Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno E-book čtečka

Zdravím, i já si tu položím dotaz. Existuje taková pěkná věcička jako e-čtečka. Do teď jsem četl e-knihy na mobilu nebo tabletu, je to ale velmi nepohodlné (bolí z toho oči, tablet se časem pronese v rukách a já celkem hodně a rád čtu, takže u toho prosedím i hodiny) a teď mám i chvíli doma, kdy nemusím nikam jezdit a můžu si tudíž něco objednat. (A rád bych rady od někoho kdo tomu rozumí, ne že si vytahá data z Googlu, děkuji)

Trochu jsem se na to díval, co jsem pochopil, tak dobrá čtečka by měla mít cca HD rozlišení, podsvícení, nějakou přijatelnou paměť. Co ale já hledám... Na začátek na zkoušku něco do 3 000,- (víc za takovou blbost nehodlám dávat na 1. pokus).

Našel jsem toto: https://www.alza.cz/c-tech-lexis-d4589521.htm ale všichni známe firmu C-Tech, na druhou stranu nevypadá parametrově špatně.

Co rozhodně NENÍ podmínkou pro čtečku kterou hledám:
- Wifi
- Jack konektor
Když to tam bude, nic se neděje, jen spíš nechci zmenšovat okruh hledání.

Budu rád za jakékoliv návrhy, pokud máte osobní zkušenosti, budu rád za jakýkoliv komentář, ať už pozitivní nebo negativní. Díky.

//Edit: Pokud by mě o tom někdo chtěl jen poučit, jak to funguje, jak ji vybírat, etc... budu taky rád :D Rád se vzdělám v další části elektroniky.

Pánové, držte se prosím tématu - myslím, že může být užitečné pro mnoho dalších uživatelů, tak je přece nebudeme odrazovat nějakými malichernostmi.
Zcela OT příspěvky jsem smazal. (Kurt)

Řešení:

- Jestli to chces opravdu jen testnout, tak nemuis zakupovat primo PapirWhite, ale klasické KINDLE (za nakych 69$).
- Na to aby jsi videl co to je, to na ukazku bohate postaci. Jinak KINDLE bych ti doporucil spis, nebo tak : Ja pouzivam vic Kindle kvuli "Abonament Kindle" (pujcovna knih) ted maji i pujcovnu knih dostupnou pro uzivatele PRIME, ale nectu v Cestine a dostupnost knih pro Cs bude IMHO mizerna.
Jestli knizky kupovat nehces a nejaké pujcovani te nezajima, spis bych zvolil KOBO.

- Priklad : Mam knihu .ePUB, abych si ji precetl na KINDLE, musim zapnout CALIBRE (existuji i jednodusi programy jako KindleGEN) a prevest ePUB na .mobi nebo AZW3. KOBO !? Pretahnu .ePUB ze slozky jen na cetecku.
* Od KOBO neni ani spatny KOBO GLO HD, ale momentalne vydali novy model CLARA HD se slusnou baterkou a podsvicenim, jemnost pixelu 300ppi (s rozlisenim 1448 x 1072 px. Vysi na trhu nenajdes) , padne paradne do ruky, nic nevazi.

PS : Také me z tabletu boli oci, na telefonu knizky nectu je to moc maly (nevlastnim '8' palcovy Telefon) a panel e-Ink byl alespon pro me vyborné reseni. Jestli te boleli (rezali) oci z dlouhé cetby na IPS podsviceném displeji, tak uvidis jaka to bude uleva ;-)
- Osviceni (tedy NAD-sviceni, o proti tabletu nema displej podsviceny, ale nad-sviceny) Kindle WP neni spatna, ale ma jen bilé LED (s bilim nadsvicenim pres den, dodava displeji peknej bilej podklad), KOBO s funkci ConforLight PRO ma i oranzové teplé, které jsou vecer zaroven s bilimy mnohem prijemnejsi. (mozna vec nazoru, nic netvrdim). Jinak uloziste nejak neres, i 4Gb jsou zcela dostacujici (az 2.500-3000 knih).
- Ten C-Tech neznam, nemohu posoudit, ale podle popisku ma docela slusnou baterku.

Tak zas povedzme si, ze Calibre + Kindle ma aj vyhody.

Napriklad mam nejaku knihu, v Calibre zvolim poslat mailom a je to v citacke za par sekund. Je to dost navykove, cloveku sa nechce ani ten kabel zapojit ked nemusi.

