Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako nainštalovať Ubuntu na USB kľúč?

Nechcem si od suseda požičiavať Linuxový ntb, preto by som chcel Ubuntu spúšťať z USB kľúča. Cez Rufusa som natiahol na 8 GB USB kľúč Ubuntu 18.4, neskôr ľahší Lbuntu, lebo prvý z USB nenabootoval. Napočudovanie ani druhý. USB kľúč po reštarte ntb len chvíľu bliká a po pár sekundách naskočí WIN. Kde môže byť problém? Mám ntb Asus 10-ročný s WIN 10 s voľným priestorom na HD len 5 GB - žeby v tom?

V PC Help je to uvedené, že Asus 51XL series nepodporujú boot z USB. Asi to bude pravda, keď sa mi po stlačení F8 alebo Esc neotvorí BOOT smerovanie. Horšie je, že som desať rokov nenapaloval CD, či to úplne zvládnem bez zničenia niekoľkých CD alebo DVD. Mám aj DVDR, ktoré sa dajú upravovať - môžem to napáliť aj na ne?

To, ze niekto niekde nieco tvrdi nemusi znamenat, ze je to pravda.
Necital som to tu cele, takze mozno sa budem opakovat.
Vlez do biosu a vypni:
- secure boot
- fast boot
- uefi prepni na legacy
- skontroluj zoznam diskov, casto byva usb disk spolu s internym hdd pod jednou polozkou a ty len urcujes prioritu spustania

Pokud to máš nastavené tak, jako na obrázku, je Removable na 1. místě, tzn. boot z flešky. Máš ji blbě připravenou. Musí být pro BIOS/MBR a musí být zastrčená PŘED zapnutím PC.

Pořád je tam možnost, že to z flešky neumí, takže to vypal na DVD (třeba přepisovací, a hlavně jako ISO, ne jako data).

a) žádné ruční spuštění není. Je jen Boot podle pořadí (nastaveného v B. priority).
b) to že to dělal Rufus, nic neznamená. Cos tam konkrétně dával a s jakým nastavením. Můžeš zkusit boot na jiném PC (ale UEFI musí být nastavené na Pouze Legacy/CSM nebo mít jen BIOS).
c) už bys to měl dávno vypálené na DVD.

Daj sem obrazky tych 3 menu co som ti povedal, ze su dolezite. DSA je tiez iteckar a vyzna sa a predsa si mysli, ze usb kluc ti bude bios brat ako removable zariadenie...vacsinou sice ano, ale ked ho zaradi do diskov tak vtedy nie. Berie ho ako dalsi disk, ale kedze nie si schopny dodat sem viac obrazkov tazko sa ti poradi.
A sorry dnes robi iteckara snad uz kazdy, akze argument so susedom na mna neplati.
Zapoj rozum a skontroluj kolko diskov vidi bios.
Btw na inom stroji ten kluc bootuje? Das ruku do ohna, ze si ho vytvoril spravne?
Preco sa nevies dostat do boot menu (vacsinou esc klavesa) skumat nebudem radsej.
Edit: Pouzivam uz 5 rokov toto a nikdy sa mi nestalo, zeby som nieco nevedel nabootovat.

Mám dojem, že ty nevieš čítať. Mne sa jednoducho mačkaním Esc pri štarte BOOT menu neobjaví. Asi budú mať pravdu na PC Help fóre, že ntb ASUS X51L a vyššie nemajú bootovaciu flešku. Keby mali, tak už by som to asi na dvadsiaty raz, čo dnes štartujem ntb, BOOT menu zrejme objavil. Proste, z prázdneho vrecka peniaz nikto nevytiahne. Ak myslíš, že áno, von s tým. V inom prípade asi vzdávam tento pokus a pokúsim sa napáliť LUbuntu na CD alebo DVD.

Máš v tom guláš.

Pořadí boot se určuje v Boot Device Priority. Někdy existuje klávesa pro vyvolání tohoto menu po spuštění (v tom případě si ji najdi v manuálu), ale někde ta možnost není (prostě se to nastaví předem v Boot Device Priority).

Když je tam volba USB-HDD, tak to nemusí umět USB fleš a zatíms nebyl schopný obrázek té nabídky dát. Nějaké "ruční" donucení k boot z flešky je jen tvoje utkvělá představa, proč si nepřečteš manuál.

I pro boot z DVD to musíš nastavit v Boot Device Priority.

Klávesa pro přímou volbu boot je jen určité pohodlí, ale problém je jinde.

V Biose som časť Hard disk drivers nenašiel. Sú tam len položky, ktorých obrázky som zverejnil. Sused učiteľ informatiky bol znova u mňa a po dôkladnom prezretí Biosu skonštatoval, že nemám bootovaciu flešku. Medzi starými cédéčkami som ale našiel jedno s Linuxom Knoppix 4.0. Otvoril som jeho úvodnú stránku, ktorej obr. zverejňujem. Je to iba učiace CD alebo budem môcť pomocou neho nazrieť do môjho zamrznutého android boxu a prípadne zistiť, či má poškodenú pamäť?

Jakou poškozenou paměť myslíš a chceš kontrolovat?Jako RAM nebo EEPROM?To snad můžeš i v těch Win10,co fungují a nemusíš shánět Linux.
Že nejde bootovat z flashky,možná vadné,není ovšem závada paměti.
A jak jsi vlastně "otevřel" ten Knoppix-nabootováním nebo nějakým klikáním z W10?
Vlastnosti a obsah toho CD můžeš sám vyčíst z těch obrazovek,co jsi sem dal,opisovat to nebudu.
Pokud chceš něco dál podnikat,zavolej si raději znovu toho souseda,bude to rychlejší než pořád něco fotit a popisovat.

Chcem skontrolovať pamäť NAND zamrznutého android boxu Alfawise A 8 s o.s. Android 8.1., ktorý sa nedá naštartovať cez WIN s programom Batch tool and Driver. Mám krátky návod v Linuxe, preto som sa snažil nainštalovať bootovaciu flešku.
Knoppix 4.0 som otvoril veľmi jednoducho - vložil som CD do šachty, dal reštart a otvoril sa sám. Je to veľmi jednoduchá stará odroda Linuxu, uvidím, či mi pomôže nazrieť do mrtvého tv boxu a oživiť ho.

Aj ja som tomu dlho neveril, ale je to tak. Nemusím napalovať Ubuntu na CD, našiel hotové staré CD s Knoppix 4.0, na ktorom otvorím Terminál a idem v linuxe. Smola ma však neopúšťa, lebo po vyčistení disku sa mi stratil návod na kontrolu pamäte android boxu, kvôli ktorému som Linux potreboval. Ak niekto vie, kde ho na webe hladať, budem rád.