Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno EXCEL-operace s částí hodnoty

Existuje v MS EXCEL možnost zkopírování části číselné hodnoty v buňce do jiné buňky? Např. aby posledních 5 číslic z jedné buňky bylo vloženo (zkopírováno) do jiné buňky a předposlední pětice (6. až 10. číslice od konce) zase do jiné buňky.

Dík moc FS

Na to nepotrebuješ programovanie...
Čo tak trocha elementárnej matiky?

a) Vydeľ hodnotu 100 000-mi, zaokrúhli na celé číslo (resp odtrhni desatinné miesta funkciou INT, po česky CELÁ.ČÁST) a máš číslo, ktoré bolo v pôvodnom čísle na 6. až x-tom mieste od konca.

b) Od pôvodného čísla odpočítaj takto získanú hodnotu vynásobenú 100 000-mi a ajhľa - máš posledných 5 číslic pôvodného čísla... (resp použi funkciu MOD, ktorá Ti vráti zvyšok po delení 100 000-mi = zadať deliteľa 100 000)

Tiež pekné, ale čo ak počet cifier bude menší ako 10? Potom Tvoj vzorec má problém...
Je pravda, že ja som tiež neriešil päticu od 6. miesta vyššie, ale všetko od 6. miesta vyššie ...

Prvá dvojica (stĺpce C a D) je chyba predošlého riešenia Karla6666 (červená)

Druhá dvojica (stĺpce F a G) je moja náprava na "vyššiu" päticu (teda nie všetko nad 5. miestom)

Viď príloha

P.S. samozrejme by to šlo riešiť aj matikou podľa prvého môjho príkladu...

Tak aby som doplnil aj môj spôsob (matematický), prikladám ešte raz doplnenú prílohu, kde v poslednej dvojici stĺpcov (I a J) sú namiesto LEFT, MID a RIGHT použité funkcie INT a MOD.
Zadanie totiž znelo na číselné hodnoty a funkcie LEFT, MID, RIGHT, aj keď fungujú aj na čísla, sú prioritne určené pre operácie s reťazcami (t.j. textami, prípadne zmesou písmen a číslic).
Preto som ešte naznačil účinok formátovania určitých buniek (zelené podfarbenie).
U číselných hodnôt je možné upraviť formát tak, aby obsahoval 5 číslic, aj keď sú tieto nulové.
U výsledku textových funkcií to doplniť na 5 znakov definovaním vlastného formátu nejde. Šlo by to urobiť doplnením funkcie, čo by ju však pekne skomplikovalo.
Je pravdou, že nemusí byť potrebné zobrazovať bezvýznamové nuly.
To už nechám na dotazovateľovi ;-)

Máš pravdu, definícia úlohy nie je dostatočná, vyzerá to však, že na diskusii o tom už máme záujem len my :-D
A vonkoncom som to nemyslel ako útok na Teba, mrzí ma, ak si to tak pochopil

:beer:;-)

A určite existuje ešte viac verzií riešenia, predpokladám, že Siki sem hneď hodí niečo, že nám oči vypadnú... :-D

Áno, aj pred pár dňami už z prvého dotazu bolo jasné, že s autorom dotazu je to ešte na dlhú debatu, keď ani po niekoľkých vstupoch ešte stále nebolo jasné, čo chce :-D a či toho vôbec bude schopný...
A potom pristupujú ešte požiadavky na vylepšenia, ako toť tá pani, ktorej vôbec nešlo o rýchlosť, hlavne že to funguje a vzápätí sa pýtala, či nejde niečo robiť s tou rýchlosťou, žejo :-D

Tak tazatel může být zrovna v práci, takže nečekám okamžité odpovědi, ale pokud nereaguje ani příští den jdu od toho :-). Nejhorší je, že 96% tazatelů není schopno přiložit relevantní přílohu, kde bude znázorněna struktura dat a jednoznačně řečeno jak má vypadat výsledek. A hlavně pochopit, že nikdo jiný na jejich monitor nevidí :-D.

Jedná se o zeměpisné souřadnice ve formátu MGRS. Příklad takové souřadnice 33UXR6554001840. První pětice čísel odzadu je v podstatě zeměpisná šířka ve stokilometrovém čtverci a druhá pětice odzadu (10.-6. číslice odzadu) je zeměpisná délka. Tabulka kterou přikládám umí vypočítat vzdálenost mezi 2 body, mezi 2 souřadnicemi. Zatím jsem musel ručně vkládat poslední a předposlední pětice čísel do 4 sloupců tabulky. Jde mi o to aby se to zjednodušilo a sloupce byly jen 2. Sloupec se souřadnicemi jednoho bodu a druhý sloupec se souřadnicemi druhého bodu.

Díky FS

Neviem, či si už skúšal Karlovo6666 a moje riešenie v prílohách k Tvojej odpovedi, lebo tie spĺňajú Tvoju požiadavku.
Prvá informácia ktorá od Teba bola neúplná, bola, že sa jedná o číselnú vstupnú hodnotu... Číselnou je až posledná 10-miestna časť.
Takže vstupom je reťazec, ktorý ma vždy viac ako 10 znakov, pričom posledných 10 je vždy číselných.
Ďalšia potrebná informácia bola, že výstup má byť číselný s formátom #####, t.j. bez bezvýznamových núl.

Tým som musel modifikovať svoje riešenie v stĺpcoch I a J.

Keďže vstup bude vždy viac ako 10 znakový, vyhovuje aj Karlovo6666 riešenie.

V prílohe máš teda možnosti, z ktorých si môžeš vybrať.

Pokiaľ máš Excel nižší ako 2007, namiesto stĺpcov I a J prikladám stĺpce L a M, kde je namiesto funkcie IFERROR (platná až od 2007) použitá IF s ISERROR...