Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - proč funkce "když" nefunguje správně?

Excel 2007

Mám jednoduchou tabulku, porovnávám dvě strany rovnice
Levá strana: A+B-C, pravá strana X+Y.
Zadávám hodnoty do sloupců a porovnává se, zda rovnice souhlasí. Pokud ano, výsledkem kontroly (v dalším sloupci) má být "0", pokud ne, výsledkem kontroly je "1"

Přiložil jsem tabulku ve třech formátech, ve všech to ale v některých případech počítá špatně. Strany rovnice souhlasí, ale funkce "když" hlásí, že ne.

Čím to, proboha, může být? ::)

Používám to jako kontrolu ve svém účetním systému, teď jsem na to náhodou narazil (sloupec "C" bývá v 99,999% případů prázdný, tak jsem na to nenarazil)
Používám čísla s dvěma desetinnými místy.

Všechny řádky tabulky jsou bez chyby, nicméně první, třetí a poslední chybu hlásí. Tohle není normální…

Co s tím? Nějaká vnitřní chyba Excelu? Pokud dám levou stranu vzorečku zaokrouhlit (až na 14 desetinných míst), je výsledek správně, tedy nula. Pokud na 15 nebo bez zaokrouhlení, je tam chybně ta jednička. A přitom u těch chybných výsledků jsou čísla jen na dvě desetinná místa.

Zkuste to někdo v novějším Excelu, já mám jen 2007, díky.

No dobře, ale že (viz ten můj příklad) nepozná, že 20,1-20=0,1 ?? To se mi zdá už trochu moc.

30,5-30=0,5 OK
30,53-30=0,53 chyba

Nebo problémem bude to mínus?

Dočasně jsem tu kontrolu překopal, jak píšu výše, že na obou stranách rovnice je jen součet, to se zdá, že funguje bezchybně.

Zkoušel jsi to v novějším Excelu než mám já?

Aha, funguje to trochu jinak..

Jako uloženou hodnotu buňky to bere opravdu obsah buňky a ne vzoreček v "když". Pokud si do pomocných sloupečků udělám součty levé a pravé strany rovnice a porovnávám ty, je to už OK. Porovnávají se ty pomocné buňky, kde jsou čísla zaokrouhlena na zobrazovaný počet, tedy v mém případě na haléře/2 desetinná místa.

Je potřeba si ujasnit, co je to "přesná nula" neboli (přesná) rovnost. U celých čísel je to jednoduché, ale u desetinných je to třeba upřesnit (definovat, kdy to už považuju za 0). Desetinná čísla vlastně prakticky nikdy nejsou přesná.

Účetnictví se obvykle vede v celých číslech.

Klasický problém: 1 - (3 x 1/3) je 0,0...01 podle toho, na kolik míst budu počítat, 0 to bude až po zaokrouhlení výsledku. Jenže do toho promluví převod do bináru a ten to ještě rozhodí. A určitě se to dá nakombinovat na mnoho způsobů, takže to vyjde pokaždé "jinak". Dělat zaokrouhlení v průběhu výpočtů může být ošidné, zase to povede k jiným "paradoxům".