Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Koupě externího disku - jakou značku a parametry?

Ahoj, plánuju koupit externí disk na přenos obrázků a videí (nebude sloužit jako zálohovací médium) a také k přehrávání na LG Smart TV.

Velikost bohatě stačí 500 GB (Stačilo by i 128 GB)
V notebooku (se kterým budu disk propojovat) mám USB-C 3.1 Gen 1 + klasika USB 2.0
Cena pokud možno do 1000 Kč
Rychlost zápisu větší, než zoufalých 3 MB/s, které teď mám na flash disku
Vzhled mě absolutně nezajímá

Jelikož se v discích nevyznám, poprosím o radu, na co dávat pozor, jakým značkám se vyhnout.

Co třeba tato Verbatimka?

Díky za každou radu.

Brb

Rychlost zápisu větší, než zoufalých 3 MB/s, které teď mám na flash disku

přesně. výrobci levných flashek se chlubí jednostrannými rychlostmi, ale zápis u nich bývá zoufalost.
netvrdím že není, ale dodnes jsem nenašel flashku příčetných notebukových rozměrů se slušnou rychlostí, než přes 5let starý adata s102.

odkaz na verbatim nemůžu hodnotit, zmrdosvinstvo (alza) mám navždy v hosts.

oboustranný usb-c bude asi v pohodě. já to na žádném hw nemám, ale jestli máš oblíbený pc s tímto konektorem, pak to má smysl.
za sebe nevedu zálohovací disk s lokálním usb, ale místo toho mám v domácí síti nas.

Aby to mělo slušnou rychlost, musí to být USB3 (ať už přímo nebo SATA disk v boxu). Takže k tomu budeš potřebovat 2 kabely: 1. do USB-C k NB a 2. s běžným USB konektorem pro ostatní zařízení (ten půjde i do USB2 s omezenou rychlostí). Značka asi zas tak nerozhoduje, záruka je všude 2 roky. Zvážil bych i SSD, když stačí 128GB (odolnost při zacházení, bezproblémové napájení).

Ale prd. Co to tu plancete? Pokud má jít o magnetický disk (klasika 5k4rpm) v boxu, je to fakt jedno. USB2 nad hlavu. Navíc v televizi? USB-C? Spadls na hlavičku?

edit: Taky mám LG UHD. Formátuje si to disk podle náhodných výbuchů sopek planety Vulkán. Tazatel potřebuje disky dva (jeden k TV, druhý na přenos dat). Přes to vlak nejede.

Nemas pravdu: USB2.0 zapis 60 MB/s, USB3.1 zapis 671 MB/s (navic teoreticke maximalni hodnoty). HDD zapis 150MB/s az 250MB/s. Takze USB2.0 opravdu nestaci pro maximalni moznou rychlost zapisu na disk.

Ono je otazka s tim notebookem, ze pise ze tam ma USB2.0 + USB-C 3.1, ja rikam, kdo vi jestli, aby to nebylo USB2.0 + USB-C 2.0. Docela bezna zalezitost, pokud chybi USB3.1 port.

Koupil jsem si onehda:

https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa6-cerna/235348/produkt

Ale disk jsem mel z drivejska WD Black 2,5", svisti to slusne.

https://www.czc.cz/wd-black-1tb/189322/produkt

No asi takhle, když mi doporučíte cokoliv za rozumnou cenu s kapacitou 128 GB a výš na to, abych si do TV tahal z noťasu filmy, seriály, videa a fotky z dovolených, kde mi zápis pojede alespoň 30 MB/s, budu nejšťastnější člověk na zemi :)

Jak již bylo zmíněno, stačí klasika USB 3.0 (v parametrech jsem Céčko napsal jen pro to, že mi to podporuje noťas, kdyby náhodou např. bylo nějaké takové zařízení za zlomek ceny ve výprodeji a vyplatilo by se)

Nazdar.

Podle toho co pises, bych ti doporucil zakoupit 750Gb WD : WD 2.5" Elements Portable 750GB 1 279,-
Nekolik jich mam doma, jako i jiné znacky, ale v hodne pripadech, kdyz urcity disk otevres uvnitr zpravidla stejne (mimo samsung, toshiba) najdes disk WD (blue).
# Rychlost také splnuje. Udelal jsem ti rychli test "Benchmark" cteni/zapis toho WD. Test byl proveden na rozhrani USB 3.0 (WD Elements 2T) :
Cteni
[WD Benchmark]
Zapis
[WD Benchmark]

Viz moje odpoved o radek niz, taky nevidim pro jeho ucely problem v tom koupit ten WD.

Nicmene dostal tu upozorneni, co se muze stat. Vychazim ze sve statistiky, nebot jsem delal z desitkama mozna i nekolika stovkama externich disku vetsinou od WD. Ta sance, ze se to rozbije, neni prilis velka, ale je tam, takze za upozorneni, ze se to muze stat to stoji, aby pak uzivatel nebyl prekvapen.

