Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč je zápis na micro SD kartu, po určitém množství zapsaných dat, radikálně zpomalen?

Koupil jsem 2 ks micro SD karty 32GB/C10. Přiznám se, že levně (no name- 1 ks cca 120,- Kč a počítal jsem, že nebudou "nic moc").
Neznám podstatu a systém zápisu a čtení těchto médií, ale překvapilo mne toto.
Při zápisu dat, na obě, prvních cca 100 MB dat provádí zápis rychlostí 4-5 MB/s. Ale pak najednou klesne rychlost zápisu a kolísá mezi 300-700 KB/s. Takže ukládání dat na ně je hodně pomalé. Jinak ale fungují normálně.
Naformátovány jsou na FAT 32 a přeformátování (na stejný formát) na to nemá žádný vliv. Při dalším zápisu se chovají stejně.
Ještě by mně zajímalo (zatím jsem nezkoušel) zda budou schopny provádět takto spolehlivě zápis videa v outdorové kameře a případně, zda budou schopny dostatečně rychle data přehrávat. A jak se dá rychlost přehrávání zjistit?
Dosud jsem přehrával pouze soubory v .mp3 (hudba, slovo) a jejich funkce byla bez problémů. Jiné soubory a data, v jiných formátech, jsem zatím nezkoušel přehrávat.
Prosím o vysvětlení funkce SD karet, případně, zda je nějaká možnost jejich rychlost zápisu a přehrávání nějak ovlivnit/upravit.
Díky za reakce.

Nerozumím, vysvětli. Rychlost a zápis dat sleduji na grafu při kopírování a ukládání v klasickém průzkumníku W 8.1 a mělo by jít o zápis na kartu, ne do paměti PC.
Ne, teď jsem vyzkoušel. Ten rychlejší zápis je rovněž na kartu (data zkontrolována) a pak se zápis zpomalí. A při dalším doplňování dat na kartu už pouze pamalý zápis. Ten rychlejší zápis pouze na prázdou kartu a do obsazení 100 MB.3-[

Tvoje "invektiva" k odpovědi "mmorySD" byla sice smazaná (nevím kým), ale já ji ještě čet. A protože jsem na ní měl už napsánu reakci, tak ji přikládám zde.
"Nebuť labuť". Pro mne každá rada a názor dobrý. Nejsem sice žádný IT specialista, ale přece jenom mi to, aspoň trochu, zase něco "řeklo". ;-)
Teď trochu mimo dotaz.
Problematika současných možností "sdělovací" techniky a všeho okolo je zajímavá. Osobně nechápu, jak někdo někde byl schopen tyto věci vymyslet a byl schopen i zavést jejich výrobu. A za současné ceny!!!
Má představivost v tomhle směru končí u polovodičů, tranzistorů, rezistorů, kondenzátorů a cívek. :-/
Ale jak bylo možno "nacpat" ty tisíce (milióny, neřku-li miliardy) těchto prvků do velikosti smartphonu, nebo "chytrých" hodinek a třeba i té SD karty, to mi jaksi "hlava nebere". Zahrnuji to do kategorie, že jsou věci, "mezi nebem a zemí", které jsou pro mne nevysvětlitelné.:-(
To k nám snad museli, vzhledem k možnostem a rychlosti rozvoje tohoto oboru, přinést "mimozemšťané".:-D
Vždyť před 50-ti lety, v době mého mládí, se současný smartphon rovnal počítači s MW příkonem a vestavěným do samostatné budovy. A ještě před 30-ti lety jsme začínali na 8-mi biťákách (Atari, Sinclair), ke kterým jsme si museli dělat programy sami, v Basicu. Jinak se na nich akorát daly hrát primitivní hry. Neexistoval žádný SW, pouze tak ještě nějaké "texťáky".
A rychlost vývoje, možností HW a SW a miniaturizace, v tomto oboru, je neskutečná.
Teď mi asi napíšeš, že jsem "blbej", ale je to pouze názor, myslím, že poměrně vzdělaného technika, kterým jsem byl po celý svůj (už rovněž poměrně dlouhý) život.
A nepiš mi zase, že to mohu vydat "knižně", nebo jako "bak.práci". Což Ty máš asi ve velké oblibě.:-D:beer:

