Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 padanie prieskumníka

Dobrý deň, nemá niekto skúsenosť s "padaním" prieskumníka windows? Od poslednej inštalácie windowsu mám neustále problém s padaním/nestabilitou či už pri bežnom otvorení alebo kopírovaní. Prebliknú mi inkonky na ploche, taktiež v dolnej lište všetko zmizne a za cca 2-3 sekundy mi obnoví napríklad prehliadač ak ho mam otvorený ale prieskumník je fuč. Normálne ide znova otvoriť bez problémov ale častokrát musím kopírovať 2x. Toto sa deje ale aj pri bežnom prechádzaní zložkami. Žiadne modifikácie som v OS nerobil. Disk v PC mám len mesiac a v externom boxe cca pol ročný disk môže sa jednať o zlý kus? CrystalDiskInfo mi hlási že disk je OK. Ďalšia vec ktorá s tým možno tiež súvisí je zlé info o veľkosti a počte položiek v priečinku, k zálohe som vždy používal test a porovnal som kopírovanú zložku či má rovnaký počet súborov a veľkosť, teraz mi je to prd platné pretože zložka ktorá ma niekoľko stoviek GB mi zvyčajne ukáže len polovicu a niekedy len mizivé percento reálnej veľkosti. Zaujímavé je že každá zložka obsahuje vždy jeden súbor navyše. Ak otvorím vlastnosti zložky je tam napríklad 11 súborov, ak otvorím tú zložku vidím 10 súborov dokonca aj keď začiarknem zobrazenie skrytých súborov.
Našiel som nejaké videá na ytb ako to fixnúť ale niesom na tieto veci expert a nechcem robiť taketo modifikacie ktore to môžu ešte zhoršiť.
https://www.youtube.com/watch?v=YeJJcjYMDIU&t=0s&list=WL&index=7
https://www.youtube.com/watch?v=M8QSLu8ECdI&t=0s&list=WL&index=6

HDD WD Blue 2TB 5400RPM v PC
Seagate Barracuda 2TB 7200RPM v externom boxe AXAGO EE35-XA3 ALINE

Problém nastáva pri práci s HDD,ex.HDD a dokonca aj pri kopirovaní na mSD kartu takže problem bude zrejme v OS lenže toto je nad moje sily a nechcem riskovať prípadne poškodenie windowsu nejakou zásadnou zmenou.
Vopred ďakujem za prípadné rady

z padání průzkumníka bych obvinil nějaký ze "shell extension" doplňků, co sis doinstaloval.
nějaké postupy: https://pc.poradna.net/questions/2814156-prave-tlacitko-mysi-pri-kliknuti-na-plochu-se-zasekne

v pc máš pomalý disk 5.400 ot a rychlejší disk připojuješ přes usb - to je hodně špatný vtip.
chceš říct, že na tom wd máš i systém? v tom případě si běž dokoupit ssd.

nesmyslné zobrazování počtu souborů nemá vysvětlení, ale nepíšeš jak to tvoříš, taky jestli adresář obsahuje 10 nebo 10.000 souborů.
nepíšeš jakým způsobem zálohuješ (při obyčejném kopírování jaké parametry), jestli to zahrnuje i systémové soubory (obvykle s atributy "sh"). windowsí průzkumník je tupý na to, aby něco dokázal použitelně zobrazit.
na měření použitého místa jde použít třeba diskusage.

Pri klikaní pravým na myši nemám absolutne žiadne problemy. V kontext menu mám toto: http://prntscr.com/n05l55
Ten program truesize som nainštaloval len včera takže ten to nerobí. Windows mám na SSDčku a v PC mám 5400rpm pretože je tichší ako 7200rpm. Zálohujem len osobné data a zvyčajne to sú desiatky a niekedy aj stovky GB čiže kľudne aj tých 10K a viac súborov naraz.
K tomu zlemu zobrazovaniu počtu súborov tuto su screeny:
http://prntscr.com/n05ooz
http://prntscr.com/n05qlz
Toto je príklad textových súborov ale videl som už už aj pri zložkách kde mám hudbu...Celkovo ak si otvorím vlastnosti zložky kde mám hudbu tak to ukáže len nejakých 25% reálnej veľkosti.

foobar neznámá verze, aimp neznámá verze, pochybný eset is, kradený winrar.
ale píšeš o padání celého exploreru, tak se nemusíš soustředit jen na pravé menu.
sw shellexview, případně antispyware adwcleaner (antiviry bývají k ničemu), v tom odkazu se psalo i o problematickém ovladači intel grafik.

k těm tvým obrázkům: obsah každého adresáře ("složky") zobrazuješ trochu jiným nástrojem, respektive možná že s jiným nastavením. navíc skryté soubory není totéž co systémové soubory. buď budeš používat normální správce souborů (třeba viz nuda), nebo se na nějaké počítání místa a souborů vykašli.
ty dvoupanelové nástroje ukazují správně, dají se nastavit, ukazují atributy souborů pro vysvětlení (systémové "desktop.ini" mohou v cílovém adresáři chybět).