Tiez som tak napriklad posielal dcere knihu na opacny koniec sveta, dal som odoslat do jej citacky a mala to za par minut.

Tiez by som si vybral verziu s podsvietenim. Mal som v ruke aj Kobo (tusim to bol Kobo) ale subjektivne je Kindle lepsi.

Navíc se dá velmi rychle reklam zbavit - stačí smazat složku do které se reklamy ukládají a místo ní vytvořit soubor se stejným jménem a označit jej pro čtení. Není třeba žádný JailBreak apod. vše je operace přímo z PC přes USB

Zkusenost mam s e-Ctecky docela mam, od TEA az po Amazon, zalezi i na tom, jestli chces knihy zakupovat nebo stahovat.
Za 3.000 zrejme :
1) Amazon Kindle Paperwhite 3 (jen bile LED) 300pp
2) Kobo Clara HD (Bilé + Teplé LED) 300pp
3) Malo pres 3.000 se da zakoupit i KOBO H2O 2 edice (kdyz chytnes slevu) s trosku vetsim displejem jak predeslé "6" -> "6.8".
* KOBO ma i tu vyhodu (o proti treba Kindle) ze muzes pouzit i ePUB (ktery je obliben i piraty :-p) bez potreby neco prevadet na .mobi nebo AZW3.

- Jednu Amazon mam doma (novou) muzu ji rozbalit a podivat se.
- KOBO reklamy nema (nebo jen na nihy), coz je dalsi pozitivni bod pro tuto ctecku. U Amazonu reklamy, nejsou to reklamy jako na telefonu, dole na displeji na uvodni obrazovcce je pasek s nabidkou bud knizek, nebo ruznych zarizeni co funguji s Kindle.
* Zkratka neni to reklama jako ze ti tam budou litat slipy.

Jo to jsem pochopil už z pár recenzí. Na druhou stranu kupovat něco, kde mi 10% displeje zabere reklama (ať je to na cokoliv) v 21. století... kdy to zařízení bude moje... Ale je na to vedená strašně velká vlna pozitivních recenzí, proto jsem trochu v rozpacích páč tomu nerozumím a nemám šajna co si o tom myslet :D

Reklama na uvodni strance me nejak nevzrusuje (a uz vubec ne jeden obdelnicek s obrazkem na obal Kindle), bem cetby reklamy nejsou.
* Jinak je to samozrejme prasarna tam vubec nejaké reklamy rvat. Jinak kdyz jsem Amazon pitval, sli vymazat (s tim ze pristroj neni online, pri pripojeni do site se vratily zpet), ale jinak jsem jednu reklamu na uvodni strance neresil.

Při čtení žádné? Krása, to je docela klíčové. Brouzdal jsem po netu a údajně ta reklama jde i legálně hodit do háje pomocí Amazon supportu. Pořád ale morálně si nechci kupovat něco, do čeho mi hodí reklamu i když to bude moje. Jde to proti čisté logice člověka, co se mezi It už chvíli pohybuje :D Číslo 2 bych někde v ČR sehnal? Google mi nic nevyplyvl :/

To mi je celkem na prd, zase na to nepotřebuji čekat týden ale díky :) Asi stačí, uvidím jestli s něčím ještě někdo přijde během dneška. Zatím ten Amazon Kindle vypadá jako fajn varianta, jen mě tam iritují ty reklamy, kdyby ale nebylo nic lepšího, asi to překousnu no. Díky :)

- Jestli to chces opravdu jen testnout, tak nemuis zakupovat primo PapirWhite, ale klasické KINDLE (za nakych 69$).
- Na to aby jsi videl co to je, to na ukazku bohate postaci. Jinak KINDLE bych ti doporucil spis, nebo tak : Ja pouzivam vic Kindle kvuli "Abonament Kindle" (pujcovna knih) ted maji i pujcovnu knih dostupnou pro uzivatele PRIME, ale nectu v Cestine a dostupnost knih pro Cs bude IMHO mizerna.
Jestli knizky kupovat nehces a nejaké pujcovani te nezajima, spis bych zvolil KOBO.

- Priklad : Mam knihu .ePUB, abych si ji precetl na KINDLE, musim zapnout CALIBRE (existuji i jednodusi programy jako KindleGEN) a prevest ePUB na .mobi nebo AZW3. KOBO !? Pretahnu .ePUB ze slozky jen na cetecku.
* Od KOBO neni ani spatny KOBO GLO HD, ale momentalne vydali novy model CLARA HD se slusnou baterkou a podsvicenim, jemnost pixelu 300ppi (s rozlisenim 1448 x 1072 px. Vysi na trhu nenajdes) , padne paradne do ruky, nic nevazi.

