Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový výkonný PC

Vypadá to, že doba dozrála, budu muset něco pořídit, i když jsem chtěl ještě půl roku, rok počkat. Nemůžu si dovolit v lednu nějaký náhlý výpadek (sice máme těch PC více, ale vždy je to krizovka).

Tichý, dobře chlazený, výkonný, s dostatkem TB. Nechci do něj minimálně 3-4 roky hrábnout.

Vycházeje z návrhu M-Pola (bez disků a skříně) jsem sesmolil toto:
https://www.czc.cz/dodlur16i8h8p974hh65sqc546/seznam

Bude se to skládat u CZC, musím to tedy mít jen z komponent od nich.

V seznamu je vše dostupné, kromě toho chladiče CPU, zkuste mi případně najít nějaký jiný, tichý, vhodný (a aby byl skladem) - zavolám tam v pondělí, zda jsou schopni ten chladič sehnat, když na jiných pobočkách je…

Na SSD bude jen OS + základní programy (+ případně virtuální PC, Virtualbox max 10GB, ale to ještě nevím, kam to dám), počítám, že těch 250 by mělo stačit. 4TB disk bude na data a hry, 2TB na zálohy a skladiště.

Mrkněte se na to, pochvalte nebo navrhněte změny. Díky

Mě se to osobně líbí. Otázka, jestli při takovéhle ceně nemá cenu investovat rovnou do i7. Těch pár tisíc v cenovce 50 tisíc Kč mi přijde už poměrně "zanedbatelných". Jedna věc mě však zaujala. Potřebuješ opravdu blikající RGB ramky? :)

• Takze precházís na Windows 10 ?
* Myslym ze tato informace je esonsialni ve vyberu HW castí a podpory, ptam se jelikoz te znam jako zaprisáhlého 7myckáre :-)

[TIP] ~ Do te ceny vyz vyse by se Intel@7 stratil, prece CPU jen HW cast která se voli pro dlouhá léta, jak GPU které se UPGRD v gaming co 1-2 roky.

• Overclocking delat asi nechces vid ?

Co mi jiného (než W10) zbývá? Volím verzi Pro, která je (snad) více nastavitelná v tom, kdy aktualizace přijmout..
XP-mode již nepotřebuji, nalezl jsem náhradu ve Virtualboxu, neOEM XP nainstaluju tam (nebo "použiju" současný virtuální stroj). A ohledně šmírování jsem se již trochu uklidnil :-) Případně něco zakážu na routeru (nějaké ty telemetrické IP), spíše se na to vykašlu.. zakážu vše, co umožňuje přímo W10 a budu doufat, že po mně nejdou :-)

Já se chtěl dostat do 50k, paní L-Coreová se na to dívá pak relativně příznivě :-) Nechci měnit ani CPU, ani GPU, nic. Prostě bude to sestava až do konce životnosti (samozřejmě, pokud se něco pokazí, bude se nahrazovat.

Hraju v 1280*1024, zatím to tak zůstane. Myslím, že ten CPU mi bude opravdu stačit dlouhá léta (nehraju ty nejnovější AAA hry). Dnes mám i5-3750 bez přetaktu a také nemám ve hrách žádný problém. Snad jen Just Cause 3 je na hraně, musel jsem snižovat detaily. Na vině tam ale může být i jen 8GB RAM (minimum pro hru) a nV770/2GB VRAM.

S overclockingem nepočítám-

Nechci do toho hrábnout po celou dobu životnosti, za pár roků to stačit nemusí. A nikde není psáno, že s 1280*1024 vydržím navěky, EIZO má už deset let, jeden nikdy neví...

