FAT32 (napr. startovacou disketou/CD z WinMe) a naformatujes to. Akykolvek iny postup je nespolahlivy a nahovno.

Za dalsie mal by si napisat ake presne je to PC, na dnesne PC uz Win9x/Me proste nejdu, nastavaju problemy s rychlymi CPU, velkou RAM, a hlavny problem je ze nie su ovladace. Proste vyrobca chipsetu sere na nejake WinMe, ktore nikdy nefungovali a ani fungtovat nebudu, a ani sa mu necudujem.

P.S. co sa tyka povodnej otazky - ten stav o ktorom si pisal v povodnej otazke: zmenene si mal len typove cislo particie, a nie suborovy system, co samozrejme a) nema ziaden vyznam, kedze suborovy system/data boli stale v NTFS a b) jediny efekt aky to moze mat je ze s tou particiu budu problemy. Vyser sa na nejake SW na zmeny particii ktore a) nefunguju poriadne a ani nikdy poriadne nefungovali b)nevies s nimi robit ptz ti chybaju zakladne znalosti o tom co to je typ particie, filesystem, apod.

Ale nevykašlu, psal jsem, že půjde do důchodu. Musím se rozepsat. Vlastním dva OS WMe a WXP krabice. Dva PC a třetí chci koupit (postavit). Přitom ten první z r. 2001 chci sešrotovat (zatím běží, ale je pomalý i na ten WMe).
A tak tento bude pro manželku na chat, psaní a korekci fotek v Zoneru (válí-manželka).

Konfigurace s OS WMe na který připravuji tento disk Maxtor, cvrliká hlavičkama (vlastnost):
Z.deska: ASRock P4I65G (865G), s478, 2xDDR400, 1xAGP, 6chA, LAN, S, R, mATX
Procesor: Intel Celeron 2.00GHz; Socket/Slot : mPGA478
RAM: 2x 256 MB HDD: Maxtor 6V200E0 DiamondMax 10 200GB 8MB SATA II
---- >>>>> Budoucí PC bude s WXP home krabice. S výhledem WVista SP1 + kladné reference.

Druhý pokus zase nevyšel, byl podobný prvnímu, ale už se neobjevila hláška, že tam je zbytek NTFS. A ty clustery jsou pochopitelně 4kB,32kB. Nám dyslektikům sem tam něco vypadne.

Ta doska urcite nema sata2, neda sa ten disk prepnut na sata1? (nejakou utilitou od vyrobcu disku, alebo jumprom, pozrel by som maxtor.com)
Ak ten disk pripravujes pre novy PC, tak nechapem aky mas dovod sachovat s particiami nejakou utilitou, proste tu particiu zrus a vyrob ju pomocou spustacej diskety/CD winMe, fdiskom apod., formatovat prikazom format. Fdisk ti asi vypise nezmyselnu velkost, skus zadat velkost oddielu v %, alebo particiu urob inym toolom (nezabudnut nastavit particiu ako aktivnu). A aby mala 32k clustre (to ti format z WinMe urobi automaticky spravne). Na formatovanie pouzi prikaz format z bootCD WinMe. To ze vypisuje blbu velkost ignoruj, formatuje spravne. Este by som upozornil ze nepokusal by som sa s WinMe sahat na disk fyzicky nad 128GB, takze z toho 200G disku by som pouzil maximalne 128GB, radsej len 120GB na zaciatku disku. Zvysok disku nechat nealokovany.

Ovladace na ten 865G pre WinMe este asi su, napr. na www.intel.com - products - chipsets - desktop - ...
Skus ich v tom nudzovom rezime nainstalovat. Ale ta particia s 4kB clustrami, ak je velka (napr. 120GB) by som urcite nepouzival a prerobil to na 32k clustre, plus nova instalacia.

Nemůžu se vykašlat, psal jsem, že to bude stroj nanejvýš na jednoduchou úpravu fotek a archivaci proto 200GB. Na další rozšiřování u něj nepomýšlím. Na to bude nový PC na který sháním penízky. Jak píše MM.. zakopaný pes bude HW. Ona instalace WMe končí nataháním pluing potom restart a konec a ještě by to mělo 10 minut dokončovat instalaci. Jenom ta angličtina. Co překlad pro ten disk:
Features
Serial ATA/300 (SATA II), Serial ATA/150 and Ultra ATA/133 interfaces
Native command queuing for enhanced efficiency
Quiet Drive Technology for acoustics-sensitive applications
Whisper-quiet fluid dynamic bearing motors
Maxtor Shock Protection and Data Protection Systems for greater reliability
RoHS compliant version available
Specifications
Serial ATA or Parallel interface:
- SATA/300 or SATA/150 interface with native command queuing
- ATA/133
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Desku podporuje SATA, vždyť jste mi pro ni pomohli zrychlit dva SATA disky z toho právě jeden je zmíněný Maxtor. Zatím dík jdu se učit se spustacej diskety winMe.

ok ak vie doska SATA2 tak to nechaj na SATA2, zda sa mi ale ze to je z obdobia ked este SATA2 nebolo. Pripajanie SATA2 disku na SATA1 dosku moze(ale nemusi) robit problem. Preto ak vie doska len SATA1 tak by som disk prepol na SATA1. Ta doska SATA2 nevie http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4i65G& s=n "2 ports of SerialATA 1.5Gb/s". Ale ak ten disk v tej konkretnej doske doteraz korektne fungoval tak OK nechaj disk tak ako je.
S WinMe nemozes pouzit viac ako 128GB ak to nevie ovladac chipsetu, mozes to skusit potom s najnovsim ovladacom chipsetu vo Win vytvorit oddiel aj na zvysku disku (nad 128GB) a pouzit ho, ale ak to ovladac chipsetu nevie, tak sa ti pri tom zapisovani nad 128GB prepise zaciatok disku (=prva particia = vsetko v haji).
A v ziadnom pripade sa nepokusaj instalovat tie Win na particiu vacsiu ako 128GB.

Takze skus
1. akymkolvek programom vytvorit particiu fyzicky na zaciatku disku, 120GB alebo menej, typove cislo 0xB (FAT32) (lepsie by bolo ale typ 0xC - FAT32 LBA) to si uz mal tusim aj predtym ale nech je len 120GB alebo menej, a fyzicky na zaciatku disku. A nastav tu particiu na aktivnu.
2. Nabootuj z bootovacej diskety/CD WinME a sformatuj to prikazom format. Ak nemas v PC ziadne dalsie disky tak by si mal tu particiu vidiet ako C:, takze: format C:
3. nainstalovat WinMe (spustis tam nejaky setup.exe alebo co z toho instalacneho CD).

Na Win ME bych se v první řadě už vykašlal. Win XP Home jdou nastavit tak, že pracují velmi svižně. Ne nadarmo MS stáhnul Win ME z prodeje už na konci roku 2001. Na dnešní počítače už malá Windows (95,98,ME) prostě nepatří. Mají moc jednoduché jádro (třeba nepůjdou programy pro NET Framework), jste automaticky administrátor a dnes se již pomalu nedají sehnat ovladače na novější periferie