Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Android - ram? Předinstalované aplikace

Dobrý den,

jen zběžná otázka. Je možnost nějak uvolnit více místa na RAM v mobilu? Mám mobil s 3 GB ale zásadně mám volných max 1,6 GB když není puštěná žádná appka nebo widget. Přijde mi to docela dost na to, že by měl běžet jen systém a občas by se třeba i 200 Mb navíc hodilo. Jde nějak tato paměť trvale uvolnit nebo prostě čím více ram, tím vice si Android zabere? Protože vím, že u mého starého 1 GB bral Android 300-400 Mb.

Pak ještě jedna otázka. Jak se nejefektivněji zbavit aplikací v základu Androidu či nadstavby výrobce? Jde se toho zbavit nějak i bez rootu telefonu? Mám Android 7 a aplikace nejdou ani dát do továrního nastavení a vypnout, pouze ty mnou nainstalované.

Předem děkuji za rady.

A máš s velikostí volné paměti problém? Myslím, že ne. Pokud ne, tak to neřeš.
Můžeš udělat pár věcí:
1. zkontrolovat aplikace, které se spouští po startu a zbytečné zakázat
2. můžeš zkontrolovat aplikace, které se spouští na pozadí na základě nějaké události a ty zakázat
3. můžeš aplikacím, u kterých to nemá smysl zakázat běh na pozadí
4. můžeš telefon rootnout a odinstalovat předinstalované aplikace i nepotřebné aplikace, které jsou součástí systému.

No ale vetsinu tech veci co jsi popsal muze uzivatel udelat jen kdy ma root.

Zalezi taky na verzi Androidu, u tech novych 7 nebo az 8, ted uplne nevim u kteryho udelali moznost, ze neco jde zakazat i bez rootu.

---

Tazatel: Ono to funguje tak, ze pri startu Androidu ale i pri ruznych udalostech se startuji ruzne aplikace, ktere se prednactou do pameti a tam drepi dokud bud nedojde pamet a Android je automaticky nevykopne nebo dokud je uzivatel nespusti.
Pritom cim vic mas pameti, tim vic aplikaci ma tendenci se ti nacpat do pameti a teda mas treba po startu volnych 300MB RAM a je jedno jestli ma telefon celkem 1GB nebo 4GB RAM.

Ono to v podstate az tak nevadi, protoze to baterku nezere, kdyz to tam drepi a mas dost pameti. Spis je to problem u telefonu, ktere maji mene RAM, protoze tam potom neustale dochazi misto a Android stare vykopava pryc, ty se tam za chvili zase serou zpatky a to uz na baterku mit vliv bude, dalsi vec, ze kdyz musi Android ty aplikace vykopavat a uvolnovat pamet, tak je tam zpozdeni a pak maji lidi pocit, ze se jim to trha.

Bez rootu s tim moc delat nejde. V podstate plati dve zakladni pravidla:
1. Neinstalovat aplikace, ktere nebudes pouzivat. To jsem delal driv treba ja, ze jsem si do mobilu nahral aplikace, ktere jsem pak treba pul roku nepouzil. Takze to jsem opustil a v telefonu mam jen ty aplikace, ktere opravdu vyuzivam.
2. Neinstalovat zkriplene aplikace, ktere zerou pamet. To je treba pohledat ruzne na forech, ktere aplikace jsou prilis zrave. Takhle z pameti vim, ze na pocitaci popularni prehravac VLC je na Androidu hroznej zrout pameti a podobne i Firefox pro Android je straslivej a prave je udelanej tak, ze se prednacita do pameti po startu systemu a pak kdykoli to je mozne. Firefox - jedna z nejhorsich aplikaci pro Android, moje zkusenost.

