Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NTFS vs. exFAT

Dobrý den,

je pravda, že souborový systém exFAT plýtvá více místem na disku ...než NTFS? Právě jsem dělal zálohu o velikosti 2 TB, která byla na NTFS a po přenosu na disk, který je na ExFAT ... má nyní záloha velikost přes 4 TB!

Jak jiz bylo receno exFAT je taky licencovany Microsoftem, takze se z nej plati uplne stejne jako za NTFS a bohuzel dost casto vyrobci podporuji na externich USB pripojich (flashka, disk) jen NTFS.

Open-source zadarmo pro flash uloziste je F2FS od Samsungu, ktery snad zadny vyrobce neimplementoval. Casto ho nema implementovan ani Samsung.

Nemáš na NTFS zaplou kompresi souborů ? V průzkumníku by byli soubory modré.

2 284 437 souborů, 262 128 složek, velikost různá. Dovedu si představit že je to vlastnost.
Exfat může například při vytvoření adresáře zabrat víc místa než NTFS.
Velikostí alokační jednotky to nejspíš nebude.
Velikost alokační jednotky zjistíš tak, že spustíš příkazový řádek v režimu správce a zadáš chkdsk X:
X je jméno jednotky a necháš to dojet.

[84770-all-png]

Nezalei len od FS, ale aj od programu, ktory zapis vykonava.
Prednedavnom som riesil u zakaznika plytvanie miestom na Sambe. Nesedela velkost dat v porovnani s win stanicami s celkovym miestom a ulozisku (Debian, ext4 FS). Analyzou som zistil, ze Samba pouziva na zapis ako defaultny cluster tusim 1MB (uz si to presne nepamatam) a kedze data obsahovali pomerne vela malych suborov dochadzalo k plytvaniu miestom, pretoze 100kB subor si na disku "rezervoval" 1MB. Zmensenim defaultneho clusteru doslo k uspore miesta.
Inak pouzivat exFAT nejaky prakticky vyznam nema oproti NTFS.