

Bezdratová síť - Žádost o radu a o zkušenosti.
Dobrý den,
Vlastním byt, modem mám na jedné straně a počítač na druhé straně onoho bytu. Prozatím mi vedou kabely od modemu do počítače cca 10-12 metrů, ale už je to otravné. Jelikož nechci žádné lišty a kabely neni možné vést zdí, napadla mě varianta bezdrátu. Mám internet od UPC, chello plus. Čili moje představa je jednoduchá, wi-fi router k modemu a wi-fi kartu do počítače, což je asi správné řešení, ale zajímá mě zda nebude klesat rychlost internetu a toho se bojím. Má někdo zkušenosti nebo se může podělit o radu?
Rychlost WiFi je za normalnich okolnosti 54Mbs. Mas tak rychly internet?
Pokud jde o dosah WiFi pres pokoj, nemel by byt problem.
Mám 12MB/s, čili žádný rychlostí rozdíl oproti kabelu nepoznám? Ani když půjde o dva počítače?
12 megabajtů nebo megabitů za sekundu?
Pavel
Megabitů samozřejmě, pochybuji že by nám poskytovatelé dávali 8x vetší rychlost :), a zaleží na tom jestli budou otevřené dveře?
Na dverich nezalezi.
Kdyz pripojis 2 pocitace a oba budou soucasne intenzivne stahovat, rychlost se samozrejme snizi, protoze se kapacita tve linky rozdeli
Ale tak to se týká i kdybych tahl kabely že. My šlo jen o rozdíl mezi tim a bezdrátem.
Děkuji za rady.
Chápu, že samozřejmě. Jen mě mate, že místo Mb/s používáš MB/s.
Toť vše...
Pavel
Čekám na nějaký znalce. Osobně se mi jeví 10 metrů v běžným bytě jako docela dost. Záleží na počtu a síle zdí. Taky nesdílím JaFiho optimismus, že nezáleží u dveří na stavu on/off.
Jistě, že půjde i o sílu signálu, kvalitu komponent. Ale obecně bych se trochu bál těch 10 m v zastavěným prostoru.
Ale jak říkám, chce to někoho s většíma zkušenostma.
Pavel
Dělám poskytovatele WiFi, instalovali jsme i domácí WiFi. Jeden zákazník se chtěl přemísťovat po zahradě (cca 150m dlouhé) a různě po vile s notebookem a být připojen přes WiFi k Internetu - aby nemusel za sebou tahat kluba drátů. Patrový rodinný domek, základna cca 20x15 metrů, několik oddělených místností. AP jsem prdli na půdu, anténa všesměrový pendrek. Vše spolehlivě pokryto, i skrze tři stropy ve sklepě (pro zajímavost zkoušeno) na integrovanou anténu kdesi v útrobách notebooku. Záleží na materiálu domku, v paneláku bych si tak jistý v kramflecích nebyl (panelák je vyroben ze železa, =Faradayova klec).
Funguje mi WiFi přes tři podlaží. AP je nějaký OvisLink, ke kterému je akorát přidána "silnější" 5dB anténa. Klienti jsou ASUSové PCI karty a funguje to slušně. Výška místností 3,20m, stropy jsou staré trámové s mazaninou vyztuženou karisítí, podlaha klasická kročejová izolace a dlažba. A celé je to vlastně šikmo přes budovu. Výpadky téměř nulové
Suhlasim!!Nechcem byt chytry,ale mam to zapojene podobne,a i pri zapnuti 2PC mam rovnaku rychlost pripojenia internetu..Akorat pouzivam ine znacky,konkretne PCI karty od Gygabytu a AP od EDIMAXU..Dokonce mi to chyta signal i u susedov.
Doma v panelaku OvisLink 2000AP. V pohode se dostanu z pokoje do obyvaku (cca 12-15metru). Prijimam pres wifi telefon a notebook. Prekazka je kuchyn, tzn dve panelove steny + nejaky nabytek.
A to jde přes wi-fi táhnout i telefon? A jak to udělám? Nejde i televize?
wifi v telefonu ma skoro kazdy komunikator. Televize pres wifi si opravdu nejsem jisty
Myslím, že tazatel má na mysli to, jestli jde pomocí technologií WiFi "táhnout" telefon - tedy nepoužít dráty. Ne jestli je v mobilu Wifi karta.
