Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký NAS?

Dozrála asi doba, abych poněkud lépe zoptimalizoval zálohování dat v domácí síti. Doposud používáme vzájemné zálohy mezi jednotlivými PC, externí disky a cloud (tam samozřejmě v zaheslovaných *7z archivech, ne v čitelné podobě).

NAS jsem nikdy neviděl a nevím tedy, co mám od něj očekávat. Moje představa v bodech:

- momentálně neuvažuji o propojení s TV, neočekávám tuhle potřebu ani do budoucna. Pro občasné přehrávání mediálního obsahu v kanclu na TV používám spokojeně DLNA, případně do TV vrazím flešku. Pro velmi zřídké sledování videa na TV v obýváku opět stačí ta fleška. Tahat dráty tam nemíním.

- nepotřebuji a vyloženě nechci povolit možnost připojení k NAS zvenčí.

- nepočítám s provozem 24/7, spíše uvažuji, že by se NAS zapínal podle potřeby. Pokud by existovala možnost automatické zapnutí v určený čas, provedení záloh dle přednastavených úloh v zálohovacím sw (momentálně mám ATI 2019) a vypnutí, bylo by to fajn. Samozřejmě požaduji, abych NAS kromě toho mohl zapínat a vypínat ručně podle momentální potřeby.

- těch dat máme relativně hodně. Jelikož jiné druhy záloh na externí disky, PC vzájemně a do cloudu nemíním opouštět, domnívám se tedy, že bych nemusel v NASu mít (asi) RAID 1.

- nevím, zda je lepší hotové řešení nebo zvlášť "holý" NAS a zvlášť disky. Domnívám se, že to druhé.

- při předpokládané kapacitě 8TB bych se rád ujistil v tom, že bude lepší (a levnější a úspornější) pořídit 1 8TB disk než 2*4TB. Jasně, když odejde, bude to větší ztráta. Značku/typ disku nevím, doporučte něco s ohledem na výše uvedené.

- NAS bude nasazen v gigabitové síti na Mikrotiku

- Jelikož NAS je něco jako další počítač (pokud píšu kravinu, překousněte to ;-)), rád bych jeho správu měl v češtině. Vlastně ani netuším, jak se s tím dělá, zda je tam nějaký Linux či co, jak snadno to uvidím v W7/W10 síti, nevím nic.

- cena? To opravdu netuším. Nechci do toho vrážet desetitisíce. Ale zase nechci kupovat nějaký šunt.

Zkuste mě nakopnout nějakým směrem, na co se mrknout, případně na konkrétní typy. Pokud jsou některé mé požadavky zcestné, šup sem s kritikou :)

Díky

Z osvědčených značek Synology a QNap

- DLNA umí každý
- zapínání v zadané době umí snad taky každý. naplánuješ si, kdy se má vypnout, kdy se má spustit
- co se týká disků, je to na tobě. 2-diskový NAS (2x8GB) je levnější než 4 diskový (4x4GB). Osobně dávám RAID 1 (2 disky zrcadlené). Samozřejmě můžeš dát jen 1 disk.
- rozhraní NAS je v češtině
- cena v řádu tisíců + disky

Mám nastaven SMART test měsíčně, takže jsem schopný odchytit nastávající problémy.
Budfe NAS jen záloha nebo bude obsahovat dala o která bys nerad přišel a která nejsou jinde? Pak nejde o zálohu.

NAS bude jen další záloha. Ale bude pohodlné, když se k tomu dostanu odkudkoliv ze sítě a když si vytvořím šikovné a bezobslužné zálohovací úlohy/scripty.

Data (teď myslím opravdu data, tedy dokumenty, účto atd) jsou uložena minimálně na dalších dvou místech. Živá" jsou v PC, chtěl bych, aby se čas od času (asi jednou denně) na NAS zálohovala "sama", počítám se systémem asi 5 úplných verzí, tedy ne pouhé inkrementální zálohy.

