Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako naučiť niekoho vyhľadávať na internete

Máte nejaké tipy na praktické cvičenia, kde by sa človek dokázal zlepšovať v používaní internetu a vyhľadávaní informácií?

Myslím teraz nejaké slovné zadania, ktoré by človek najprv skúsil sám a následne by tam bol vysvetlený postup v prípade, že to nevie.

Ideálne aj s postupnosťou od ľahkých vecí k ťažším. Niečo v zmysle nájdi aký film hrajú zajtra v kine ... až po fakt zložité veci. Rôznych zadaní pre žiakov je na nete plno. Podstatné je, aby bolo k dispozícii aj riešenie krok za krokom.

Nie že by sa to nedalo vymyslieť a pripraviť ale možno už niekto niečo podobné riešil.

- Pred samotnym vyhledavanim, bych je obeznamil s tim, jak se pouzivaji a co jsou tvz "*klicova slova" a pak az je pustil k nejakému vyhledavaci.
* urcite neni dobré psat, "Dobry den, co budou davat zitra odpoledne v kine u mne v Brne", ale "Kino + Brno + datum" (jde jen o priklad), IMHO je ti zaklad ktery by se meli naucit pred vyhledavanim, prevedeno na nejaky kurs, muzes vypsat 10 vet, kteté budou muset skratit na hlavni klicové slova .

- Ano, jenze zde jde jen o kino, co pak az priklad nebo vyhledavani bude slozitejsi a bude mu pridano na komplexite ? Urcite bych zacal vyberem spravnych (klicovych) slov.
*Kdyz jsme u toho, toto zvlada i hlasova/vyhledavaci sluzba google, ale to snad neni podstata, autem taky mozu prejet cervenou a auto jede i dale, nebo jet 60 na misto 50, ale to neznamena ze je to snad spravne..

- Divej, udelame to jinak (prevracis dopad prikladu moc do reality), napis tu "dlouhou" a "zkracenou" (jen klicova slova), kolik 'moznych vysledku dosahnes" v obouch variantach ? Ta dalsi bude mit x krat vice odkazu = "slozitejsi najit odpoved" Ucelem je snad v prvé rade efektivne najit co hledam.

- Kdyz je to tak, tak at je to pro me zamne uci tak ..
- Navic me toto samé teda neukazuje. Az na par odkazu, ale to se muze a "zmeni" dle urcité komplexity vyhledavni, jsme na nejlehcim priklade jako KINO, nebo POCASI, kde kdyz napisu "POCASI PRAHA HRC PRC TRALALA", to napise to samé jak kdyz napisu jen "POCASI PRAHA".
* Taky tam budou 3 stejné odkazy, protoze v prvé rade volil klicova slova jako "POCASI a PRAHA", tak jako v nasem pripade "MESTO + KINO" a je jedno jestli za to dopisu "Kloboucku HOP !".. i kdyz to funguje, zkratka neznamena ze je to snad spravne.

Popravde nechapu, jak dnes muze jeste nekdo mit problem s vyhledavanim. Google najde prakticky cokoli, co takovy neknuba muze chtit. Staci jen trochu zauvazovat co vlastne hledam a pak zadat specificky dotaz. Takze pokud budu chtit vedet co davaji zitra v kine, nejspis bych googlil "program kina [jmeno kina]". Ale google uz dokaze hledat temer cokoli co neni zbytecne prekomplikovane.
IMHO jedina vec ktera vyrazne zlepsi vyhledavani je znalost anglictiny a alespon zakladni "sluzeb" googlu. Takze pak muzu napsat treba "125 euro to czk" a nepotrebuju googlit burzovni listek a prepocitavat to rucne.

mozna te to prekvapi, ale existujou lide, kteri skutecne vyhledavat neumi - starsi generace, pocitacovi analfabeti, nevim jak jsou na tom dneska deti... takze pokud chce tazatel ucit vyhledavat nekterou z techhle skupin, je to jedine dobre.

Za mnou taky obcas chodi mama "vygoogli mi prosimte to a to", protoze vi, ze to budu mit 10x rychleji nez ona.

Učit se, učit se, učit se. To prý snad kdysi prohlásil Lenin a byla to jedna z jeho mála pravd. A měli jsme to napsáno i na zdi ve škole. A pak "opakování je matka moudrosti". Takže to chce hlavně se věci věnovat, zkoušet a učit se. Což se mnoha, zejména seniorům, moc nechce. Toť moje zkušenost z mého okolí, jehož, nyní již jako starý dědek, ale "pracující" na a s počítači více jak 30 let, jsem součástí.
Budou řešit křížovky, sudoku a podobné (podle mne) nesmysly (aby si prý procvičovali paměť :-D), ale když si mají sednout k PC a učit se "obsluhovat" a získávat informace a nové vědomosti na netu, případně číst si zprávy a časopisy a e-knihy a poslouchat audioknihy, tak tím doslova "pohrdají" a mají i mne, pokud je k tomu nabádám a doporučuji jim to, za blázna. ;-)
A to už vůbec nemluvím o tom, když jim dokazuji, jaké výhody a možnosti jsou v používání "chytrých" mobilů. To je někdy přivádí až k úplnému "amoku".:-D
Tak to většinou nakonec raději vzdám. A bohužel, je jich většina. V tom dávám mladší generaci za pravdu.

Tak vidim, ze ste sa chytili toho kina a vsetko sa toci okolo toho. Zistit co davaju v kine bol fakt len priklad.

Skor by som rad nejake tie "zlozite veci". Nemyslim teraz okopirovat napovedu z google.

Proste zadanie a k tomu riesenie. Nema to vyslovene byt pre seniorov, kludne aj pre mladsie rocniky, na precvicenie mozgovych zavitov.