Pak bych asi šel do 1920*1200 (protože moje vysněné 1920*1920 jsou nesmyslně předražené a obávám se, že podpora ze strany her bude nulová).

pokud to není do vyloženě pracovního stroje/grafika, videostřižna

• Podle pripsevku L-Core na odkaz na Sony Vegas a video editory by me videostrizna nejak neprekvapila.
• Alespon OSOBNE, kdyz chce po me nekdo at mu objednam a poskladam PC na +- 5 let, vzdy radim nebo doporuciji zestartu podstatne silnéjsi CPU jak GPU.
*V nekterych pripadech, UPGRD = jen 4 core|TH navic, coz neni vykonove zazrak, kde UPGRD jou zbytecné penize, navic za 3 roky UP muze znamenat i zmenu celé platformy, nebo zakladni desky, kdyz koupi dnes silné CPU, ma vystarano, dalsi UP bude az uloziste, nebo lepsi grafika, ale i s GTX@1060 6Gb, nebo RX@580 v jeho pripade vydrzi pekne dlouho..

L-Core
• A jak ses na tom s pripojenim ? Nepotrebujes Wifi, Bluetooth, kolik USB ?
• Ona by sla postavit i docela mala kostka, edy jestli nepreferujes "PC monster", uz nakej rok pro sebe stavim jen ITX (vetsinou desky jiz maji Wifi + BT coz se hodi, jak si klavesnice + mys bezdratove, jestli mas stul plné papiru jak ja tak ocenis ;-)), na pul pasivni takze mimo hry prakticky 0dB.
[TiP] ~ Popremyslej spis o levnejsi variante (typu PC stred) a kup i novy monior alespon FHD, koupit tak vykoné PC a mit moznost tomu trochu slapnu by byla trosku skoda :-) 50 000 a PC normalni clovek nedava kazdej den, dobre si to promysly priteli, dobre si to promysli.
* Také jsem mel v preferecni 4:3 monitory ale prechodu na 21:9 vubec nelituji.

Nejsem nijak zvlášť divoký střihač, Sony Vegas (starší verze) jsem bez problémů provozoval v XP na Core 2 Duo se 4GB RAM. Jen čas od času zpracuji homevideo; jestli se to bude renderovat půl hodiny nebo 5 minut, je mi naprosto jedno.

A nějaký ten fotošop či jeho alternativy (pokukuji po Affinity) také utáhne cokoliv.

Zbytek jsou kancelářské aplikace, Office, profesní soft, to utáhnou i 8 let staré stroje.

A pak už jen hry...

Nechám si ale samozřejmě doporučit případný i7 CPU, myslíš toto?
https://www.czc.cz/intel-core-i7-8700/223203/produkt

Nebo rovnou s "K"?
https://www.czc.cz/intel-core-i7-8700k/223202/produkt

Voila Intel i7@8700 je bomba, sam jsem ho zakoupil (+ Kingstone 16Gb na 3000Mhz CL15) nahradu za i7@7700, [k] verzi jsem nezakoupil, protoze OC delat nechci a na tomto procesoru by to bylo k smichu, nebo jen pro zabavu, uz ma hodne pod kapotou uz i tak.

Ano mas pravdu pardón.
• Ale kdyby vzal ryzen 1500 + nejkou lepsi RAM s vysí frekvenci + RX@580, tak by mu tam vesel i monitor, co myslis ?
* Pritom by mel jak vlakna, tak dobry herni potentional jak na vsecht dnesni tak i budouci hry, osadit vykonou higendovou kartu pro toto CPU taky neni nejaky problém.

Myslis ze jako alternativa na doladeni by to stacilo ?

[CPU i7@8700] :

Intel i7@8700 8000Kc,-

[Zakladni deska Gigabyte Aorus -> Asus Prime Z370] :

1) GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 3 (vyborna deska, mam ji vyzkousenou i s overcloking)
2) ASUS PRIME Z370-P 3500Kc,-

* MSi desky neuvadim jen z "OSOBNIHO" duvodu, ze u testovanych na kazdé treti byl nejky problém s kompatibilitou M.2

[RAM G-Skill 16Gb 3000MHz CL14]

G.SKill TridentZ 16GB (2x8GB) DDR4 3000 (CAS14) 5300,-

* Nebo Kingston.

