Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ideální rozdělení 1TB HDD, Windows 10 64-bit

Zdravím všechny

Plánuju v nejbližší době kompletně přeinstalovat Windows 10 (s vyformátováním celého disku) a bylo by dobrý
si rovnou při instalaci co nejlíp rozdělit disk. Na internetu hodně píšou (třeba tenhle článek), že je lepší ten disk
rozparcelovat na víc kategorii. Já když dopředu vim kolik každá kategorie bude zabírat, tak bych si to představoval takto:

C: (systém + ovladače + users) 75GB
D: (programy) 80GB
E: (některé větší hry + steam-hry) 120-150GB (odsaď bych mazal jenom výjímečně, jinak ty data se téměř nebudou měnit)
F: (filmy, tedy větší soubory) 300GB (zde bych data nemazal, jen přidával)
G: (zbytek, tedy dokumenty, obrázky, hudba, menší hry atd...) 300GB, nebo spíš to co zbyde

Nevim, jestli takhle to není moc přehnaný, taky si nejsem jistý jestli nenechat složky users, appdata atd... defaultně
na Cčku (to by programy z jinejch úseku měli data uložena na Cčku), anebo to mužu v klidu přesunout jinam a nějak
to přenastavit v těch knihovnách.
Také často používám výpočetní software (Wolfram Mathematica, MatLab,...), možná by bylo lepší pro tyhle programy
udělat úsek zvlášť.

které potom budeš pracně zvětšovat nebo zmenšovat

Měnit je nebudu, psal jsem že dopředu si to místo spočitám tak, aby stačilo a aby naopak nebylo zbytečně moc veliký.

Vytváření samostatných oddílů pro filmy a fotky nechápu vůbec

Na netu píšou, že je dobrý pro větší soubory (třeba filmy) mít oddíl zvlášť, aby se nehejbaly při defragmentaci ostatních
oddílů. Jde mi především o rychlost systému + bezpečnost, dejme tomu že zálohování mě vůbec nezajímá. Momentálně
mám všechno narvaný do jednoho velkýho oddílu 888GB, a jak tak čtu články na netu tak je to prej hovadina.

Proto jsem napsal na poradnu, protože jak koukám tak žádnýmu článku na netu nemužu věřit na 100%

Na netu se toho píše, i naprostý hovadiny - a tohle je jedna z nich.
Z vlastní zkušenosti* vím, že je dobré mít jen 2 oddíly: systém + data. A Když Ti jde o rychlost, tak dva disky - SSD na systém (minimálně 250 GB) a druhý (nedělený!) na data. Defragmentaci vůbec neřeš, ta probíhá na pozadí, když se na PC nic neděje a vůbec ji ani nepoznáš.

Nějak nechápu, že nechceš zálohovat, když Ti jde i o bezpečnost. Jak si prosím tu "bezpečnost bez zálohy" představuješ?

* Taky jsem svýho času měl disk rozdělený na MP3, filmy, hry, ... Výsledkem bylo, že jsem najednou potřeboval stáhnout nějaký film a oddíl pro filmy už jsem měl plnej, tak šel do oddílu pro MP3, kde bylo volno, atd. No a za chvíli jsem měl všude všechno. A netvrď, že si umíš spočítat místo i na rok dopředu, to nedokáže ani Copperfield!

Nedělej to tak,jak popisuješ. Udělej maximálně na disku dva oddíly a to na systém a na ostatní. Na systém tak 250GB. Nemá význam na programy dělat extra oddíl,protože vše stejně pří případné další přeinstalaci padne. Na systém sis vybral málo.Vše se integruje do Windows a nenainstaloval by jsi ani třeba GTA V.

Rozděl to na systém (včetně programů) a zbytek (vč. těch her).
Systém zazálohuješ, v případě problémů budeš mít obnoveno za pár (desítek) minut bez přeinstalace.

