Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bitlocker obnovovací klíč

Zdravím, asi jsem úplný trotl... Ale přišel mi notebook ze servisu a nemůžu se dostat přes bitlocker. Dostala jsem sice papír s product key, ale obsahuje písmena a ty mi nejdou do inkriminovaného políčka zadat. Kde je chyba, prosím, prosím?

1) docela žasnu, že na tom krámu není home verze (a teddy žádný bitlocker).
2) co má bitlocker společného s nějakými přihlašovacími dialogy? běží transparentně na pozadí, přihlášený uživatel o něm vůbec neví.
3) radu má ten servis co to přeinstaloval. asi nikdo netuší, do jakého pole co zadáváš.
4) product key jde přeskočit a zadat až ve windows. na aktivaci bývá 3-30 dní, v nouzovém režimu lze prodloužit.
5) toto mě u dnešní generace vždycky dostane:

ztráta dát by mi ani nevadila

já naopak systém považuju za bezcenný, ten vždycky nainstaluju znova. ale data mi nikdo nevrátí.

Pokud po zapnutí se objeví rovnou modrá obrazovka s Bitlockerem, tak je nutné zadat obnovovací klíč. Jsou tam pouze číslice.
To znamená, že došlo ke změně hardwarové konfigurace (deska/disk/paměti) a počítač zjistil změnu (nedůvěřuje) a žádá o obnovovací klíč.
Pokud jsi si ho nevytiskla/neuložila tak máš smůlu. Tam pomůže jenom reinstall Windows (úplně nová instalace).
Taky se divím, že tam nebyly Home, ale Profi...

Jde-li o toto:
[maxresdefault.jpg]

Pak došlo k poškození klíče uloženého v TPM.

Pokud jsi měla na PC účet microšrot, pak se dá recovery key zjistit tam:

https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4026181/windows-10-find-my-bitlocker-recovery-key
tedy konkrétně zde: https://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=237614

K tomu dochází, když výrobce (zdravíme zejména magory z Lehovna a Dellu) defaultně zašifruje disk a uživateli to ani nedá vědět a zároveň dojde k aktualizaci BIOSu, která "sejme" (zneplatní) data v TPM (tento případ jsem řešil právě u jednoho Lehovna).

To je problém servisu, mal ťa upozorniť pred zásahom do HW a OS. Musíš sa obrátiť s reklamáciou.

Bilocker nedokáže prelomiť takmer nikto (okrem expertov z NSA).

Čaká ťa čistá OS inštalácia skrzeva nástroja z ISO W10 - Diskpart.exe - Clean - formát NTFS.
---------------------------------------
V každom prípade sa šifrujú výhradne osobné dáta (či celý oddiel) uložené na druhom logickom oddiele alebo na druhom fyzickom disku, lebo systém na primárnom a aktívnom oddiele nejako šifrovať, prípadne babrať sa heslovaním Windows pri prihlásení, je zbytočná zhovädilosť. Pomáha akurát v prípade, ak pracuješ v kolektíve nenechavých papŕč, pri náhlom odskočení od PC mašiny.

Hesluje sa akurát Bios pre paranojikov, pričom je to tiež vec diskutabilná, dokonca aj pri eeprom.

No,myslíš,že servis je výrobce ? Není a servis za toto neodpovídá. Běžná praxe je,že zákazník popíše problém závady a přejímací technik jej má upozornit,že za data a obsah na disku neručí.Bohužel nastávají i situace,když po opravě má PC či NB obnoven operační systém,tak "nesedí" key ze štítku. (teda dokud se lepily). To samé jak u mobilů,tam dokonce je první servisní operace uvedení do výchozího stavu. Určitě technik nebude sondovat jaká fotka je kde uložena.

Ako vidím, si priamo expert na Bitlocker z položeného dopytu, v ktorom nie je uvedené meritum veci, akú prácu v servise vykonali.

Servis je na vine lebo mal resetovať čip TPM ak zasahovali do výmeny HW, pretože vedeli, že sa používa šifra Bitlocker na mašine. Servis si určite retroaktívne poradí, nebude prelamovať šifru.

Jenže právě reset TPM (např. přes update BIOSu) zapříčiní tuhle eskapádu s Bitlockerem. Problémy jsou právě v tom, že výrobci by správně neměli bitlocker defaultně zapínat, což se ale děje. A v takovém případě je jediná cesta ven výše popsaný postup s recovery klíče na webu Microsoftu. Servis se tam nemá jak dostat.