[VIDEO GTX@1080 8Gb]

[M.2 System 275Gb ]

[HDD 4T -> 6T]

A zbylych 10-12 000 tisic zdroj a PC bednu, popripade CPU cooler, i7@8700 sem koupil je jen chvilka na souzeni teplot a na BENCH jsme meli cooler a to u [K] verze, ale mam tam original intelacky a zatim staci.

Co to je SG ?
(ale je to prece jen i7 + GTX@1080 vs i5 + 1070Ti, GTX@1080 za 14 000 z kolika z 20 klacku ? je dobra cena, tak proc kupovat o 200Kc levnejsi 1070Ti )
• Jinak BARACUDA nejsou vubec spatné 'zaruka 5Let'. (ironwolf osobne otestovany nemam, baracudy osazuju docela casto, ale 3 roky to jeste nebudou :-), pak vse jde pozmenit zejo, proto uvadim altenativa, ceske obchody neznam, tak jak jejich ceny, od toho ste tady vy snad né borci ;-))

Seagate - no nevím jako to beru co jsem pročítal komenty těch co koupili než jsem koupil nový HDD ,jako jsou Ok jenže i z vícero kusů když někomu pak jede jenom jeden po záruce nic moc ,WD blue asi taky žádná sláva,nejvíc co se pěje chvála je WD RED.:-)

No to jo ohledně GPU jenže by to chtělo rovnou i monitor pak...

Jak pisu vyse CZ obchody neznam, proto mam problem jak s dostupnosti tak vyberem urciteho modelu, kde neni snad problém zvolit jiny obchod, text k prispevku byl snad dost jasny, priste to oznacim cerne ZE NEJDE O NAVRH A ZE CESKE ONLINE CHOPY NEZNAM

Hodne lidi to potrebuje az to nema vis co :-) nikdy nevis, kolik i zde lidi vidis hleda na rychlo nejaké USB daptery protoze najednou potrebuji BT, za optani nic nedam, navic je to PC co ma jet spolehlive a "konfortne" poslouzit alespon ty 4-5 let, kde BT by se do budoucna hodit mohl, sparovat telefon, nebo tablet, klavesnice co ja vim co jeste treba VR bryle..

Já tam spíše musím ještě narvat firewire (kvůli kameře). Ale tu FW kartu koupím sólo... netuším, zda je to s W10 vůbec kompatibilní, tak bych to případně vrátil. Přinejhorším budu *m2t (video) z kamery tahat do druhého PC, kde firewire funguje a přenesu to k sobě třeba na flešce.

• Znas presnej model ? Dle mne je velka sance ze pojede, na desikach rozjedu prakticky vsechno, nebo jim systém alespon prideli nejaké generické ovladace bez SW casti, staci se podivat, na jaké prahistorické NTB nekteri useri ty desitky instaluji a funguji i presto ze posledni DRVR ma vyrobce jen po 7 v lepsim pripade 8.1:-)
*Pripomina trochu VISTU, ta taky brala vsechno, az XP, nebo sedmicky mi pripadaji horsi, ty nepoznaji na nekterych zakladnich deskach ani Ethernet port-LAN

• Z tech desitek nemej zas takovej strach, hodne veci te tam bude urcite vadit, ale desitky jdou docela jednoduse nastavit a jestli nejsi vylozene nejaky anty MS tak urcite padnes i na neco co se ti bude libit.

Riesim podobny problem (po Novom roku, nova masina) a potrebujem Firewire radic.
Vyberam aj chipset, chcem TI (Texas Instruments), nie VIA a pod.

