Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava na hraní her (4k) (50k+)

Zdravím, po dlouhé době bych si rád sestavil pc na hraní her ve 4K.
Jelikož je situace s gpu naprosto dementní díky těžítkům, tak bych to viděl na 1060 a až přijdou nové gpu tak udělat upgrade.
Přikládám seznam co jsem poskládal a byl bych rád za jakoukoliv radu či kritiku.
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=766566696D7162797 + tento hdd na data https://www.mironet.cz/toshiba-x300-4tb-35quot-7-200-rpm-128mb-cache-sata-iii-interni-bulk+dp335513/
Přeji hezký den

kdoví kdy příjdou nový GPU, taky se musí doprodat ty staré kterých jsou plný sklady, co vím jistě je nesmysl dávat za GTX1060 víc jak 10k si vyber zatím nějakou slabší nebo levnější edici či jeď na integrované
a 2x16GB RAM taky nechápu u herního PC, ale třeba to využiješ v něčem jiném, RAM paměti jsou taky dost drahé do herního PC je 16GB optimum

A 4K monitor mas nebo poridis az s novou 4K grafikou, protoze je snad jasne, ze s docasnou GTX1060 se hrat ve 4K neda.

PC se mi zda OK, ale mel bych jednu poznamku. Ohledne SSD a her bych si pouze 500GB nedokazal moc predstavit. Zvlast, jak zacnou byt hry nativne 4K ve vetsim mnozstvi, tak jde s velikosti textur nahoru narocnost i na misto na disku. Moznosti reseni je spousty, od instalace jen par her, ktere zrovna hraju a po dohrani zase odinstalujes az po nakup vice SSD, ktere je mozne treba casem prikupovat. Ja treba mam jedno 256GB SSD na OS + programy a druhe 1TB SSD na hry, casem treba prikoupim dalsi terovy SSD. Takze jen zvaz, jestli treba nechces tera SSD hned do zacatku, pokud nejsou problem finance, aby ses v tom za par mesicu nemusel vrtat.

Dulezity je, aby to bylo M.2 NVMe, to je mnohem rychlejsi nez M.2 SATA. Na desce bys to NVMe mel mit, 960 EVO je NVMe, takze to mas OK.

Ohledene toho, zda jit do SSD NVMe nebo do SSD SATA, to zalezi od toho, jak chces aby to bylo rychly.

Osobne mam SSD SATA, protoze nemam NVMe na desce. Kdybych mel desku s NVMe, tak bych zvazil 250GB NVMe 960 EVO na OS, aby to bylo co nejrychlejsi a k tomu si koupil levnejsi 1TB 860 EVO klasicky SATA na hry.

Rozhodně to bude rychlejší než můj dosavadní WD Green s 5.4 tisíci otáčkami. Možnost 250gb M.2 na systém a SATA SSD 1TB na hry mě docela zaujala a asi do toho půjdu, ještě otázka jak je to se životností ssd disků? Zvládne pár let provozu jako klasické plotnové? Mimochodem, zrovna jsem si všiml že je dostupný 970 EVO, vyplatí se připlácet 200kč navíc?
Ještě jsem narazil na různé druhy čipu jako je TLC a MLC. Jaký bude vhodnější na windows?

MLC je lepsi, ale drazsi. Ty TLC od Crucialu a Samsungu taky ujdou, ale maji nizsi zivotnost.

970 je novy, neznam, nemohu slouzit.

Na uzivatelska data typu dokumentu, video, ... je lepsi vzit nejakej 5400ot. disk typu WD Blue nebo WD Red. Jinak to SSD v pohode 5 let da.

Jasný, já to M.2 ssd plánuju na systém když budu brát klasický sata ssd na hry. Myslím že ty Samsungy s označením PRO by měli mít MLC tak vezmu ten. Na data nechám Toshibu a uvidím jak se osvědčí.
Ještě by mě zajímalo jak na tom jsou AMD karty? Vím že před mnoha lety jsem jednu kartu měl a byly s ní jen samé problémy kvůli driverům. Parametrově vypadají zajímavě hlavně co se týče poměru ceny ke konkurenčním kartám a nejistotě kdy nvidia vydá nové.