PS : Také me z tabletu boli oci, na telefonu knizky nectu je to moc maly (nevlastnim '8' palcovy Telefon) a panel e-Ink byl alespon pro me vyborné reseni. Jestli te boleli (rezali) oci z dlouhé cetby na IPS podsviceném displeji, tak uvidis jaka to bude uleva ;-)
- Osviceni (tedy NAD-sviceni, o proti tabletu nema displej podsviceny, ale nad-sviceny) Kindle WP neni spatna, ale ma jen bilé LED (s bilim nadsvicenim pres den, dodava displeji peknej bilej podklad), KOBO s funkci ConforLight PRO ma i oranzové teplé, které jsou vecer zaroven s bilimy mnohem prijemnejsi. (mozna vec nazoru, nic netvrdim). Jinak uloziste nejak neres, i 4Gb jsou zcela dostacujici (az 2.500-3000 knih).
- Ten C-Tech neznam, nemohu posoudit, ale podle popisku ma docela slusnou baterku.

Tak zas povedzme si, ze Calibre + Kindle ma aj vyhody.

Napriklad mam nejaku knihu, v Calibre zvolim poslat mailom a je to v citacke za par sekund. Je to dost navykove, cloveku sa nechce ani ten kabel zapojit ked nemusi.

Tiez som tak napriklad posielal dcere knihu na opacny koniec sveta, dal som odoslat do jej citacky a mala to za par minut.

Tiez by som si vybral verziu s podsvietenim. Mal som v ruke aj Kobo (tusim to bol Kobo) ale subjektivne je Kindle lepsi.

Já vím ale jde o ekonomický problém :D Proč kupovat něco, co do sebe sází reklamy (i když je můžu smazat). Ofc jeví se to asi jako nejlepší varianta, takže do toho půjdu, pochybuji že něco lepšího s dodáním do 2 dnů po ČR najdu.

Se mi líbí jak si Mlok přestal hrát na to, že moje komentáře čte a už je rovnou instantně mínuskuje, zajímá mě, jestli mu někdy dojde, že jeho mínuska jsou všem u zádele :D

No co jsem se díval po supportu a na YT, tak to chodí jak zmínil Fiala. Jdeš na support Amazonu a oni ti dálkově vypnou reklamu (pokud nebydlíš v USA). Dělá se to na živém chatu, takže to je otázka asi 5 minut.

- Az budes u vyberu a budes potrebovat najit nejaky parametr, foto, nebo detail, prirovnani tak k dispozici mam nasledujici e-Ctecky :

KOBO H2O 2 Edition (ktery pouzivam, "7" obrazovka + certifikace  IPX8 )
KOBO CLARA HD
KOBO GLO HD
KINDLE WhitePaper 3
KINDLE Oasis (ten mam ale v praci)

* Tak pripade ze budes vahat, nebo potrebovat videt primé porovnani, tak se klidne ozvy, pri trose casu se pokusim co nejrychleji odpovedet ;-)
[82877-foto-nudle-png]

Urcite jsou.
- Uz i proto, ze WP ma jen BILE led, CLARA HD pouziva kombinaci (ma prohazené na preskacku) "Bilé" + "Oranzové" coz dela ve finalnim nadsviceni opravdu hodne. (KOBO to uvadi jako ComfortLight PRO).
- Samotné nastaveni jak sily (intezitu) nadsviceni tak zlutou i bilou muzes nastavit sam, nebo zadat "AUTO" (jde nastavit i cas, kdy preferujes teplé svetlo).
Svetlo, jeho intezitu muzes menit i TAHEM na boku obrazovky (tato funkce jde dezaktivovat)
* ComfortLight PRO by mel mit i letosni KINDLE ktery by mel brzo vychazet.

FOTO :

[82878-kurt-png]

Díky, já používám ještě starou Pocketbook Basic 611, která neumí prakticky nic, jen zobrazit eBooky (nemá podsvícení, touch panel a tak). Uvažuju o upgrade, ale stále vybírám. Možná nakonec počkám na ten nový Kindle - buď koupím toho, nebo třeba levnější aktuální verzi Kindle, která bude tím pádem ve výprodeji. :-)
V jedné recenzi na Amazonu jsem četl o problémech s podsvícením u té Clary HD, zejména v rozích, proto jsem se ptal na jeho kvalitu.