Najvecsi vyber ma Detlock:
http://www.delock.com/produkte/G_1114_FireWire.html

Vaham medzi:
http://datacomp.sk/digitus-adapter-pci-express-x1-2-1x-firewire-port-ieee-1394_d333773.html
a
http://www.delock.com/produkte/1114_FireWire/89121/merkmale.html%20-%20Ovladace%20Win7,%20Win%2010

Oba radice podporuju Win10 (inak by som Ti tie odkazy nedaval)

Digitus Adaptér PCI Express x1 2+1x FireWire port IEEE 1394
Supports Windows 10, 8, 7, Vista and XP

Delock PCI Express Card > 2 x external / 1 x internal FireWire A
Windows 2000/XP/Server-2003/Vista/Vista-64/7/7-64/8/8-64/8.1/8.1-64/10/10-64

Na 99% rozhodnuto, sestava v odkazu úvodního příspěvku (přidán 1 ventr nahoru na bednu).

Dám to odsouhlasit paní L-Coreové a pravděpodobně to rovnou objednám, abych mezi svátkami (do 24/12 to nepotřebuji) nahodil alespoň základ - pracovní apky. A vyzkoušel nejnáročnější hru co znám, Minecraft :)

Děkuji všem za podněty, hlavně svému dvornímu skladateli M-Polovi :beer:

Koukal jsem az ted.

Je to dobre slozene.

Osobne bych se pri financnim omezeni snazil najit levnejsi skrinku, ano vim je to tezke, mozna neco o tisicovku niz od SilentiumPC. Dal je tam ten cenovy problem s Win10 Pro, coz je vcelku nutna edice Windows, pokud to neni ciste domaci ale je to i pracovni stroj. Nicmene drahe, ale do sedivky za 800,- asi nechces kvuli tomu, ze PC pujde do dani.

K cemu bych mel jedinou vytku, je tvoje tvrdohlave setrvavani na hrach a HDD, jednoznacne hry na SSD.

https://www.czc.cz/crucial-mx300-1tb/195962/produkt

Co budu rad, kdyz okomentujes casem, az stroj bude v provozu, je WD Black a hluk, ktery vydava. Pri tihlech strojich, kdy dneska na tech lepsich zdrojich jsou opravdu neslysitelne ventilatory, to same Arctic Fan Silent, grafiky si umi vypnout ventilator mimo hry, kdy jede ve 2D na pasivu klidne do 50 stupnu. Tak ja mam jednoznacnou zkusenost, ze na takovem PC je hluk z WD Black docela desnej oprus.

Ja uz zrusil Velociraptora i Black a na PC uz mam jen SSD a tiche WD Blue 5400ot. Ty pomalobezne disky "prudej" slysitelnym seekem (a to zdaleka ne tak jako Black) leda pri cteni a zapisu a pokud jsou na tom HDD jen zalohy, tak to nicemu nevadi. Naopak, kdyz si clovek neco jen cte na netu nebo pracuje,tak mam klid.

Jinak preju hodne stesti s Virtualboxem. Take by me zajimala zkusenost treba po roce pouzivani, protoze osobne jsem VB zrusil pro jeho znacnou nespolehlivost. Vzdycky kdyz jsem ho nutne potreboval,tak prsk ho a nejaka chyba a neslo "nabootovat" hosta.

Když máš pár her, třeba na SSD. Když jich máš nainstalováno mnoho set, kde vzít na 4TB SSD a nekrást? ;-)
Dnes není problém, aby hra měla 30, 50, 80 GB. Za rok to bude 100. Až budou SSD jen nepatrně dražší než HDD, proč ne. A ne, nebudu tam mít jen pár her a pořád dokola cosi instalovat a odinstalovávat. Ten hluk mi zas tak nevadí. Respektive vadí za situace, kdy nějaká hra (občas je to její špatnou optimalizací) vytíží CPU na 100%, grafiku podobně a začnou se ozývat všechny ventilátory, jedoucí na vyšší otáčky.

Minecraft ale na SSD mít budu (99% dat má stejně v C:/Users) :-)

Virtualbox používám asi půl roku, zatím ani jednou nezahaproval. Ale systém v něm (XP) neuspávám, ale normálně vypínám. Mě právě před nějakou dobou zničehonic vypekl XP-mode. Dokonce tak, že mi restartoval přes BSOD hostitele, W7/Pro.