- Cekat muzes do nekonecna, jestli chces cekat, cekej na "IGP|APU" (integrovany chip v procesoru) nekupuj grafickou kartu za 10 000 (se kterou pak budes delat co ? :-)).
- V kazdém pripade jestli cekat, tak bych pockal na komercializaci NVIDA@VOLTA (behem tohoto roku) a prichod pameti [DDR6] (AMD/Nvidia), s [GTX@1070] nebo lépe [GTX@1070Ti] (jiz od nakych 12.000, jako 8Gb "MSI GTX@1070Ti Armor" ) ti vydrzi jeste radku let, mozna diskutabilni, ale jeji koupe bych se nejak nebal..
* Zkousel jsem ji jak v rozliseni 4K tak i Virtual Reality (2x1440p *2880p). Ve hre jako Contagion Outbrak VR (coz je velmi narocna hra na HW), jsem oznacil vse na Ultra coz [GTX@1070] (né Ti) dala okolo 75-90FPS, coz je na 90Hz brylich pro virtualni realitu idealni), v obou pripadech se drzi slusne a TI verze s mensim vykonem navic ty FPS zaokrouhli.

Nad Ryzenem jsem také uvažoval..

- AMD, no, hodne lidem zmatla hlavu poctem cores a o proti konkurenci dokaze podat levneji reseni za stejny peniz. Posledni kousky jsou docela slusné jako 65W Ryzen@1600, ktery je levnejsi jak Intel@i5 kde AMD nabizi navic vice fyzickych procesoru.
- Ve hrach, predeslé Single Core nepadnou pod 60FPS a nové uz umi zapojit TH, VR také cerpa z poctu cores, tak jako tezce MTHread software.. o Ryzenu bych na tvém miste opravdu pouvazoval (v pripade ze pujde o Ryzen@ZEN 2 a vys kde bych opravdu uvazoval o tom "6C/12TH" Ryzen@2600 bez nejaké potreby priplaceni za 2600X).

Tu 1060 jsem tam dal protože by byla jen dočasně než přijdou nové, 1070Ti už mi přijde zbytečně moc. To bych rovnou mohl vzít 1080Ti a mít klid na pár let. U AMD grafik mě napadlo že bych vzal jejich srovnatelně výkonou s 1080Ti nebo jestli mají nějaké vykonější?. Samozřejmě mohl bych fungovat i na integrované a ušetřené peníze vložit do jiných komponent. Jedná se o to, že jsem to chtěl mít postavené co nejdřív protože současný pc má něco nalítáno a dosluhuje. Čekat do neurčita na nové gpu se mi nechtělo ale asi mi nic jiného nezbývá.

Ryzen mě zaujal 2700X. Threadripper taky vypadá zajímavě ale nestudoval jsem na co je určen.
PC bych rád co nejvýkonejší a hlavně aby vydržel pár let bez problémů. Nemám problém se zvýšením konečné ceny i o 20k.

XoXo precti si poradne zadani.

On chce hrat pohodlne ve 4K a to dneska da pouze GTX1080Ti.

Chapu teda ten jeho napad, ze si ted docasne koupi GTX1060 na hrani ve fullHD a az vyjde nova generace grafik, tak tu GTX1060 proda sice s nejakou ztratou, ale to se neda nic delat a koupi si neco jako GTX1180, u ktere se da predpokladat vykon pro 4K hrani.

---

Jinak souhlasim s XoXo, ze na zvazeni krome toho i7-8700K je i RyZen 7 2700X. Pokud se rozhodnes pro nej, coz ja bych se asi rozhodl, ale tezko rici, tak musis vymenit i desku a pohlidat si spravne pameti.

Grafiku ber kazdopadne od NVidie, AMD nema nic pro hrani ve 4K a bude mit nejdrive za rok. Navic slabsi grafiky od AMD jsou momentalne predrazene.

---

Jo a jeste jedna rada, ta prozatimni grafika, proc chces brat na nejaky dva tri mesice tak drahou. Tahle nabidne skoro stejnou sluzbu a je docela levnejsi:

https://www.alza.cz/asus-dual-gtx1060-6g-d4422466.htm

On chce hrat pohodlne ve 4K a to dneska da pouze GTX1080Ti.