Já nevím, mám s rootem špatné zkušenosti. Plná práva totiž získává nejen uživatel ale i aplikace. Uvidím, možná si to rootnu a v nastavení tomu pak utáhnu uzdy. Co se Androidu týče... Právě že v 7 a 8 nehledě na nadstavbu, základní aplikace nejdou odinstalovat. V předchozích verzích šlo apkikaci bez rootu downgradovat na základní verzi o velikosti pár kb a vypnout. Tato možnost na novějších verzích bohužel chybí. Mám Xiaomi (ať si říká kdo chce co chce, s jejich produkty jsem roky maximálně spokojen) a ta jejich nadstavba to akorát ještě umocňuje. Chudáci lidi s A1... Ještě k té paměti... Jak najdu ty úlohy které se spouští třeba po zapnutí telefonu nebo při spouštěcí akci? V PC bych věděl, pokročilá nastavení telefonu jsou pro mě ale španělská vesnice :D

Pokud mas root, tak zkus aplikaci Auto Start Manager nebo jinou se stejnou funkcnosti. Tam si potom muzes upravit spousteni aplikaci podle jednotlivych flagu. Sam se presvedcis, ze Firefox se po instalaci defaultne nasere uplne vsude, ze to tak musim rict, to je naprosto silene. To snad nedela ani Chrome, a to je co rict.

Ja zkousel snad vsechny,kdysi jsem jel na opere,ale opet to po aktualizaci podelaly.Chrome je pripad sam pro sebe.Jinak Titanium Backup umi snad vse,ale s rootem.Jinak jak jsem rikal.Ono zalezi jak je udelany firmware.Nubia ma taky nadstavbu a tam jde normalne deaktivovat kazdou aplikaci i tu,ktera je nahrana uz s firmwarem.A to i bez rootu.

No ale vetsinu tech veci co jsi popsal muze uzivatel udelat jen kdy ma root.

Zalezi taky na verzi Androidu, u tech novych 7 nebo az 8, ted uplne nevim u kteryho udelali moznost, ze neco jde zakazat i bez rootu.

Vzhledem k tomu, že má telefon se 3GB Ram, tak čekám, že tam bude min. Android 7. A tam jdou věci, které jsem popsal (mimo poslední bod) udělat bez rootu přímo v nastavení.

Mam problém s tím, že mi kradeš čas věcmi, které jsem už zkoušel nebo je měl dnes v plánu zkusit. Sem na fórum jsem psal opravdu jen párkrát a to jen když vše ostatní selhalo. Nejsem takové to tuctové dítko, co neumí gramatiku a letí hned sem, protože se mu seká Minecraft, ano? Jinak bych sem nechodil a neptal se kdyby mi Google pomohl. Máš asi dost velké problémy v životě se svou povýšností, že? Dej prosím prostor ostatním, ti se mi snaží pomoct, díky ti.

Já mám zase problém s tím, že jsi nenapsal, co vše jsi zkoušel nebo chceš zkoušet. Netuším jestli jsi nebo nejsi tuctové dítko, protože z tvého dotazu není poznat nic. Ani co máš v plánu, ani co jsi dělal.
Co je na mých odpovědích povýšeného? Pokud vím, tak jediná povýšenost byla odpověd od tebe. Napsal jsi obecnou otázku (dokonce ani typ telefonu jsi neuvedl), dostal jsi obecnou odpověď, co by se s tím dalo dělat.
Prostě musíš počítat s tím, že Android není úplně mrňavý systém. Mobily výkonově mohou konkurovat slabším PC. A podle toho vypadá i velikost systému.

Jestli chceš menší systém, je třeba sáhnout po custom firmware. Tam najdeš minimalistické systémy (třeba Lineage OS, Nastupce Cyanogen Mod), které v sobě nemají třeba ani Google Play. Jen je otázkou, zda přínos bude opravdu stát za to. Můžeš narazit na to, že nebude fungovat úplně vše (mluvím z vlastní zkušenosti). Takže vyladěný originál firmware nebo alternativní, kde tě bude stát čas.
Jako alternativa odemknout bootloader a provést root. Pak budeš mít nad telefonem větší kontrolu a můžeš zakázat nebo odinstalovat i systémové aplikace.

Mám telefon s 3GB paměti, mám jako ty volné 1.6GB a nikdy jsem nenarazl na problém, že by se mi paměti nedostávalo.

Jan Fiala ti strucne napsal tve moznosti, ja jsem pod to pripojil podminky, za kterych je mozne dosahnout reseni a vysvetlil ti proc se deje to co se deje v Androidu. Tady neni co dal resit. Muze se to klidne odfajfknout jako vyresene. Urazky z tve strany nejsou na miste.