Nemám ale problém nasadit cokoliv, třeba VMWare. Podmínkou je dostupnost v síti (potřebuji kopírovat data mezi hostiteli, hosty... a to na více fyzických PC v LAN) a tisk na sdílené tiskárně (připojené k jinému PC). Až budu pořizovat novou tiskárnu, už bude síťová, to pak bude o kousek jednodušší.

Řešení typu DOSBox je naprosto nevyhovující pro účely, které potřebuji.

Za rok to bude 100

• Spís 200 priteli :-) .
* Vcera jsem stahoval Gears Of War 4 necelych 120 Gb, Quantum Break snad okolo 150Gb, jeste ze mam optické pripojeni jinak nevim jak bych to stahl..

PS : Nez 1T SSD, bych "osobne" zvolil variantu 2xHDD v profilu Raid|striping (velikost/rychlost za mensi peniz.

TiP ~ Zakladni deska podporuje Intel Optane pro pripadné mensi zrychleni pevneho disku HDD (takovy lepsi SSH).

Nejen hluk, ale i rychlost nacitani. Ale vim, ze te nepresvedcim.

Castecne reseni, mit aktualne hrane hry na SSD a zbytek odzalohovany na 5400ot. disku. Steam nastesti podporuje vice disku, na kazdem se da vytvorit uloziste, tudiz moje reseni treba, protoze take jen nerad odinstalovavam, ze mam na hry ten 1TB SSD a casem az budu potrebovat tak proste do pocitace prikoupim dalsi 1 nebo vice TB SSD podle ceny, ktera teda zatim klesat nema, ale uvidime, treba se to zlomi (trochu se ceka na nastup cinskych vyrobcu pameti).

Co pise Xoxo, tak striping dvou HDD mi prijde nesmysl vzhledem k mensimu hluku jako vyhode reseni SSD a Intel Optane cili vlastne SSHD taky uplne neberu, ikdyz uz je to zajimavejsi.

---

Jo tak, pokud uz mas Virtualbox odzkouseny, tak snad se te bude stesti drzet i nadale.

https://pc.poradna.net/questions/1553150-virtualbox-error

Jinak pak jsem zkousel jeste nekolikrat a pokazde to skoncilo podobne. Momentalne uz to nepotrebuju, ale nejakou dobu jsem pouzival VMware Player, nicmene kdybych to potreboval na praci (ze ktere by byl vetsi vydelek), tak bych si koupil plnou verzi, Player je osekany.

Radeji teda nechod na oficialni forum Virtualboxu, protoze tech opakujicich se dotazu k dlouhodobe neresenym problemum je tam fakt hodne. Asi zalezi na konfiguracich PC, protoze jak je i v tom mem vlakne, tak Jan Fiala jiste duveryhodny nema po leta zadny problem a podobne jsem vycetl i z otoho jejich fora, ze tam byli lidi, kterym to slape perfektne a naopak lidi jako ja kterym to proste nebehalo vubec.

Jenalo se vyslovene o Virtualbox jako silne nestabilni program, nikoliv chybu na hostovanem image OS.

Sam mam zapojené 6T (5.6 Seagate Baracuda, ~ 10/15dB) v profilu RAID a vermi ze je to poslední co byslo slyset (a to mam polovicní passive), rychlost zapis (write ~ 500Mb/s) cteni (zapis ~ 480/520Mb/s) je vic jak uspokující za docela nízkou venu, 1T SSD bych urcite nekupoval ..
* To beru bez kvality uchyceni v PC bedne, kde na gumovych podlozkach je zcela vymazaná vibrace.

Chladic i skrin od Be Quiet vypadaji zajimave, ale u skrine teda nechapu ten horejsek ten sundavaci kryt. To jako po spusteni PC mam vzdycky sundat kryt, aby mohly ventilatory vyfukovat ven? Pokud kryt sundam trvale, tak to nevypada hezky a za druhe tam nevidim prostor pro prachovy filtr bez cehoz je otvor nahore k nicemu.