Jako upozorneni to beru.
# Jinak eHDD slovne vzato nema svuj vlastni (az na zakladni I/O) radic a oprira se o radic/Host-BUS -> zakladni deska (na tom mustku pri PCB desce ma jen prepajenou koncovku s odporem - swap /jedine zde hrozi poskozeni, treba vysokym napetim/) nebo chip s BIOS IC a pamet pro FW ale ten zpravidla byva na samotném HDD. Kdyz budes pajet externi na podporu SATA tak to uvids z ceho je ten nastaveny mustek. To samé co nejdes v té krabice (navic kvalita PCB v techto krabickach je diskutabilni) takze ten risk je v tom pripadne stejny. U krabicky také muze bridge odejit az s tim rozdilem ze ten HDD muzes vytahnout to je pravda proto jako upozorneni to beru, proc né ;)).

Foto : USB 3.0 HDD https://pc.poradna.net/files/83637-ehdd-pcb-png a zde jsem rozmotoval klasicky HDD SATA pro porovnani : https://pc.poradna.net/files/83638-poradna-sata-interface-png (ten pavouk je jen BIOS. Kdyz se podivas doma na HDD tak uvidis ze je to na stejny princip jenom koncovka je jina. Jestli se posere HDD na SATA nebo USB 3.x je zcela jedno a vysledek je stejny)
PS : Ten tvuj prispevek niz jsem cetl az ted, mas pravdu ;-) Ano, na kvalitu ramecku davat pozor. IMHO je podstatne vysi % toho ze se posere ramecek jak eHDD (kdyz zustaneme nohama na zemi a zustaneme na cenové dostupnosti). Cim min tam toho je, mensi sance ze se neco posere (jeden z duvodu, proc vyrobci prestali osazovat SATA disky do externich = coz nebylo nic jiného jako uvedeny princip "krabicka + SATA HDD" . Dnes se osazuje primo USB 3.x).

Naprostý souhlas. Oni zde pánové Cvachové to někde vyčetli,že někomu odešel externí disk,tak se to tu traduje už několik let. Já mám zapouzdřené WD 1TB a 2TB už řadu let,naběháno mají a jsou stále funkční. Takže žádné extra rámečky a nějaké bastlení při připojování. Něco takového,ale ještě v hranatém provedení :https://www.alza.cz/wd-elements-desktop-3tb-sleva-d2780240.htm?o=6

Jo podle dvou kusů co máš posuzuješ něco? A co tady na poradně to adi zřejmě nečteš kolika lidem to už zkapalo a mohli to akorát hodit do koše pokud v tom nebyl klasickej.SATA HDD....Jako extra rámeček a to "balastěni při připojování" si děláš asi prču ne,nebo je snad pro tebe tak extra složitý zasunout HDD do BOXU a dotáhnout dva šroubky.:-D

Kdyz se ti posere HDD se SATA tak ho taky nikam nepripojis. (ten USB 3.x je uplne to samé jenom ma jinaci format pripojeni. Tak jako by jsi pouzil monitor na DVI -> VGA a rekl ze je to horsi jak DVI > HDMI. Jde o to samé (schvalne jsem to fotil) jenom "zasuvka/koncovka" je jina. Teda az na to, ze v SATA krabickach byly zbytecnosti navic které s USB 3.x zmizeli)

Dit ti pisu ze je mi to jedno uz v prispevku predtim a ze kdyz to tu nekdo psal tak mas 'no vidis sam' ze mas pravdu proc se tu rozcilujes ? :-)
(mimochedem vis alespon co v té krabice je, a mel jsi alespon jeden rozmotovanej disk SATA a USB 3.x disk v ruce a - dokazes prstem popsat jednotlivé (zakladni) casti osazené PCB ? Jestli ano, proc tedy toto dohadovani ? Uz jsi (ty sam) pajel 3.0 disk na SATA ? Znacku paskvil neznam :-p )
# "A jak ty data asi vytahne z toho paskvila ?" : treba takle https://pc.poradna.net/files/83640-dostat-data-pres-sata-png , ale jak pisu, doporucujte si jak uznate za vhodné. Jsem v elektronice jen "amatér" nevim vsechno, ale i mé modestni znalosti mi staci na to, aby si data z HDD dostal .
(snad to neberes nak zle)

Ne podle jen svých kusů,ale podle kusů i ostatních z týmu. Ale o to nejde,tady se vytvořil mýtus,že uzavřený zálohovací disk je hloupost kupovat. No,s takovou filozofií by jsi si nemohl koupit ani auto,ani telefon,ani prezervativ. Vše se může pokazit.

Jeste me napadlo, dost zalezi jaky ramecek, bohuzel vyrobci podvadi a klidne pridaji neco co se tvari jako USB3 na USB2.0 radic, takze na to je potreba dat pozor. Daval jsem tu odkaz na jeden ramecek a ten je skutecne USB3.1. Pokud je uzivatel lajk a nezjisti si to, tak je pro nej lepsi si koupit to od WD, protoze tam je opravdu to co WD napise, takze v tomto pripade USB3.1. Ale jasne, kdyz se ten exterak od WD podela, tak se z toho data nemusi podarit dostat, coz mozna neni problem u tazatele, s tim na co to chce.

