Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - makro (matice)

Zdravím,

mám matici vzdáleností bodů (A, B, atd.) na jednotlivých tratích (1, 2, atd.) jak je vidět dále v příloze

Potřebuji z toho udělat matici, kde v prvním sloupci budou rovněž body (A, B, atd.) a v průsečících řádků a sloupců bude jejich vzájemná vzdálenost (absolutní hodnota rozdílu hodnot z předchozí tabulky). Potřeboval bych na to makro, protože řádků je 300 a sloupců 236, čili vzorci je to opravdu brutální. Jediná výhoda je, že žádné dva body se nenachází současně na více než jedné trati. Teoretický algoritmus bych věděl, ale nedokáži z toho napsat makro.

Díky

ak som to dobre pochopil :-D

...je to len absolútny základ bez kontroly, či máš úplné údaje a pod.

- Pokiaľ na niektorej trati budeš mať uvedené len jedno číslo, vzdialenosť sa logicky nemôže vypočítať ale neupozorní ťa to
(nehovorím, že sa to nedá dopracovať)
- Ak tam budeš mať na jednej trati viac ako dva údaje - smola: urobí ti rozdiel len medzi prvými dvomi údajmi
(nehovorím, že sa nedá dopracovať kontrola) :-D

a pod... ;-)

Tak jsem to vyřešil bez maker za pomoci tohoto vzorce:

ABS(SUMIFS(NEPŘÍMÝ.ODKAZ($A7;0);NEPŘÍMÝ.ODKAZ(D$1;0);">" &0)-SUMIFS(NEPŘÍMÝ.ODKAZ(D$1;0);NEPŘÍMÝ.ODKAZ($A7;0);">" &0))

Nepřímé odkazy vedou na buňky obsahující odkaz ve formátu R1C1 (vytvářel jsem jej za pomoci příkazu CONCATENATE a písmenka v názvech sloupců jsou pro velký počet hodnot nepoužitelná - nelze zvyšovat hodnotu tažením za "ouško"). V těchto odkazech jsou oblasti vzdáleností jednotlivých měst od bodu 0.

Ok, medzitým som doriešil to, o čom si informoval dodatočne, t.j. že na jednej trati je i viac než 2 body
Riešenie prikladám v prílohe.

ALE:
zároveň musí platiť to, čo si povedal: žiadna dvojica bodov sa nenachádza súčasne na viac než 1 trati (inak by došlo k prepisu údajov na naposledy vykonávaný výpočet pre konkrétnu dvojicu bodov)

Pokiaľ si si to už vyriešil inak, ok :beer:

Díky! Pro mě jsou makra trochu náročnější, jakmile nerozumím tomu, co dělám, tak to raději nedělám a snažím se najít jiné řešení. Každopádně se teď snažím implementovat na tato data Dijkstrův algoritmus nejkratší cesty - protože to s makry nedám, tak to vzorcuji :)