Multimédia, tedy homevideo, fotky, hudba, filmy, to mám i jinde, tam na NAS ale také se zálohou počítám. Už třeba jen proto, aby se k tomu obsahu snadno ze svého PC dostala manželka.

Dále tam počítám se skladištěm, např. instalační soubory sw, mirrory OS apod. Také jsou jinde.

Co třeba toto?
https://www.czc.cz/synology-ds118-diskstation/225082/produkt
https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-8tb/200395/produkt

Tam bude čeština? Nebo k tomu ještě potřebuji nějaký další soft?

Za mna nejake pc s nizkou spotrebou a tam instalovat FreeNAS. Ovladanie nepotrebujes v cestine,staci nazdielat disky na siet a zvysok riesis cez klienta. Pc ma vyhodu oproti znackovym nadkamvo vykone, v cene a volnosti vyberu sw.

Např. Hardkernel teď uvede Odroid-H2: http://linuxgizmos.com/odroid-h2-is-worlds-first-gemini-lake-hacker-board/

Z mého pohledu je ale jednodušší a levnější pořídit klasický NAS.

Velmi dobrý poměr cena/výkon mají NASy od Zyxelu, např. NAS542 - jako úložiště je to vynikající řešení, ale nesmíš po tom chtít modrý z nebe. Jinak obecně NASy není třeba "vypínat", uvádějí se do spánku samy, pokud s nimi nikdo nepracuje (zastaví disky, zpomalí/zastaví větráky, systém se uvede do klidového stavu).

já mám několik let NSA325v2 a pohoda. Známé umřel, ale poté, co byl plný prachu a upekl se CPU.

edit: recenze moc neřeším, někdy se tam dočtu docela perly. Ten Zyxel dělá to, k čemu je určen, já nechci žádné DLNA servery, apod. Chci síťové úložiště, ideálně s co nejméně funkcemi (půlku featur v tom Zyxelu jsem záměrně povypínal, protože je nepotřebuju)

Osobně používám QNAP TS-219P II a QNAP TS-431. Dnes jsou asi novější modely.

- nepočítám s provozem 24/7, spíše uvažuji, že by se NAS zapínal podle potřeby. Pokud by existovala možnost automatické zapnutí v určený čas, provedení záloh dle přednastavených úloh v zálohovacím sw (momentálně mám ATI 2019) a vypnutí, bylo by to fajn. Samozřejmě požaduji, abych NAS kromě toho mohl zapínat a vypínat ručně podle momentální potřeby.

Nepoužívám, ale disponují možností naplánovaného spuštění i vypnutí dle rozvrhu, nebo probuzení Wake-on-Lan.
V mém případě jedou neustále, jenom je aktivováno vypínaní HDD při nečinnosti.

- těch dat máme relativně hodně. Jelikož jiné druhy záloh na externí disky, PC vzájemně a do cloudu nemíním opouštět, domnívám se tedy, že bych nemusel v NASu mít (asi) RAID 1.

Je možnost zapnout RAID 0. Může zezačátku fungovat s 1 HDD a později doplnit další.
Na QNAP TS-431 se poslední rok nahrávají data z 2 IP kamer.

- při předpokládané kapacitě 8TB bych se rád ujistil v tom, že bude lepší (a levnější a úspornější) pořídit 1 8TB disk než 2*4TB. Jasně, když odejde, bude to větší ztráta. Značku/typ disku nevím, doporučte něco s ohledem na výše uvedené.

Výrobce dává k dispozici seznam doporučených HDD, které fungují spolehlivě. Stačí si vybrat. Např. pro můj model https://www.qnap.com/en/compatibility/?model=156&category=1

- Jelikož NAS je něco jako další počítač (pokud píšu kravinu, překousněte to ;-)), rád bych jeho správu měl v češtině. Vlastně ani netuším, jak se s tím dělá, zda je tam nějaký Linux či co, jak snadno to uvidím v W7/W10 síti, nevím nic.

Nastavení se provádí přes web rozhraní a ano je tam Linux dodávaný od výrobce. W7/W10 to vidí jako jiný PC.
Používám to i jako FTP server.