Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook nenajíždí.

Dobrý den.

mám takový problém že počítač někdy nejde ani zapnout. Jen se roztočí ventilátor a neděje se nic.

Pokud počítač výjimečně najede, objeví se hláška Ovladač grafické karty přestal odpovídat.
Navíc se objevují barevné mřížky místo oken.

Díky za rady

NTB pri startu nepipa ? Nezobrazuje chybovou hlasku?
Kdyz zapojis "externi monitor" (nebo TV), vidis ty samé artefakty ? Jestli [ANO], tak :
• Podle popisu, to vypada na poskozené grafické jadro, nebo jeho pamet = vymena celé zakladni desky, "nestabilni ~ napeti CPU/procesoru"
Kam se dostat muzes ? Jestli se dostanes do BIOSu, tak se ho pokus obnovit 'Default' - (zadanim v nabidce, moznostech BIOSu) do kterého se dostanes akcni klavesou F*, ESC, nebo DEL pri stratu / dle znacky a typu Notebooku..

[EVENT LOG]
• Myslis, ze by jsi dokazal nahlednou v pripade ze se dostanes do Windows do spravce udalosti, jestli nastali nejaké vyznamné zmeny, ci zda-li obsahuje nekteré upozorneni ?
# V pripade, ze mas problém nastaveni najit, nebo spustit, muzes si nechat udalosti (zpravy) nechat vypsat (treba poslednich 30 by melo stacit) pomoci prikazu pres PowerShell :

 Get-Eventlog -LogName System -Newest 30 | Select-Object Index, CategoryNumber, Source, Message

• V pripade, ze kvuli artefaktum na obrazovce bude vypis necitelny, tak ho muzes ulozit do textového souboru a ten pak vloz sem do tvého dotazu.
Vysledek nasledujicim prikazem ulozis na do korenového adresare tvého disku [C:\] a bude se jmenovat "vypis_udalosti.txt" :

Get-Eventlog -LogName System -Newest 30 | Select-Object Index, CategoryNumber, Source, Message | Out-file c:\vypis_udalosti.txt

[83976-vypis-poslednich-30-udalosti-png]

[Hardwérova kontrola, memory test]
TiP ~ :i: Pouzij, vytvor nejakou LIVE verzi [HirensBootCD] k diagnostice GPU, HW casti.
Na stahnuti : https://www.hirensbootcd.org/download/..
# Uvedena moznost ti umozni, nabootovat z instalacniho méda (USB, CD) a spustit naradi na opravu, diagnostiku jako MemTest, GPU nebo kontrolu Hard Disku tvého notebooku aniz by jsi pouzil predinstalovany Windows. Cim vyloucis chybné nastaveni, ovladace nainstalovaného operacniho systému..

• Ukazka testu operacni pameti [RAM]
Video cislo 1 → https://youtu.be/bPILKbk5yG0?t=182 → "Testing_Tools"

Dik
• V logu neni nic co by vypovidalo o HW problému (coz ho nevylucuje), jediné zajimavého tam je dnesni den v 11 hodin → amcache.hve ktery ma problém komunikovat s registracnim klicem, coz muze znamenat poskozeny klic, nebo "virus", zdarena instalace wpdfs.inf.
# Ale i tak by to nemelo dopad na zobrazeni, pro zbytek az na 2x nahlé vypnuti, nejaka aktualizace, instalace/aktualizace Office tam nic "katastrofického neni". Mozna az na :

The system is out of a state of low power

* Coz bude zrejme odpovidat rezimu spanku.

• Graficka karta tvého notebooku neni nahodou [AMD] ?
V logu je uvedeno, ze pro zarizeni amdkm se po desteti pokusech nepodarilo zavést ovladac pro spusteni PC.
# S chybou 7026 , coz znamena, ze ovladac nemohl byt spusten/zaveden/nefunguje

Zkousel jsi ten externi monitor ?
• Jak jsem upozornoval jiz vyse ↑ muze jit o spatnou regulaci napeti, coz by byl zrejme vinikem bud "PW_Mofset" na zakladni desce (ta prvni soucastaka v okruhu do které jde proud za DC) , v hodne pripadech jde vymenit = max 50Kc, nebo napajeci blok, proto zkus i jak mas jiz napsano dole zkusit jiny DC adaptér (napajeci blok pro tuvj notebook).
# Ty artefakty na obrazovce mas stale i ted ? Jestli [ANO] : Muzes odinstalovat ovladac jestli budou nadale presentovany ? Jestli jde Windows spustit, pro zobrazeni napajecich hodnot by sel pouzit Softwér. Z takovych tech zakladnich muze pouzit treba " AIDA64", nebo "OCCT"

[16101411425317057914555930.jpg]

[AIDAx64]: https://www.aida64.com/downloads . Po spusteni v levém menu, v levé nabidce zvol "PC" → "SONDA" → "Napajeni" /baterie
[OCCT] : http://www.ocbase.com/ → "sledovani napajeni"
# Sleduj i teploty u jakych se artefakty zobrazuji.

díky. ještě jsem po tom pátral, co má vlastně za střep - v dotazu důsledně píše pc.
nadpis je už moc vysoko.

takže tip podle toho chování: vadný měnič napájení na základní desce => její výměna = polovina zůstatkové ceny notebůů, to se už obvykle nevyplatí.
věci jako ebay samozřejmě existují, ale jít do toho by se mi nechtělo.