Stejne by tam mel byt protiprachovy filtr, to je urcite nevyhoda, ale jestli se to nadzvedne, tak to je docela dobre reseni.

Ja mam doma u PC horejsek normalne otevreny s protiprachovym filtrem a je to dobre. Drive jsem mel skrin jen s derovanim pro ventilaci bez protiprachoveho filtru a to bylo nepouzitelne. Nejdrive jsem mimo provoz prikryval PC hadrem a po te jsem si udelal "strisku", ale ani to nebylo uplne idealni a stejne bylo vevnitr vic prach nez ted s filtrama.

Jako ideal bych si predstavoval oboji, protiprachovy filtr a zaroven striska. :-)

• Ty kraso ! :-D :-D
* Ty bedny te musi drse ocesat repu jak tomu pustis !! Cesky rozhlas hadra (PS: To modre podsviceni se mi libi, docela v poho takle decente jenom).
(Exituji i prosklené PC supliky, jakoze zabudovany primo vestole, by to nemuselo vypadat spatne v takové kombinaci tak jak to mas, jinak tam ten PC "Big-macek" svou velikosti i pasuje.).

• Myslis ze bys o okazazal slozit ? :-) : http://acidcow.com/pics/24101-incredible-custom-built-computer-desk-mod-68-pics.html

[80948-suplik-png]

• Myslis ze bys sis na to troufl ? Myslis ze bys to okazazal slozit viz *POSTUP ? :-)
* Ja asi, no, asi né. Neco malo sem s hlinikem, plech delal treba u tuningu, ale takovej projekt bych asi nedal.

*Postup : http://acidcow.com/pics/24101-incredible-custom-built-computer-desk-mod-68-pics.html
* Myslim mimo WatreCooling nebo montovani toho PC, jen zaklad, ten stul/support.

No nedíval jsem se tam (na druhou), prostě jsem z té "hlavní strany" SSD neviděl. Vlastně jsem ani netušil, že existuje "jinak vypadající SSD". A tak jsem si myslel, že bude vzadu, podle manuálu ke skříni.

Dnes jsem to tedy znova otevřel. A opravdu, je to tam nad grafikou, pod chladičem CPU. Kdybych přesně nevěděl, co hledat, na 100% bych si myslel, že je to součást motherboardu, nějaký eprom.

[81056-p1080076-jpg]

Ano, hardwaru nerozumím :-)
Mea culpa.

Presne tak, kterej blb to vymyslel?

Normalne pres 2,5-3,5 redukci do klece, pokud tam nema moznost dat 2,5 jinak nez ho utesnit na zadech.

A pak bych se chtel zeptat na ten ventilator nad pametma, predpokladam, ze je vyfukovaci smerem ven? Nebude krast chladny vzduch pro procesor? - Ja mam teda vyfukovaci ventilator dozadu a nad procesorem nahore vzadu, ale ten se toci velmi malo, jen aby se zezhora neprasilo. Taky tam mam prostor na dva ventilatory, ale ten vic vepredu mam zadelany plexi taky kvuli prachu.

Tak hladka ta plocha neni, jsou tam vzduchove mezery a nikdy ten disk nebude mit nizsi teplotu nez kdyby byl vepredu jako klasika ofukovan prednim ventilatorem. Jenze to je prense ono, vyrobce skrine vymysli nejakou cool hovadinu, lidi se tim zacnou ridit. Presne to L-Core vystihl "praci nejsou ve Fractalu takovi pitomci". Nasledne se SSD predcasne odtavi a odejde a uzivatel rve, ze je SSD k hovnu, ze nic nevydrzi.

Mám tiež Fractal R5 a SSD MX200- 500GB som mal umiestnený vzadu, teplota bola okolo 40°C,niekedy aj viac, čo nie je relatívne veľa - operačná teplota pre tento disk je 0-70°C, podľa dokumentácie. Preložil som ho dopredu, pred vetrák, a teplota klesla na 25°C .