Já bohužel pána znám z ještě jedné internetové stránky (on mě asi ne, neměl šanci na mě narazit), kde se snaží všechny urážet a povyšovat se. Mám s ním bohaté zkušenosti ;)

Ano, za rady děkuji. Já nečekám že mi něčí rada ihned pomůže, očekávám ale že když se zeptám, nebude se mnou jednáno jako s 8 letým frackem, který jen zapl mobil, hodil ho o zem a šel sem brečet. Pokud je to možné (moc to tu neznám), tak se podívejte na historii mých diskuzí. Takže rad si vážím, nemůžete po mně ale chtít abych se choval uctivě k někomu kdo cca před týdnem byl schopen urazit jednou větou půlku diskutujících jenom protože, abych citoval, "má víc zkušeností, protože s elektronikou pracuje denně". Asi jako bych já napsal, že jsem sakra krutopřísnej veterinář, protože jsem měl kdysi čivavu a mám zlatého retrívra. Nechci tu rozpoutávat a roztahávat hádku z jiné stránky, omlouvám se. S pánem mám vlastní zkušenosti, chová se arogantně, nadává lidem když s ním nesouhlasí, je schopen vyhrožovat právníky. To neznamená, že mám za potřebu ho tady nadále řešit. Můžeme se prosím tedy domluvit, že tohle přejdeme? Děkuji. Omlouvám se za OT.

Konečně k mému problému. Z pár stránek zabývajících se benchmark testy jsem po hodině vytáhl, že nadstavbové aplikace a Androidí aplikace využívají část procesů ve správci úloh skrytých čistě pod procesem OS Android. Jde tedy nějak oddělit zrna od plev a vytrhnout z toho ty aplikace? Našel jsem už jeden návod ale moc nadějí tomu nedávám, je to totiž z nadstavby Samsungu. Zkusím zítra :/

Bohužel i po rootu nejsem schopen nijak omezit ty programy na pozadí. Mi neříkejte, že Android žere 1,4 GB ram... Vypnul jsem vše co bylo nepotřebné, dokonce i po spuštění telefonu se nic navíc nespouští. Je nějaká možnost trochu přiškrtit nějaké funkce samotného Androidu? Zkoušel jsem hledat i na internetu ale většina lidí je s MIUI nadstavbou velmi spokojená, takže to skoro nikdo neřeší :D A když už jsem něco našel, bylo to na verzi Androidu 5, což mi je na dvě věci, slušně řečeno.

Takže Xiaomi.
Ano, Android 7 + systémové aplikace žerou opravdu 1,4GB. Existují i jiné launchery, ale moc si spotřebou paměti nepomůžeš. A máš pravdu, že předchozí verze Androidu byly mnohem úspornější.

Pro XIAOMI existuje i firmware s čistým Androidem, podobně jako v Google telefonech. Bez nadstaveb a dalších aplikací od výrobce.

Třeba pro Redmi 4X máš na výběr několik alternativních Androidů (pořád jsi nenapsal, co máš za telefon):
https://www.getdroidtips.com/list-best-custom-rom-xiaomi-redmi-4x/

Abych se k Vám nějak slušně vyjádřil. Věci co popisujete jsem zkusil snad hned na počátku. Launcher? To je vtip, že? Já si chci uvolnit ram, ne si tam na displeji zvětšit číslíčko ale ve skutečnosti zadělat telefon (v lepším případě adwarem, v horším spywarem). Telefon mám Xiaomi Redmi Note 4, už nějaký ten pátek, avšak moc nechápu k čemu Vám to je. Xiaomi vydává univerzální MIUI na všechny modely, u mě to je zatím ten nejnovější s hlavním pořadovým číslem 9. Čistý firmware? Abych ho měl, musel bxch si koupit A1, nová rom mi to vážně nezabezpečí (osobní zkušenost, než mě napadnete). Na konec k Vašemu jinému komentáři, ano ram další potřebuji a přijde mi jako blbost si kvůli 200-300 Mb kupovat nový telefon. Na co? Ptám se Vás také snad na to, na co potřebujete toaletní papír nebo vodu? Ne :) Žádám Vás opět slušně, Vaše rady mi pomoct můžou jedině tak v hrobě, dejte prosím Vás šanci ostatním, ano? Pakliže umíte číst a jste slušný člověk, věřím, že chápete co po Vás žádám. Děkuji :)