Akorát na ty hry, filmy a vůbec všechno se mi zdá, že máš disk hodně malý ;-)

Systém zazálohuješ, v případě problémů budeš mít obnoveno za pár (desítek) minut bez přeinstalace

Sorry, nenapsal jsem na začátku, že mně jde hlavně o rychlost + bezpečnost, na zálohování kašlu. To co potřebuju házím
občas na exterňák, kompletní formátování celého disku by mi nevadilo, ale zase mít všechno na jednom oddílu (jak to mám teď)
na netu píšou že je hovadina

Akorát na ty hry, filmy a vůbec všechno se mi zdá, že máš disk hodně malý ;-)

Momentálně mám 525GB volných z 888GB, bohatě stačí, pro mě minimálně

Tak každý to má jinak :-)
Já měl čistě na hry v PC 2TB disk a už cca rok to bylo žalostně málo. Musel jsem tam přidat další. Do nového PC počítám s 6-8TB a na 100% vím, že to časem zase nebude stačit.

Také jsem kdysi dělil a dělil. Dnes (nemám SSD) mám první disk (500GB Velociraptor) rozdělen na 250+250 (systém, data) a další disky (hry, zálohy, mirrory) už nedělím. Další disk = další partition.

nechávám c: pro systém + programy. stačí 64gb. (lamám co neumí používat jiný disk nechávám víc)
d: je zbytek pro všecha data, včetně záloh

C: (systém + ovladače + users) 75GB
D: (programy) 80GB

naprostá pitomost. asi jsi nikdy neobnovoval systém ze záloh, asi jsi nikdy nebyl v registrech. toto nemá smysl dělit.

jedna technická:

D: (písmeno ponechať pre DVD RW)

cdrom vůbec necpu do disků, nastavuju mu vždycky kulaté o:

Vidím, že ty informace na internetu, kterým jsem trochu věřil, jsou hovadiny, takže si udělam 2 úseky,
na ten systém + programy + users, a druhý na veškerá data.
Momentálně u mě složka Windows zabírá necelých 35GB, programy 40GB (z toho Wolfram Mathematica
a MatLab sežerou 30GB skoro), appdata 10GB, to je v sumě 80-85GB, takže pro jistotu bych si udělal
150GBtový C: a zbytek pro ten druhý oddíl.
A poslední dotaz, to rozdělení bude lepší udělat rovnou při instalaci Windows, že jo?

Disky nedělit. Nemá to smysl. OS + data není nic, co je "neřešitelného", Windows se přeinstalovávaly naposledy u Win98, od NTček výše přeinstalovává už jen prase. Od W7/8 výše je už dost umění ty Wokna shodit (ale jsou profíci, co to s tunidly taky zvládnou).

tw, nechcu ti čechrat peříčka, ale vidím tu v hlasování brutální nepoměr: 1 proti, pro = 0. ostatně kdyby 95% userů nebyly lamy, nebylo by třeba žádných poraden.

první dobrá obrana proti lamám je automatická záloha systému (ne dat) tak co 1/4 roku. a jak už jsme zvyklí: celý systémový disk (c:) zazálohat na velký volný nesystémový "datový" disk (d:). a proto dělíme disky.

že mrchosoft zdegeneroval a celou dobu si hledí (automatická shadow copy) jen systémového disku a podadresáře v username\documents, to je jeho mentální impotence. máme být stejně hloupí?

Od W7/8 výše je už dost umění ty Wokna shodit

sorry, ale že ty administruješ nějaké stejnokusové office a sapové klienty pro sekretářky s tupými čili omezenými právy?

abych nebyl za úplného vola: windows prý nějak dokážou obnovit systém (což je málo, já ho zároveň potřebuju i klonovat, pochopitelně bez dat). nějak dokážou odklikáním správných adresářů obnovit boot disk + systém + drivery + aplikace. no třeba.

mám zcela hypotetický případ, který v praze neexistuje: v nepřetržitém provozu je nějaký problém s pc: zdechne disk nebo v pátek odpoledne někdo uvolnil něco co neměl. na nejmenší ztrátu času a nejbezpečnější řešení vypadá obnova systému z poslední zálohy. ideálním řešením se jeví poloautomatická obnova pouze systémového disku (win+nastavení+aplikace), bez přepisování dat na jiném disku.