Pravdu máš. Musím potvrdit. Dokonce ty, co jsem koupil, dělají takový "brikule", že i když na ně "pracně a pomalu" nakopíruju jenom muziku a texty v mp3, zkontroluju na PC že tam jsou a pak to dám do mobilu, nebo do sluchátek, tak 2/3 nahraných souborů dokonce zmizí. Jsou to opravdu šmejdy a varuji před nimi. Byly zakoupeny na Geeku, obě asi za 240,- Kč. Takže je budu moct používat pouze jako "testovací", pokud bude nějaké zařízení kartu potřebovat.
Šlo o tyhle:
https://geek.wish.com/feed/xparam-5b6f631f09f5992da4b46dbb/product/5aebd083692b5c53e57d2d9a?utm_campaign=5b6f631f09f5992da4b46dba&uuid=1b378acd44f24b939263829f90dff8ba&cmpgnid=5b6f631f09f5992da4b46dba&ee=cHJva29wLmJvaHVtaWxAc2V6bmFtLmN6&ml_test=8194dd90b8b4369b0fbb5da0b472ca51ce5778e1caea422d26cba769f10b796d&rerank=5aebd083692b5c53e57d2d9a&exzpl=ctp-1&filter=xparam-5b6f631f09f5992da4b46dbb&utm_medium=email&utm_source=NEWA&email_section=core_cids_4&recvuid=5aee055a259a068d27a00cd5
Takže pozor! Recenze klamavé, zkušenost špatná.3-[
A už mám objednány, z našeho e-shopu, Kingstony microSDHC 32GB, C10, U1 za 216,- Kč + 39,- doprava. Ty snad už budou OK.:puff:

pozorování Zpomalování zápisu může fungovat na třech úrovních:
- zapisuje se do cache v RAM počítače (záleží na nastavení/OS)
- zapisuje do cache v samotném úložišti (ale pokud vím, tohle mají USB disky např Sandisk Fit o velikosti žvýkačky)- Prvních 1GB 100 MB/s, pak zpomalení na 30. Nevím o tom, že by tohle bylo v paměťovkách. SSD to také mohou mít (buď RAM nebo SLC oblast, dokonce nějaké samsungy mají docela zajímavou věcičku, že nějak jsou schopné přeměňovat typ buněk z SLC na xLC, má to své jméno)
- při skutečném zaplnění se rychlost skutečně zpomalí, protože kvůli podstatě flash paměti (stránky a bloky) dochází k něčemu trochu podobnému jako fragmentaci, kdy si řadič už nemůže psát do libovolných bloků, protože většina z nich je plná. Nebo když je flash zaplněna a pak promazána, vznikají tam "díry" - blok je poloprázdný, ale před zápisem je ho třeba promazat , a až pak zapsat nová + původnídata. Záleží i na architektuře flash (jsou různě organizované do chipů, je tam víc kanálů, probíhá něco jako pipeline-víc requestů asynchroně
-> může být způsobeno čekáním na samotné nand chipy, nebo je pomalý řadič, protože má práci s režií, co kam zapsat
-probíhá "údržba/grabage collector" - pravidelně při zápisuje většího dat na flash dojde k totálnímu zastavení

proto rychlost čtení je bezvýznamná a je třeba se soustředit na náhodný/zápis / zápis malých bloků (při známé velikosti fronty.

Například mám rychlou flash 220 MB/s čtení, 120 MB/zápis sekvenčně, ale jakmile zapisuji malé soubory, rychlost je bídná. Škoda že OS tohle neumí řešit lépe