Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sa pri práci z nicoho nic vypne a zase následne samo zapne (restartuje sa)

Dobrý,

mám 4 roky starý PC, nemám z nim ziadny problém az na jeden. Viz nadpis. Vobec tomu nechápem co je v tom Windows-e zle. Zostava je:

CPU: AMD Athlon X4 860K 3,7 GHz (4-jadrá)
GPU: MSI Radeon R7 260X OCV1
RAM: 8 GB KINGSTON HyperX Fury
MB: ASUS A88XM-PLUS
PSU: Corsair VS650 (povodny), neskor vymenený za Seasonic G Series 700 Watt - aj tak nepomohlo lebo od kamosa som dostal radu ze ten Corsair je shit a moze to byt nim.

Takze je jedno co na PC robím proste sa vzdy raz za cca. 14 dní automaticky sám bez akéhokolvek upozornenia a výzvy sám vypne a zapne (ako keby vypadol prúd - proste znicoho nic len cierna obrazovka). A uz mi to pekne lezie na nervy. Problém je určite niekde vo Windows-e ale kde, nemám šajnu, lebo ja sám som kus taký počítačový maniak (nie hry, ale PC vseobecne). Skúsal som overit cez HD Tune ci není poskodený hard disk, skusal som cez MBAM, AdwCleaner a AntiSpyware ci nemám skodlivý vírus, potom som skusal nabootovat do nudzového rezimu. Tam sa zase po dvoch týzdnoch prevádzky (iba internet) sám vypol ked som bol na facebooku.

Potom ma napadlo nainstalovat ubuntu Linux a cuduj sa svete...nevypol sa ani po mesiaci, takze je to nieco s tým kokotskym Windowsom (Windows 10 - aktualizovaný na April update, ale robilo to aj pri Fall Creators). A skor ked som pouzíval Windows 7 tak sa mi pocas 4 rocného používania nikdy len tak nevypol ako za posledných 5-6 mesiacov co som dal W10 načisto. Takže 100% je závada niekde vo Windows-e. Takže poprosil by som rady ako to opravit...lebo sám uz nevládzem a dost na to obmedzuje to vypínanie. Pls...
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Ano, RAMky su absolútne OK. Skusal som MemTest ten ktorý je uz vo Windowse, ale aj ten ktorý sa dáva na USB a následne som ho spustil z BIOSu....PASS, FAIL: 0.

Zatežovací test OCCT je co? Skúsal som ten na AIDA64 a bezalo to dve hodiny a nic...úplne v pohode, a teploty sú v normále..37 až 53°C (v záťaži - MAX), a PC nesekol ani sa nevypol.

A BIOS na som aktualizoval tiez...a je na default, lebo nic som neprestavoval, vobec niekdy, ani som netaktoval nic.

A najzaujimavejsie na tom vsetkom je to, ze ono sa mi ten pocítac aj následne sám zapne, takze to vylucuje HW chybu. Ako keby bolo daco v systéme blbo nastavené ze sa má proste bez výzvy a bez ohladu nato co sa z PC robí automaticky natvrdo restartovat...raz som hral hru - vypol sa (a zapol), o dva týzdne som pocuval hudbu z YT - vypol sa, neskor som nerobil nic len bol locknutý Windows - vypol sa, neskor zase som písal daco do Wordu- vypol sa...atd....divné

práveze tomto by som sa chcel vyhnut, a myslim ze neni dovod preinstalácie, lebo ja si dávam velký pozor co do systému instalujem, hry si výlucne kupujem na steam takze vsetko co mám sú orginálny - ziadne cracky, a zvysok sú programy freeware typu VLC, WinRAR, Fraps, Office a pod. Nic dalsie v komope nemám....

Nic od coho by sa dalo odrazit, viete práve ja som od toho EventVieweru vela ocakával...ze tam nájdem presný popis chyby co sa presne stalo a za pomoci google a yt to opravím ale vacsinu doterajsich problémov, no ten prehliadac udalosti vypísal len ze doslo ku neocakavanému vypnutiu alebo druhý log hlási ze doslo ku strate napájania...

The previous system shutdown at 8:22:10 PM on ‎6/‎6/‎2018 was unexpected.

The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

Ono neexistuje nejaký iný software na stiahnutie ktorý podrobne monitoruje cinnost procesov v PC? Okrem BlueScreenViewer-u ten mám a nemá záznam o ziadnej chybe.

Pokud není žádný výpis s příčinou pádu, jde s více než 90% o HW problém. Činnost procesů v PC monitoruje přímo jádro Windows, to je dostačující.
Ty restarty jsou nějak pravidelné (např. jednou za 14 dní v 18:20?), nebo náhodné? Nespíná v té době zrovna nějaký větší spotřebič, klidně i u sousedů?
Zkusil bych hodit PC do jiné zásuvky v jiné místnosti, ideálně na jinou fázi.

ano je to pravidelne, raz za 14 dni, +- den, a cas je hocikedy, niekdy rano, niekdy poobede, podvecer, raz dokonca v noci o 1:30. Takze si nemyslim si ze je to zastrckou a dokonca mam v rovnakej predlzovacke ktora vedie do jednej zastrcky zapojenu aj nocnu lapu, keby doslo ku nahlemu vypadku prudu, tak by som asi videl ze aj lampa by zhasla na sekundu. A mimochodom uz tretikrat sem pisem ze mam v pocitaci dve systemy a v Linuxe mi to nerobi, ani po mesiaci a pol. Takze urcite je to SW problem a s Windws. Tym som si isty.

Ten počítač běží non-stop?

Ano, a to doslova. Niekedy aj cez noc a cely nasledujúci den. No obcas (tak 2-krát za týžden) ho na noc vypnem. Ale je to jedno si myslím, lebo Windows 10 sa vypína tak akoby sa uspal. Cas prevádzky pokracuje aj ked ho vypnem normálne - shut down.

Nemáš na bedně nějaké čidlo, které by mohlo zlobit?

Tomu nechápem, aké čidlo? Bedna je Zalman T4 a má len jedno tlačidlo a to power source.

tedy kromě nové instalace Windows ...

Tak to je zle, lebo toto sa mi akurát robit nechce s toho dovodu ze nejak citim v pravom kolene ze to nepomoze, a jednak nám cistý windows, i ked 6 mesiacov starý, no ako som uz písal cracky nemám ziadne ani vírusy a iba nejaké tie základné programy Word, Excel a pod. Inak je všetko povodne, a tiez som vobec nic nenastavoval....tak neviem ked je chyba. :.(

... Windows 10 sa vypína tak akoby sa uspal.

Vypíná se tak, jak ho nastavíš. V defaultním nastavení máš pravdu. Zkus ho nastavit tak, aby se opravdu vypínal.

Tím čidlem jsem myslel něco na bázi "Chassis intrusion", tj. detekce otevření skříně nebo nějaké teplotní čidlo, které by zazlobilo a bezdůvodně zresetovalo PC. Prošťourej se v BIOSu, jestli něco kolem toho nenajdeš...

Dobre, uz som to tak nastavil, teoreticky by to mohlo pomôct. Ale to ukáze až čas. Kazdopádle vdaka za vsetky rady.

A co sa toho čidla týka, tak OK popozerám sa v BIOSe ale celkom určite tam nic také není, tá doska je nižšia stredná trieda z roku 2014 za 55 Eur. Nic špeciálne. A keby aj tam bolo dajaké teplotné cidlo, tak na skrini sú dodatočné ventilátory, ktoré fúkajú vzduch priamo na dosku (až dva), takze není šanca aby sa daco prehrievalo.