

Koupě externího disku - jakou značku a parametry?
Ahoj, plánuju koupit externí disk na přenos obrázků a videí (nebude sloužit jako zálohovací médium) a také k přehrávání na LG Smart TV.
Velikost bohatě stačí 500 GB (Stačilo by i 128 GB)
V notebooku (se kterým budu disk propojovat) mám USB-C 3.1 Gen 1 + klasika USB 2.0
Cena pokud možno do 1000 Kč
Rychlost zápisu větší, než zoufalých 3 MB/s, které teď mám na flash disku
Vzhled mě absolutně nezajímá
Jelikož se v discích nevyznám, poprosím o radu, na co dávat pozor, jakým značkám se vyhnout.
Co třeba tato Verbatimka?
Díky za každou radu.
Brb
Nazdar.
Podle toho co pises, bych ti doporucil zakoupit 750Gb WD : WD 2.5" Elements Portable 750GB 1 279,-
Nekolik jich mam doma, jako i jiné znacky, ale v hodne pripadech, kdyz urcity disk otevres uvnitr zpravidla stejne (mimo samsung, toshiba) najdes disk WD (blue).
# Rychlost také splnuje. Udelal jsem ti rychli test "Benchmark" cteni/zapis toho WD. Test byl proveden na rozhrani USB 3.0 (WD Elements 2T) :
Cteni
[WD Benchmark]
Zapis
[WD Benchmark]
Já měl tedy TEAC, ale také hotové řešení 1,5TB, vevnitř byly 2 HDD po 750GB. A jednou se to posralo. Naštěstí po vyjmutí šly disky normálně zprovoznit a tak je používám dál na zálohy, disky připojuji via USB přes jakousi napájenou externí základnu pro 2,5 i 3,5" disky (nevím teď, jak se to jmenuje).
Vsem dekuju za odpovedi, k Vanocum neco z vami nabizeneho koupim. A kdyz se neco potento, neresim a budu klasicky reklamovat (kdyz prijdu o data neva, proste budu par dni cpat filmy na flash - zalohu dat resim jinym diskem + 2 cloudy).
Tehle disk mám https://www.alza.cz/seagate-barracuda-laptop-1tb-d4506213.htm
V téhle krabičce https://www.alza.cz/axago-ee25-xa3-aline-d1775020.htm
A funguje bezvadně, a rychlost přesun dat cca 110MB/s.
NEKUPOVAT!
Jedna se o USB2.0 radic, napovedet mohlo i klasicke miniUSB 2.0
Tady je ted radic samostatne prodavany:
https://www.ebay.pl/itm/Inland-IL25621-U3-PCB-25621-1053-VER-2-0-Portable-Controller-USB-2-0-E19-17-/352240741575
Né je to USB 3.0, proto to také jede 110MB/s která krabička usb 2.0 to dá?? Žádná. Bavím se o pruměrné rychlosti, naletí to i na 250MB/s a potom pád dolu na 110.
Neni to mozny, vnitrni konektor na krabicce je mini USB 2.0, pravda ze konektor do PC je modry, ale nechapu, jak by do mini USB 2.0 vmestnali dalsi draty, to by bylo nejake nestandardni proprietarni reseni. Pro jistotu jsem koukal, jestli nekde na netu nebudou fotky toho radice a na CZC je fotka a na ni je videt na plosnaku 25621-1053-V.2. Kdyz to cislo zadas do Google, vybehne ti, ze se jedna o radic USB2.0. Tak proste tem rychlostem neverim.
Já nevím, ale já ti nelžu. Předchozí MSI krabička s usb 2.0 jela přes usb 3.0 max 35MB/s v usb 2.0 jen 20MB/s. Takže nevím jak to dělají, že to jede tak rychle.
Ted jsem dal kopírovat na něj 7.97GB videi a jelo to 106-121MB/s a tím pádem to trvalo cca 2 minuty, nebo tak nějak. Prostě paráda.
Je mi jasny, ze si nevymyslis, ale nechapu to.
Parametry toho jsou na netu jasne popsany.
Ja prave jich nekolik prosel asi pred dvema mesici a poridil jsem ten
https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa6-cerna/235348/produkt
kde je jak microUSB 3.0 port na krabicce, tak jsem si overil, ze plosnak je USB3 radic.
Tak jsem s toho jelen. Ano ten plošnák je stejný(ebay, dokonce stejný čip), ale jak je možná ta rychlost??
Fakt nevim, uvidime, jestli na to nekdo neprijde, kazdopadne pro tebe dobry, ze to ma slusnou rychlost, tak to resit nemusis.
A já to kupoval jako USB 3.0!!
A ono je to usb 2.... fakt nechápu. No hlavně, že to jede těch 110MB/s a nebudu to raději řešit.
dneska jsme zvyklí, že disky se připojují přes micro usb3, které se vzhledem nápadně liší od verze usb2. u verze mini usb rozdíl není tolik poznat.
to je jen hodnota zápisu do diskové cache windows, se zápisem na externí disk to nemá nic společného
k hotovým usb diskům od výrobců:
- usb rozhraní odpojované za chodu není z elektrického hlediska to nejlepší, co se dá představit. jak se tu občas ozývají nešťastní uživatelé, může ten převodník odejít. když je napevno připájený na plošném spoji disku, je to problém.
- když si uživatel poškodí souborový systém vadným odpojením disku, nebo prostě omylem smaže nesprávný oddíl, mám za to, že rozebraný disk připojený přes plnohodnotné sata rozhraní má lepší možnosti oprav než ten přes usb. nabízet prostému uživateli, že to nemá reklamovat, ale rozlámat obal, může si tam připájet drátky když vygooglí návod a třeba zachrání data, to je nonsens.
- u hotových disků uživatel netuší, jaké shity (2.jakost) mu tam výrobce nacpal. smutně proslulé byly wd elements, adata.
Já vím, jak vypadá micro USB 3.0 konektor. Tak nějak jsem prostě nastavil filtrování na usb 3.0 a vybral hliník obal a hotovo, a ted se divím.
No hlavně když to bude fungovat. Mám to jen k Popcorn Hour A-110, a tam to funguje bez chybičky.