- CLARA HD jsem mel jen na test 2, ale problém s osvetlenim nemela ani jedna. Urcite CLARA né GLO HD ?
* U GLO HD pri Ghosting (cerné vlneni do obrazovky) stacilo ctecku rozebrat a po stranach dat cernou izolepu.
PS : Na ten novej KINDLE urcite pockej. Podle toho co se septa by to nemelo byt spatné, bohuzel zadné oficialni informace (jinak 16 na Amazonu zacinaji velké vyprodeje)

Jo, teď jsem se dočetl, že na Amazonu by měl být Kindle 3 PW toho 16. za nějakých 80 dolarů: https://www.techradar.com/news/amazon-to-slash-the-kindle-paperwhite-price-by-dollar40-for-prime-day-2018 já bych ho ale kupoval v Evropě (nejspíš na Amazon.de) tak uvidím, jestli se sleva bude konat i tam.

edit: ta recenze

Leider gefällt mir die Beleuchtung des Display gar nicht. In beiden unteren Ecken bilden sich starke Lichthöfe aus, die abends, wenn sich die Beleuchtung automatisch einschaltet, sehr irritieren. Wenn man den Rahmen des E-Readers an der Stelle leicht zusammendrückt, verschwinden die Lichthöfe kurzzeitig. Ich nehme an, dass es sich hierbei um ein Fertigungsproblem handelt und hoffe, dass Kobo dies schnell in den Griff bekommt. Denn mit guter Beleuchtung wäre der Clara HD (bzw. die Clara?) ein rundum tolles Gerät.

Tak jen pro info: v rámci Prime Days jsem na Amazonu koupil aktuální Kindle PW, i s dopravou do ČR (neposílají, je třeba to řešit přes služby tybu Mailboxde.cz) to vyšlo na nějakých 2100 Kč - a to ještě mojí blbostí, rotože jsem při platbě odklikl, že to chci platit v CZK, tedy se peníze převáděly přes Amazon Exchange, kde je nevýhodný kurz.
A k šedému proužku na dolním okraji displeje: má ho taky, ale neruší, protože není v textu. :-)

- Amazon (myslim primo Amazon, jakoz to vydavatel) neposila do CR ? Jestli spravne pocitam, tak ses pekne placl pres kapsu a vysla te za cenu né PRIME DAY ?
- A co jinak spokojeny ? Clovece nevim, IMHO jsi mel vzit tu "KOBO CLARA HD" , WP mi z ruky vyklouzava, kdyz ji drzim dvema za spodni cast, citim jakoby spatné vyvazeni ('citil jsem', ty ctecky vyse nejsou moje /az na tu h2o/, byly jen zapujceny pro jednu porovnavaci recenzy) . U té 10-15$ drasi CLARA o nemas reklamy, podporuje ePUB a navic mas osvetleni PRO LIGHT 2. Né ze by ta malicka reklama dole u WP vadila u cetby neni a to je principalni, ale to misto mohlo byt vyuzito na neco jiného. Celkove ale WP neni spatny a nekteré funkce jsou velmi dobre provedeny a celkove je to dobra a kvalitni ctecka (a to i konstrukce, neprohne se, vydrzi i vetsi odpor na displej). Jen skoda ze z eCtecek mizi moznost AUDIO knih, tedy az na nekteré modely které posleh umoznuji pres Bluetooth. Ale i na tvé muzes zkusit mensi trik, jak Text To Speech spustit ;-) https://www.youtube.com/watch?v=mPV0L9O_O4A (nemam vyzkousené)

Osobně můžu doporučit Pocketbook touch lux 3 disponuje podsvícením wifi podporuje službu sendtopocketbook a další služby např dropbox. co se týče výdrže tak záleží na četnosti používání.. výrobce uvádí výdrž až měsíc při používání 30 minut denně bez zapnuté wifi a bez podsvícení ... já zapínám wifi jenom když si chci poslat knihy do čtečky takže to moc nežere ale svítím takže mi vydrží tak 14 dní. Na alze mají tuto čtečku za necelé 3 tisíce. Pocketbook má taky nejširší podporu formátů... když jsem si tu čtečku kupovala (asi 2 roky do zadu) tak podpora formátu pdf nebyla samozřejmostí u všech a i ty co ji podporovaly měli občas problém se sekáním a špatným zobrazením.. Ale nevim jak je to ted třeba už je to lepší