- To je diskutabilni, 4K zvladnu i s jednou moji starsi sestavou na AMD@Fury a 4Gb VRAM (ve svete kde ziju, z 4K nikdo 100FPS nebo 8XMSAA tedy alespon normalni netaha, samotné rozliseni nebo HDR uz stoji za podivanou, detail navic sem nebo tam uz nepoznas).
- Ke zbytku jsem jenom napsal to, tak jak to mam vyzkousené a zmerené. Na 4K@TV jsem hral stabilne na 60FPS aniz bych musel davat grafiku na LOW. Stredni vysi detaily + 2xmssa s klasickou GTX@1070 na tovarnich taktech.
* Tech par vyjimek, nekteré hry nedaji pres 70FPS ani v FHD, ale to uz neni o grafickych kartach ale optimizaci.

AMD nema nic pro hrani ve 4K a bude mit nejdrive za rok

- Aha, AMD@VEGA je fakt super na 1080p :-p jinak 4K@AMD grafické karty uvidis jeste tento rok...
* Proboha dit uz i XBOX X zvladne 4K (GPU od AMD), proc by PC hned potrebovalo Triple SLI z GTX@1080TI proboha :-) Starsi hry zvladne mezi 30-60 i 6GBytova GTX@1060 bez exltra vyhlazovani textur a vykreslovani vzdalenosti, vyhlazovani

PS: Jinak nic proti tazateli, ale jestli po 100 radach napise "Ryzen mě zaujal 2700X. Threadripper taky vypadá zajímavě ale nestudoval jsem na co je určen.", bych uz s tim dal cas neztracel, neposloucha, rady ho nezajimaji, stale pise svoje "IMHO" ani nic kupovat nebude a nehce, jen si predstavuje, ale rad bych se pletl..

takže by to teoreticky šlo i s horším CPU než tyhle:)

- Taky myslim a souhlasim s tebou, nebo alespon v BENCH Frames/s byly spis od "GPU" (na vypoctu poligonu) nehlede jestli bylo na zakladni desce 4 srdcové + 4TH i7 7700 nebo 6Core i5 8400 IMHO je to priplaceni za nic ( v "herni" oblasti, velké penize za malé rozdily), opravdu myslim ze Ryzen@1600 je tak akorat za velmi slusnou cenu jak 2X Drasi CPUs které tu cenu nemaji (jsme stale v Gaming) jak opravnit, 5FPS navic za 200Euro priplatek , né dekuji..

Jenomze, kdyz to pri koupi noveho herniho PC "prezenes" s CPU a koupis zbytecne vykonne, tak muzes behem zivota toho PC vymenit tri grafiky a stale to bude stacit, aby procesor nebrzdil grafiku.
Samozrejme TRipper je nesmysl, to je overkill, kterej se patrne vubec nevyplati.

----------------------------------------------------------------------------------------------

- To jo, taky jsem zastance nazoru (a to co pises dava samozrejme absolutne smysl), ze poradné [CPU] je zaklad ktery kupujes jednou, proto jo urcite lepsi koupit vykony hned ze startu. Ale kdyz si vemu jaké [CPU] dnes zvladaji MGPU "SLI|Crossfire" (jako 2X GTX@1080), tak s prichodem novych karet o nedostatek výkonu po strane [UCP] moc obav nemam a [DDR6] tady nakou dobu bude :-)
* Jiz 3x zmineny Ryzen 1600 (CPU pod 200$ hranici) s SLI GTX@1070 zvlada s prehledem. I na 6 srdcovém Intel i5@8600 mam vyzkousené SLI, taky nejaké slabé stranky neprojevoval, proto si predpokladam ze 2X vykonejsi SINGLE GPU (typu 13 TFLOPS GTX@1180 ktera bude na pultech v listopadu) nebude delat problémy i za 3-4 roky.

Ja tazatel nejsem, ale vziju-li se do jeho situace, tak pocitam si chce nechat postavit PC, ktere zvladne 4K na vysoke detaily, proc by je mel snizovat, kdyz nemusi. A pocitam, ze do toho chce investovat nejake penize a pak hrat, ze nechce za pul roku za rok az vyjde nova hra zase resit vykon grafiky.

Takze ta situace je jasna:

i7-8700K volitelne R7 2700X
GTX1080Ti nebo pockat na novou generaci
16GB RAM ve dvou 8GB modulech (32GB bude asi zbytecnejch, ale pokud ma penize na 2x16GB, tak proc ne)
SSD na OS + hry
HDD na uzivatelska data

Pak uz je to jen jak si to zkombinuje, aby mu to vyhovovalo.