"poloautomatická obnova" myslím pouze vybrat oddíl, dále do ničeho nezasahovat. ušetří to tak nutnost, že ty osobně bys musel držet pohotovost 24h / 365 dní, a znát navíc osobně možné výjimky u kdejakého padesátého pc.
doteď jsem na to používal drive snapshot, ale pod w7 už to tak user friendly není, chce to jiný nástroj.

Nemusíš odepisovat, jestli se ti nechce, svět se kvůli tobě nezhroutí. Ano, jsem lama, proto píšu na poradnu,
bejt drsnej jako ty tak všechno vyřešim sám ne?... Nenapadne mě že Microsoft co připravuje upgrade Windows 10
nedokáže fixnout sračky jako kolize ovladačů atd... nenapadne mě že používat furt administratorskej účet je další
blbost (min. někteří experti to tvrdí) stejně jako při hledání svýho problému na netu nedokážu poznat, který článek
je dobrý a který není, mužu jich přečíst 20-30-50 a všude se píše něco jinýho a v komentářích se hádají experti jako ty,
a každý tvrdí něco jinýho.

Nechápeš jednu věc: NEEXISTUJE jeden správný postup řešení/nastavení. Zvolené řešení má odrážet požadavky na funkčnost, servisovatelnost, udržitelnost. Zajisté existují případy, kdy je vhodné mít rozdělený disk, data bokem a přebíjet image OS, např. v případě jako píše Brtník, kdy je potřeba okamžité zprovoznění po pádu OS, který se prakticky nemění, nebo v případě, že se jedná o počítač, kde se tzv. "testuje"

Nicméně v případech běžných, kdy u PC sedí řekněme poučená osoba, je např. dělení disku dnes zbytečné, protože pokud se nejedná o PC pro internet, stejně bude takový člověk závislý na aplikacích a jejich nastavení, a tudíž stejně musíš zálohovat úplně vše. (např. Acronisem). A protože dnes už dávno není nutné Windows dokolečka reinstalovat, je zbytečné v takových případech dělit i disk, protože to zavléká do konfigurace nutnost rozhodovat, kam co patří (a na rovinu, většina userů produkujích data tohle nikdy nezvládne).

P.S.: "poznat" který článek je dobrý, to nejde - buď to víš, že to fungovat bude (protože znáš procesy, které se snažíš "řídit"), nebo nevíš, a pak jsi v pozici slepého střelce. Chyba je však tak jako tak v tobě.

Já s tebou víceméně souhlasím, nicméně tvrdím, že samoopravitelnost Windows je dnes na takové úrovni, že v podstatě nepřežijí jen cílené útoky samoadminů, a to se ještě musejí hodně snažit.

Neadministruju jen velkou organizaci, ale taky menší a dokonce i domácí samoadminy. (BTW a SAP je fuj).

Co se týká Baremetal recovery, je to bezpochyby jeden z možných způsobů.

Mám jen takovou poznámku. Pokud dáš C jen 75 GB a nainstaluješ tam systém, budeš tam instalovat programy, aktualizace systému a ovladačů, nějaké data v uživatelských profilech, tak se ti může stát, že tam bude jen pár GB místa... a C se používá na ukládání dočasných souborů, třeba prohlížečů nebo i systémových a když bude jen pár GB místa tak vlastně z celého disku se nejvíc bude využívat a stále přepisovat a opotřebovávat toto místo na tom C. Být tebou tak dám na C 150 - 300 GB, osobně dávám na C 300 GB, a zbytek na jeden nesystémový oddíl (pokud nechceš nějaký extra testovací třeba pro virtuálku - jako myslím přímo přidělený oddíl virtuálce).

Ideální rozdělení je takové, které ti ideálně vyhovuje. Já to lidem, kterým se starám o počítače i sobě dělám jako předřečníci, C - 250GB systém+aplikace, D - 750GB pro uživatelská data. Systémovou partišnu zálohuju jako klon jednou ročně, uživatelskou jako prostou kopii inkrementálně měsíčně.