Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem [C#] - vyvolání vyjímky

Dobré odpoledne.

Mám tohle:

try
                {
                    zadani = Convert.ToInt32(text.Text);
                }
                catch
                {
                    zadani = 10;
                }

do proměnné zadani (int) ukládám číslo z TextBoxu...pokud nic nezadám nebo zadám text (místo čísla), tak se mi vyvolá vyjímka v bloku catch - uloží se do této proměnné 10. Takhle to chci, ale ještě bych potřeboval vyvolat vyjímku, pokud zadám větší nebo naopak menší číslo než stanovím. Tz. zadám třeba 150 -> to nechci, tak vyvolám vyjímku. Jak to mám udělat?

Děkuju za odpovědi.:-)

Mmmmm. Já osobně bych se s tímto "řešením" nespokojil.

Bloky jako Try, catch a finally se obecně používají na něco hodně silného.
Například pokud program používá nějaké svoje soubory, ale nějaký Janek mu je v průběhu jeho spuštění někam přesune a nebo je uzamkne pro zápis (například je otevře v notepadu).

Takže kontrolovat uživatelův vstup přes try a catch je přece jenom trochu velký kanón na vrabce.
Kromě toho vyjímky mají další nepříjemnou vlastnost, která není vidět ani na úrovni kódu, dochází k tzv.
přepínání kontextu, což vadí když vyžaduješ výkon.

Namísto toho bych toto jako laik asi udělal v podobném duchu:

string a = "23";
string b = "asdf";

int x;
int y;

Console.WriteLine(Int32.TryParse(a, out x) ? x.ToString() : "Not a number");
Console.WriteLine(Int32.TryParse(b, out y) ? y.ToString() : "Not a number");

Console.ReadLine();

Funkce, která kontroluje vstup pro cela cisla by mohla vypadat nějak takto:

Int32 vysledek;  // Promenna pro ulozeni hodnoty, pro tuto demonstraci netreba - nepracujeme s ni dale

if(Int32.TryParse(text.Text.ToString(), out vysledek))
{
MessageBox.Show("Bylo vlozeno cislo: "+vysledek.ToString());
// Tady pokracuje korektni postup programu.
}
else
{
MessageBox.Show("Nebylo vlozeno cislo!");
return;
}