Já měl tedy TEAC, ale také hotové řešení 1,5TB, vevnitř byly 2 HDD po 750GB. A jednou se to posralo. Naštěstí po vyjmutí šly disky normálně zprovoznit a tak je používám dál na zálohy, disky připojuji via USB přes jakousi napájenou externí základnu pro 2,5 i 3,5" disky (nevím teď, jak se to jmenuje).

Neni to mozny, vnitrni konektor na krabicce je mini USB 2.0, pravda ze konektor do PC je modry, ale nechapu, jak by do mini USB 2.0 vmestnali dalsi draty, to by bylo nejake nestandardni proprietarni reseni. Pro jistotu jsem koukal, jestli nekde na netu nebudou fotky toho radice a na CZC je fotka a na ni je videt na plosnaku 25621-1053-V.2. Kdyz to cislo zadas do Google, vybehne ti, ze se jedna o radic USB2.0. Tak proste tem rychlostem neverim.

Já nevím, ale já ti nelžu. Předchozí MSI krabička s usb 2.0 jela přes usb 3.0 max 35MB/s v usb 2.0 jen 20MB/s. Takže nevím jak to dělají, že to jede tak rychle.

Ted jsem dal kopírovat na něj 7.97GB videi a jelo to 106-121MB/s a tím pádem to trvalo cca 2 minuty, nebo tak nějak. Prostě paráda.

V krabickach se nevyznam, budes mit asi dobrej prehled.
Osobne krabicky doporucuji tem, co uz SATA HDD vlastni a chcou ho pripojit pres rozhrani USB, nebo pres neho tahaji (zachranuji) data pri oprave. Co nechapu (kazdej nema stesti byt chytrej :_)) je to, proc kupovat "SATA HDD" + "Krabicku" aby mohl disk pripojit do "USB", kdyz muze rovnou koupit disk s vystupem USB 3.x (a nema v umyslu ho zaroven zapojit i pres SATA treba ve stolnim PC nebo Notebooku. To by jednoznacne vedl klasicky SATA).
# Nepocitam jak to bylo na zacatku, jak to bylo pred 2-3 rokama. Kdyz si das vedle sebe dva disky (ktere vysly za posledni 2 roky s prichodem technologie USB 3.x) [SATA] a [USB 3.x] tak uvidis ze jsou identické, osazeny stejne jen ten 'plastik a zapojeni pinu' kam zapojujes kabel je jiny. Pak jestli se ti posere disk, tak uz bude jedno jestli ma plastikovou objimku s dirkou na SATA nebo USB v prdeli bud i tak. Dnes uz se to osazuje jinak. Na zacatku to bylo prakticky to samé. Mel jsi krabicku (s radicem jak pises) + SATA HDD a prodavalo se to jako externi HDDs. Ale mozna se uz "odzacatku" spatne vyjadruju a nedokazu to korektne popsat "ano, kreténsky se tomu rika", zkratka jde o ten samy disk jen s jinym pripojenim. Neni tam nic navic, nejaky radic protoze uz neni potreba (nemyslim predeslou technologii kde to bylo presne jak popisujes o nekolik prispevku vyse) .

PS : Omlouvam se za palcani ve vyreseném vlakne.

Ja mam USB2 disk Seagate G2 Portable, takze jak vidis, taky nejsem proti externim diskum v kuse. Ted jsem mel WD Black 2,5", kterej mi zbyl, tak jsem k nemu koupil tu USB3 krabicku.

Nicmene chapu lidi, kteri davaji prednost internimu HDD + USB krabicce zvlast. Duvod je ten, ze se to da jednoduse rozdelat a kdyz krabicka odejde, coz se muze stat, tak uzivatel strci disk do PC jako SATA. Ale u tech externich disku v kuse jako WD, tak tam je disk s radicem, kterej je rovnou USB a chybi tam to SATA rozhrani pro pripojeni jako interni, proto to nekteri lide nechteji.

Pripojenie cez USB 3.0 mini B female konektor.
USB 3.0 kábel USB type A male/USB mini B male dĺžky 60 cm súčasťou balenia.

dneska jsme zvyklí, že disky se připojují přes micro usb3, které se vzhledem nápadně liší od verze usb2. u verze mini usb rozdíl není tolik poznat.

naletí to i na 250MB/s

to je jen hodnota zápisu do diskové cache windows, se zápisem na externí disk to nemá nic společného

k hotovým usb diskům od výrobců:
- usb rozhraní odpojované za chodu není z elektrického hlediska to nejlepší, co se dá představit. jak se tu občas ozývají nešťastní uživatelé, může ten převodník odejít. když je napevno připájený na plošném spoji disku, je to problém.
- když si uživatel poškodí souborový systém vadným odpojením disku, nebo prostě omylem smaže nesprávný oddíl, mám za to, že rozebraný disk připojený přes plnohodnotné sata rozhraní má lepší možnosti oprav než ten přes usb. nabízet prostému uživateli, že to nemá reklamovat, ale rozlámat obal, může si tam připájet drátky když vygooglí návod a třeba zachrání data, to je nonsens.
- u hotových disků uživatel netuší, jaké shity (2.jakost) mu tam výrobce nacpal. smutně proslulé byly wd elements, adata.