K dotazu: nejjednodušší je použít bezdrátový telefon. Pak se s ním dá chodit volně po bytě
Mám doma WiFi pres 2 pokoje (2 zdi - tvarnice a kantka). Síla signálu je "velmi dobrá"
Takze pak jen záleží na umístění routeru (antény).
OK chlapi, díky za korekci. Já vycházel ze špatných zkušeností, moje wifi síť bez APčka, jen pcmcia karty (peer to peer). A přes dva pokoje byl velkej problém.
Rozšířili jste mi obzory, díky.
Pavel
Díky,, poptám se ještě v okolí, zda mi někdo na zkoušku nepujčí AP, uvidíme. Nicméně velmi děkuji :)
Dovolím si jenom podotknout že ne vždy síla signálu velmi dobrá=dobré spojení. Důležitější parametr je RSSI, tzn. chybovost při přenosu paketů. Pokud je RSSI horší, může rapidně klesat rychlost přenosu. Největší svinstvo jsou různé odrazy, několikrát jsem se pořádně spálil v domech kde byly sádrokartonové příčky. Potom nepomohla ani metrová všesměrovka ale to byl spíš už jenom zoufalý pokus než jsem to celé demontoval a odvezl. Někdy to běhá přes metrové zdi na malý pendrek a někdy je problém na pár metrů. Nejlepší je půjčit si AP a odzkoušet, tak jak to chce udělat tazatel. V naprosté většině domácích wifi sítí co jsem dělal nebyl problém.
Suhlasim s tebou az na jeden na to, ze
RSSI je sila signalu (Recieved Signal Strenght Indicator)
chybovost paketov sa oznacuje BER
ale to je len detail...
Pokial sa anten tyka, tak kupovat osvedcene anteny s prilozenym meracim protokolom a PSV nie viac ako 1:1.5
Nikolikerověk.
RSSI není síla signálu, nýbrž kvalita:
RSSI
Krásně je to vidět např. u zařízení Straightcore WRT, kde je vedle sebe síla signálu a RSSI.
A nebo je RSSI tohle:
www.rssi.ru
Pokial je to zart tak to beriem...
Aj ked je pravda, ze vo vetsine pripadov najdes na Internete relevantne informacie, ale je vela takych ktore su zcela spatne....
A bohuzial je to aj v niektorych driveroch udavane spatne a potom v tom vznika celkom dost chaos... chapem...
V pripade RSSI trvam na tom co som uviedol a to, ze je to sila signalu pochadzajuca z demodulatora vo VF casti zariadenia.
Jeho hodnota je umerna prijimanemu signalu a je prevedena na bezrozmerne cislo pomocou A/D prevodniku, z coho sa fw v kartach snazi vykuzlit hodnoty v dBm.
Cisla prisluchajuce hodnote RSSI su vetsinou z rozsahu od 0 do 100,
ale napriklad Atherosy maju to cislo v rozsahu od 0 do 40
Kvalita signalu je v standarde 802.11 definovana velmi srtucne a vychadza z koreleracie medzi ziskanou hodnotou DSSS a idealnou hodnotou DSSS.
Pre dalsie studium mozes zajst napr sem:
RSSI
Dobrá, vzdávám se. Jenom mě mate proč u toho zařízení je kolonka "síla signálu" (v procentech) a vedle další kolonka "RSSI" přičemž obě měly rozdílné hodnoty a určující pro kvalitu spojení bylo RSSI. Co tedy znamená v tomhle případě údaj "síla signálu" ?
Sila signalu moze byt aj v percentach a presnost zavisi na tom ako zkalibruje vyrobca svoje zariadenie..
Nejake "maximalnej hodnote" z RSSI (napriklad to cislo 100)je priradena hodnota 100%
Ine hodnoty od cisla 100 znamenaju prislusne hodnoty "Sily signalu" v percentach.
Problemom je ze tato hodnota neni linearna... (to musi byt osetrene vo fw)
Tazko povedat ako vypocita WRT312 chybovost, norma hovori o koreleraciii signalov, ale bohvie ako to ma WRT urobene...
Ono bez kvalitnych merakov sa mozes len "domnievat" ze na kvalitu vplyva RSSI, napriklad aj preto lebo silnejsim signalom boli potlacene odrazy...
Strejdo a 1000Viktore, Vaší debatě nerozumím ani zbla, ale musím ocenit jakým kultivovaným způsobem vedete odborný spor.
Ve většině ostatních případů se profesionální půtky zpravidla pohybují v rovině jedné skladby od P. Hapky: Buřty, pivo a nenávist...