Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obnova dat z odstraněného disku

Dobrý den, ahoj...

předem se omlouvám, jsem blb, ano uznávám...

prosím pěkně ve správě počítače jsem odstranil (odstranit svazek) celý disk (externí HDD)... v ten moment mi to nedošlo, chtěl jsem pouze přesunout písmena kvůli organizaci ostatních HDD... měl jsem tam množství důležitých souborů... je nějaká naděle jak získat data zpět? a pokud ano, jak?

Předem děkuji za odpověď S.

když jsem se tím prokousal, zjistil jsem že obnova dat by trvala více jak 3 měsíce a čas furt rostl... mám dojem že se smířím s tím že data už neuvidím... navíc co jsem nahlédl do složky kde obnovená data byla tak to byly jen fragmenty souborů... (njn dlouho jsem disky nedefragmentoval... )

můj dotaz tedy směřuji ještě trochu jinak, je už v dnešní době možnost nějak chránit disk ohledně smazání? prolezl jsem spoustu vláken ale mnohá jsou i několik let stará a tím pádem neaktuální. Děkuji za rady :) a zálohovat někde externě se mi vážně nechce... nemám v tom důvěru... už tak mám strach u Googlu, aby mi tam zůstali kontakty a tak podobně...

je už v dnešní době možnost nějak chránit disk ohledně smazání?

jakmile tam máš právo zápisu = změny, máš tím současně i právo mazat, je to stejná operace.

pojistkou proti nežádoucím změnám je přírůstkové zálohování, nebo ještě lépe zálohování souborů do adresářů podle změněného data (místo nezměněných souborů se vytvoří jen odkazy, šetří místo). tato záloha leží na nezávislém centrálním síťovém disku.

ta tvoje obnova: co to běželo za soft? s testdiskem mám lepší zkušenosti, ale den to trvat může.

normálně přes testdisk ale nemám nějakej extra PC a disk už má svoje nejlepší léta taky za sebou a hlavně tam bylo přes 1,5TB dat takže asi tak... co jsem tak prolezl synchronizaci s OneDrive a Googlem našel jsem jen nějaký fotky který jsem sdílel s lidmi ale důležité dokumenty budu muset zkusit dohledat po mailech... jinak jsem už několikrát zvažoval, že bych si vytvořil "domácí server" ale finančně je to zatím pro mě jinde... navíc je to pro mě trochu složitější to dát dokupy musel bych si to nechat udělat od někoho (pojmy jako RAID připojení a tak podobně jsou pro mě stále španělská vesnice) a prvně chci přesedlat z Widlí na MacOS, s Widlema mám jenom starosti... jedna aktualizace a půlka věcí nefunguje nebo mi to přeruší několika hodinovou práci resp. render videa nebo tak... a u Win10 už člověk musí zasahovat i do registru aby je vypnul na tvrdo protože služba se samovolně spouští i když je zakázána...

raid neřešit, zbytečně si komplikuješ život.

jako extémně nouzové řešení stačí druhý fyzický disk přímo uvnitř pc. a musel by sis vytvořit nějaký zálohovací skript, který ti po zapnutí zkopíruje soubory i s datem změny.

usb disk nedoporučuju, z hlediska zálohování má jen samé nevýhody.

ze síťových nas disků jde zvolit low-end jen pro jeden disk, třeba 3tb. sdílíš ho normálně jako síťový disk v pracovní síti, na nějaké zoufalé proklikávání se v homogroup zapomeň.
opět to chce napsat nějaký zálohovací skript. ale součástí těch dražších může být i nějaký zálohovací sw.
u 2-diskových nasů se raid1 nastavuje v jejich menu, nepotřebuješ k tomu žádné znalosti. ale to má smysl spíš do kanceláře.

Ked si len odstranil svazek tak staci obnovit svazek to je operacia na 1sekundu, neviem co tam analyzujes a co s tym maju spolocne fragmenty suborov. Program klik sem klik tam nepoznam takze take ti neporadim, ja by som to urobil rucne pozretim sektorov a hexeditorom a zapisom do MBR sektora. Ale hladaj funkciu obnovit oddiel (particiu), a ne analyzovat subory, nechces analyzovat subory.

Paradoxně tady je obnova triviální a data jsou v bezpečí, protože samotný obsah partition zůstal nedočten (pokud jsi například nevytvořil nový oddíl nebo nezvětšil jiný oddíl ,tak aby zasahoval do smazaného oddílu nebo nezapisoval jen tak z nudy data na místa daného oddílu) , ta také, pokud nejde o SSD, tam se může stát díky TRIMU, že data MOHOU být fuč.

zvládne to program Mini tool partition recovery.