Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Video - Mosquito noise

Může mi prosím někdo vysvětlit, co jsou to "moskyti" ve videu nebo ve fotografiích a jak je případně odstranit? Děkuji.
Změna předmětu, původně: Video (LaKr) (Kráťa)

Kdyby ses alespoň trošinku namáhal, on se namáhá za tebe Google, tak:

Mosquito noise

Tzv. šum moskytů se obvykle objevuje kolem jemných diagonálních detailů. Jedná se o chybu, která vzniká právě datovou kompresí a nejčastěji ji můžete pozorovat například v okolí ostrých hran titulků (obzvláště je-li použito menšího fontu na barevném pozadí se složitou texturou) nebo záběrech zachycujících hustý chumel miniaturních objektů (například větvoví s drobnými lístky). Během komprimace totiž dochází ke spojování barevných a jasových informací pro několik pixelů najednou (zatímco normálně jsou ukládány pro každý bod zvlášť), takže v oblastech s jemnými detaily nebo ostrým ohraničením dochází k "rozmáznutí" jednotlivých bodů do většího bloku, což pak ve výsledku působí jako obrazový šum v šířce zhruba osmi bodů. Pokud při střihu používáte náhled na televizní obrazovce zprostředkovaný kompozitním analogovým signálem, pak buďte velice opatrní, protože Mosquito noise může být zastřen jinými nedostatky, způsobenými právě nepříliš dokonalým kompozitním přenosem obrazu.

Atd.............

Myslím, že tazateli ani tak nešlo o teorii, ale o to, jak vzniku moskytů prakticky předejít. A to spočívá v použití dobrého MJPEG kodeku, u kterého se dá nastavovat stupeň komprese. Jako nejlepší se mi jeví PICVideo 3.

No sak ti napisal aj prakticku stranku veci (a v podstate aj cely prispevok Fuenteho bolo vysvetlenie na praktickych prikladoch). Mas si nastavit vyssiu kvalitu kompresie, alebo nefilmvat drobne male jednopixelove listky na strome :-) alebo si moskitov nevsimat. Ked nechapes teoriu tak nepochopis ani prax.