Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD na kterych system *je* hlasi: reboot and select proper boot device

Ahoj,
poridil jsem do sestavy SSD, na ktere jsem nainstaloval Winy. Po doinstalovani na mne vybehla tahle hlaska (viz nadpis), tak jsem si rikal, ze se asi pokazila instalace a nainstaloval je tam znovu. Den jsem v pohodě fungoval už přes SSD (na HDD stale winy jsou, po zapnuti se mi ukazala obrazovka jestli chci bootovat Windows 10 nebo Windows 10 - z HDD ci SSD)
Dnes jsem však PC zapl a menu na mne nevyskocilo - rovnou se zacali bootovat winy z HDD. Sel jsem proto do biosu a zvolil jsem boot primo z SSD, coz se nepovedlo - vyskočilo zase 'reboot and select proper boot device'. Zkusil jsem i odpojit SATA konektor od HDD tak aby tam zbylo jen SSD, ale stejná hláška.
Mám za to, že se mi celkově nějak smazal oddíl na disku s MBR
Screeny z průzkumníku a diskmgmt:

Na tom SSD systém je. Jak píšu, normálně jsem na něm fungoval. A podle screenshotů vidíš, že tam min. byl (viz složky). Přeinstalaci se chci vyhnout, protože jsem jí už jednou den strávil (už tam byl i všechen potebný sw)
Je připojené normálně přes SATA konektor(, taky jak píšu)

Prostě zavaděč je JEN na HDD … zkus tu opravu. Ale odpoj ten HDD, jinak sice pojede systém z SSD, ale zavaděč zůstane na HDD (pokud ti to nevadí, nemusíš HDD odpojovat, ale opravu musíš udělat).

Jo, ještě tam vidím Linux, to budeš mít další problém :-( Možná budeš muset "udělat znova" grub, nejlíp už na SSD.

Možná zkus označit oddíl na SSD jako "aktivní" v programu diskpart a ten HDD "upravit" jen na Linux (boot W/L volit v BIOS).

Jo, boot z instalačky a "oprava systému", opravit spouštění nebo jak to tam je.

Můžeš zkusit i označení oddílu na SSD jako aktivní (diskpart, ať už z instalačky nebo z Windows), pokud je to MBR. Co chceš dělat s tím HDD, najmě s Linuxem ???

V tom případě zkus označit oddíl na SSD jako aktivní (diskpart), tedy pokud je to MBR. Odpoj HDD a zkus boot.

Jenže ty W10 jsou asi blbě nainstalované (pro boot přes zavaděč, který na SSD není), takže to nemusí fungovat. Pak můžeš zkusit to opravu spouštění z instalačky (třeba to umí i dodělat ten zavaděč, nevím, nezkoušel jsem).

Když všechno selže, tak můžeš udělat kopii toho oddílu na SSD, to SSD smazat (clean přes diskpart), udělat novou kompletní instalaci na SSD "se vší parádou", třeba i na GPT a UEFI, nic nenastavovat a obnovit ten oddíl. Jen před uděláním kopie ho trochu zmenši (třeba o 2 GB), aby pak šel obnovit (na menší oddíl), budou tam pak ještě další oddíly.

Chybí vám tam nápis spouštěcí oddíl (jako máte na disku C), s tím jsem se také před léty natrápil, to bylo ještě před XP takže se muselo v režimu dos na příkazovém řádku v programu jehož jméno mi teď vypadlo z hlavy označit oddíl jako spouštěcí. Je to jeden bit v záznamu partition tabulky ale co mi dalo zabrat, než jsem na to přišel. Vy to máte jednodušší, stačí kliknout pravým tlačítkem a tuhle možnost zaškrtnout, teda pokud se nepletu. Je divné, že si to win při instalaci nezaškrtnul sám.

zavaděč jde překopírovat na nový disk, aspoň na normálním mbr disku.
není třeba vyrábět extra 100mb oddíl, stačí překopírovat \boot adresář s asi jedním přilehlým souborem z původního aktivního oddílu.
(a samozřejmě nový systémový oddíl na ssd bude active a bios směřuje bootování na ten disk)

přesněji: nefungovalo by to třeba na disku šifrovanému bitlockerem, ale to by tazatel věděl co dělá a k něčemu takovému by nedošlo.

Pokud na tohle někdo narazí až se mu stane něco podobného tak:
SSD mělo nakonec GPT, ne MBR
Přes tooly - Původní win disk, WinPE, EaseUS se mi to obnovit nepovedlo, stejně tak jako přes linux (gdisk)
Jdu tedy zkopírovat zmenšený oddíl a následně provedu čistou instalaci.
Člověk si říká že už máme samořídící auta, tak by ta technologie měla být snadná, ale po dnešku kdy jsem celý den strávil tímto si připadám jak důchodce

K oprave zavádzača, resp. k jeho nového vytvorenia na SSD existujú bežné príkazy z ISO Windows:

https://www.tweakhound.com/2012/11/13/how-to-fix-the-windows-bootloader/

bootrec /rebuildbcd

s fixnutím MBR

Máš tam na diskoch bežnú, triviálnu, laickú bfu chybu, keď si zavádzač s bootmanažérom (aktívny a primárny logický oddiel, skrytý, bez písmena cca 100-350MiB) ponechal na hdd ložisku a systém s Windowsom (primárny logický oddiel) si švacol na SSD.

Krížom krážom inštalačka, tj. cez dva pevné disky, každá druhá lama takto dopadne.

Není tam MBR (tzn tvůj link a je mi k ...) viz výše. Existoval jsem (a stále existuju) se zapojeným HDD. Nevím co nebo kdo je švacol, ale pokud myslíš switchnul, tak ne, provedl jsem původně čistou instalaci a to celou na SSD, HDD jsem nevyndaval tzn. zavaděč by měl být na něm.
Když je to tak jednoduché tak mi stále můžeš poradit jak tu GPT tabulku opravit/dodělat

Po obnově toho oddílu budeš možná muset "opravit zavaděč" z instalačky (aby se chytnul), možná to pojede rovnou. Prostě zkusíš boot ...

Nechci ti lézt do svědomí, ale víš, kde se stala chyba ???

Takys to mohl naklonovat a pak zbytečné věci smazat. No nic, samotná instalace je za chvilku a snad to obnovíš.