Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Směrodatná odchylka v Excelu

Ahoj, prosím Vás měl bych otázku ohledně počítání v Excelu. Potřebuji vypočítat směrodatnou odchylku a narazil jsem na dvě excelovské funkce. Jednak "smodch.výběr", jednak "smodch."...mohl by mi prosím někdo poradit, jaký je mezi nimi rozdíl? Když totiž zadám obě funkce na stejnou soubor dat, tak se tam hodnoty liší asi o jednu desetinu. Mám excel 2007. Díky.

Řešení:

Pokud znáš všechny hodnoty, použiješ směrodatnou odchylku. Poku znáš jenom některé (vybrané) hodnoty a z nich chceš odhadnout směrodatnou odchylku pro celek, použiješ výběrovou směrodatnou odchylku.

no a těch 20 hodnot představuje všechny hodnoty (tedy měl jsi přesně 20 vzorků, ze kterých jsi to naměřil a víc vzorků neexistuje), nebo jsi vzal několik náhodných vzorků (třeba zastavil 20 lidí na ulici, nebo nabral zem na 20 místech na poli) a chceš na tomto základě zjistit něco o větším celku (polupaci, kvalitě půdy na poli...), ze kterého jsi ty hodnoty vzal?

Ty hodnoty přece nespadly z nebe úplně bez kontextu...