Ako vieš že je neznáma verzia? je to normálna oficialna verzia aimpu ako aj foobaru. ESET mám normálne kupený kľuč a winrar by mal byť free.
Dik za typ na shellexview pozriem sa nato...

Konečne sa mi podarilo zobraziť tie skryté súbory, stačilo v nastaveniach povoliť zobrazenie chránených suborov OS
desktop.ini
Obsah aplikace OneNote.onetoc2

Sú tieto súbory potrebné alebo ich z mojich osobných zložiek môžem dať preč?

neznámá verze sw: může být starší. neustále updatované a látané win10 mají už s kdečím problémy. jesli máš poslední verze těch programů, buď klidný.

eset internet security je (jako všechny ostatní internet security balíky) poněkud paranoidní verze komplikující život, přitom žádný zvláštní užitek nepřináší a adware a spyware stejně ignoruje.

winrar mají všichni stahovači kradený. free je třeba 7zip.

stačilo v nastaveniach povoliť zobrazenie chránených suborov OS
desktop.ini
Obsah aplikace OneNote.onetoc2
Sú tieto súbory potrebné alebo ich z mojich osobných zložiek môžem dať preč?

to je systémový soubor, není pro tebe na hraní, proto má atributy systémový a skrytý. je sice k ničemu, ale uživatelé průzkumníka bez speciálně označených složek nemohou žít.
až si budeš zase poměřovat počty souborů, ať víš o co se mohou lišit při různém nastavení viditelnosti, proto ti byl několikrát doporučen normální a pořádný správce souborů.
samozřejmě jestli to někde jinde ukazuje jen 1/4 souborů, máš problém se souborovým systémem, s odkazy/junction, s nespočitatelným obsahem v jednom adresáři ...

Síce Explorer Windows nepoužívam. Skus sa na jeho služby vybodnúť tiež a nainštaluj si nejaký dvojokenný TotalCommander prípadne recipročné free náhrady za TC.

Oprav W10 cestou Dism.exe, alebo prešrotuj desinu z ISO W10 - Setup.exe.

TotalCommander mám v PC ale aj ten mi zarátava tie skryté súbory. Mne je vpodstate jedno že tam sú to mi vôbec nevadí a kľudne by som to skryl ale ako mám overovať podľa veľkosti a počtu súborov v zložke zálohu ak to zaratava tie skryté súbory?
Napríklad: http://prntscr.com/n0d1b2
V jednej zložke ako aj v druhej sú dve fotky, v jednej sú ale aj skryté položky. Dá sa nejako docieliť aby boli skryté a zároveň aby ich nezaratavalo počítadlo?

Asi nemá zmysel sa stým babrať, proste ich budem mazať pred každou zálohou a hotovo problem vyriešený za pár sekund. Zálohu robím aj tak len HDD kde mám čisto len osobné data. OS a všetky programy sú na SSDčku na ktorom mi je jedno čo tam je čiže tam nič mazať nebudem a teda ak som tomu správne pochopil tak nijako nemožem poškodiť OS. Aj tak sú to len tie dve súbory "desktop.ini" a "Obsah aplikace OneNote.onetoc2" našlo mi ich cca v počte 200 na HDD. Teraz ked som ich zmazal tak si krásne možem overiť zálohu kde to sedí.

S tvojou indexáciou sa onanovali stovky slušných, poctivých, pracovitých občanov na fórach.
https://lnk.sk/bpDW
Indexovanie v prípade SSD fleš diskov je zbytočné.

Sprav si nejaký skript na hromadné mazanie týchto dát, *.prípon, ak ti žerú miesto.

Je to nešvar, nedorobok vývojárov, ktorý sa môže zmazať lebo sa vytvorí znovu, Da Capo Al Fine.

Každý jeden explorer vrátane TC započíta každý bit zapísaný v súboroch, v zložkách a na disku. (resp. jeho čitateľnú hlavičku, neprečíta ale tie dáta, ktoré zostanú síce fyzicky na disku, ale nie sú už evidované programovou tabuľkou MFT. S týmto si poradia Recovery SW, ala Recuva a spol. xindlov na trhu).

Skúsil som spraviť modifikáciu podľa tohto videa: https://www.youtube.com/watch?v=M8QSLu8ECdI&t=0s&list=WL&index=6
Nezmazal som tie registre, len som ich premenoval aby ich windows nenašiel takže ak to bude robiť problémy možem to jednoducho opraviť. Včera som skúšal čistenie pomocou ccleanera taktiež som skontroloval integritu DISM a všetko bolo vporiadku. Dnes mi ale znova padal prieskumník.