Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyuzitie internetovych protokolov

Zdravim,
dost o tom pochybujem ze takato informacia existuje ale chcel by som vediet ake zastupenie maju jednotlive aplikacne protokoly na internete? Co sa tyka vyuzitia...alebo prenesenych dat... vlastne akokolvek informacie co by porovnavala aspon 2 protokoly bude pre mna uzitocna.

IP je základní "prázdný" rámec, nad ním běží přenosové rámce TCP, UDP, ICMP, IGMP a nad těmito teprve aplikační protokoly jako http, ftp, p2p, smtp, pop3, imap, ssl, ssh, telnet apod.

K původní otázce: IMHO dnes je nejvíce použitý http, následovaný protokoly p2p (pokud se tedy hodnotí internet a objem přenesených dat)

Sledovanost u TV se sleduje u vybraneho vzorku populace a to jeste zalezi na jejich poctivosti, jak budou zarizeni oznamovat svou pritomnost u televize. Kde bys chtel pocitat tohle? Vzdyt je to sit s tisici uzlu. Muzes udelas statistiku pro jeden server, pro jeden router.. ale pro soukrome site, co tece VPNkami a ani globalne je toto realizovat temer nemozne.

Ked sa moze sledovast TV monitorovat u vybraneho vzorku tam preco by sa nemohlo toto? Predsa existuje Netflow protokol, ktory sa da na tento ucel vyzit. A kedze si myslim ze vacsina "obycajnych" ludi je pripojena cez NAT tak v tom by nemal byt problem. Takze posledna otazka je uz len je ze kto tieto zaznamy zverejni...

Technicky je velmi jednoduché to zjistit.
Stačí mít přístup k síťovému prvku, přes který se připojuje dostatečný počet uživatelů internetu.
Já například spravuji router pro asi 3000 domácností s tokem ve špičce 170 Mb/s. Mohl bych síťový provoz odchytávat na silném stroji (hlavně hodně paměti) a analyzovat to pomocí aplikace "ntop". To je velmi jednoduché. Další možností je vyčítat to z NetFlow dat, které tečou z routeru. To také není nijak složité.
Tím ale zjistíte jen chování uživatelů v dané lokalitě, které je závislé na typu jejich připojení. Např. jestliže disponují připojením s nějakým datovým limitem, tak budou méně využívat p2p sítě. Atp.

Bohužel, omlouvám se, ale zrovna nemám na podobné legrace čas :-(
Ale je to dobrá inspirace. Časem bych mohl podíl jednotlivých protokolů vynášet do grafů. Mohlo by to být zajímavé.