Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nelegálna stránka?

Zdravím, spolupracujem s rôznymi e-shopmi pomocou rôznych Affiliate programov atď... Vytvoril som si svoju stránku, kde si pomocou mňa môžu ľudia kupovať produkty. Skrátka klasika - niekto si objedná cezo-mňa produkt priamo na e-shope, a ja za to získam províziu. Tak som si založil svoju stránku, kde mám rôzne výhody, napr. VIP, že keď si ho ľudia aktivujú získajú zľavy atď... Pridal si ma na FB jeden človek, a vyčíta mi, že moja stránka je nelegálna. Môžete mi prosím napísať, ako mám "legalizovať" moju stránku? Totiž stránka funguje niečo ako inzerát. Takže tam nemám žiadne kontakty, nič. Akurát čo tam mám že ma ľudia môžu kontaktovať cez e-mail alebo Facebook. Takže sa vás pýtam, čo všetko musím mať uvedené na svojej stránke, aby mi nechodili podobné správy že moja stránka je nelegálna?

Je to teda niečo v podobe inzerátu. Niekto mi zaplatí, ja niekomu za to niečo dám.

Ja osobne na tom nevidím nič nelegálne. Stránka skrátka funguje na formu inzerátu. Keď napr. na bazar chcete pridať inzerát, tiež si najprv nemusíte zakladať nejaké živnostné listy, firmy a ja neviem čo všetko ešte. Tiež len napíšete čo predávate, a hotovo. A presne toto isté je aj moja stránka. Napíšem len čo predávam, ty mi zaplatíš, ja ti to dám. Nikoho do toho nenútim takže neviem čo je na tom nelegálne (z môjho hľadiska)

Niekto mi zaplatí, ja niekomu za to niečo dám.

Objednávat něco mailem u neznámého prodejce bez dalšího kontaktu bych určitě neriskoval.Zvlášť,jestli požaduješ platbu předem.A pokud je to jen přesměrování na ten e-shop,raději si to objednám rovnou tam i bez nějaké VIP slevy a registrace.Jak máš vyřešené třeba reklamace,vrácení zboží a GDPR v souvislosti se shromažďováním osobních údajů?A pokud je to soustavná činnost,máš na ni živnostenský list a budeš platit daně ze zisku?

Dobre, chápem. A čo mi hrozí, ak živn. list mať nebudem? Pozrel som si ako to majú iné stránky, a majú aj ochranu osobných údajov, a obchodné podmienky. Musím to mať aj ja uvedené? A nebude stačiť len ak tam dám na seba kontakt? (Meno, tel číslo atď...)

Lebo zatiaľ ma ľudia môžu kontaktovať buď cez e-mail, alebo cez FB.

A ďalšia vec, inzeráty sú aj služby. Takže napr. tvorba WWW stránok atď... to je tiež jednorázová záležitosť? Asi nie... ( https://sluzby.bazar.sk/ )

Pokud fungujes jako zprostredkovatel prodeje a vydelavas na tom, musis na to mit zivnostensky list. Nejsem odbornik a tvou stranku jsme nevidel, tak ti neporadim jaky presne zivnostensky list potrebujes, na co presne, nicmene neni to slozite. Trochu si to na webu nastuduj, stranek typu "jak zacit podnikat" je hafo a pak zajdi na financni urad a zeptej se, oni ti i poradi. Hlavne nikde nerikej, ze uz to provozujes, at ti nedaji nejakou silenou pokutu. Na tvem miste bych web na chvili radeji odstavil, nez si to doresis na tom financaku.

Mimochodem treba tenhle web nic neprodava, zdarma se tu radi a presto si vsimni jak vypada sekce kontakty a ze na to maji vytvorenou firmu. Ono jenom z toho, kdyz budes mit na webu reklamy a budes z toho dostavat nejake penize, tak to take musis resit a platit z toho dane. Proste jakmile je trvaly prijem, tak platis dane jako firma, jako zivnostnik, ....

Existuje X miliónov stránok, kde sa predávajú rôzne Minecraft hacky atď.. (keď som bol menší, pozeral som si tieto stránky), tieto stránky zakladali malé 8 ročné deti, a pýtajú si za jeden program aj 300 eur/dolárov/kc. Toto v poriadku je, hej? Ale človek, ktorý vlastní stránku, kde uvedie na seba kontakt, má tam FAQ atď... tak toto v poriadku nie je. Aha... dobre no.... A kľudne sem aj tie stránky vypíšem.

Mozne je vsechno. U nas v CR byla pres casem kauza, kdy treba maminky na materske dovolene preprodavaly veci na Aukru, ani nemely vlastni web. No a skocil na to financak a kazda si odnesla myslim dvestetisicovou pokutu, protoze financak dokazal, ze tam neprodavaly veci jednorazove, ale opakovane a vydelaly si tom myslim pres 20.000 Kc za rok, coz je myslim jeden z faktoru, ktery ukazuje na nutnost platit dane.
Je to na tobe, muzes to provozovat na cerno, ale az na tebe skoci financak, tak se pak nediv.

Prečítal som si teda viac o živn. liste a čo môžem a nemôžem. Prepáčte, ale to, čo sem vy píšete mi príde ako veľká blbosť.

Ešte raz si to zrekapitulujeme. Ja vlastním stránku, kde mám uvedené že spolupracujem s jedným e-shopom, spolupracujem s ním v tom slova-zmysle, že propagujem jeho výrobky, a tím získavam provízie. Takže ako to na mojej stránke funguje: Niekto príde na stránku, a klikne na odkaz, ktorí tam mám. Odkáže ho to na stránku, teda ten e-shop, ktorí propagujem, a daná osoba si vyberie produkty, ktoré si chce zakúpiť. Každý produkt má svoj označovací kód, tento kód pošle mne na e-mail, spolu s ďalšími potrebnými informáciami, ako bydlisko, mesto, PSČ atď... ja následne tieto informácie použijem do formulára na tom danom e-shope, s ktorým spolupracujem (tá spolupráca je niečo ako Affiliate program), a tie uvedené údaje, ktoré mi boli zaslané na mail použijem na objednanie tovaru. Takže v skratke, ako to celé funguje: Niekto príde, povie že chce objednať toto a tamto, a ja mu to objednám, cez ten e-shop.

Dám sem citáciu z jednej stránky, ktorú aktuálne čítam. (PREČÍTAŤ TU)

ak vykonávate podnikanie bez živnosti, ale prostredníctvom obchodnej spoločnosti a táto činnosť je možná touto formou, nejde o neoprávnené podnikanie.

A teraz otázka na vás: Ako to teda je s živn. listom? Resp. s podnikaním?

(Informáciám sa rozumie: Bydlisko, PSČ, adresa, tel. číslo atď...)
A.) Bez živn. listu nemôžem na svoju stránku dať nič platené, ale môžem od ľudí pýtať informácie.
B.) Bez živn. listu môžem dať na svoju stránku svoje produkty, a dať im cenu, ale nesmiem od ľudí pýtať informácie.
C.) Ani jedno z vyššie uvedených (v tomto prípade dajte vlastnú odpoveď, ako to teda je)

Ktorá možnosť je teda tá správna?

Nemusíš mít živnostenský list, ale musíš mít obchodní společnost, např. s.r.o. nebo a.s., což není ani náhodou výhodnější nebo méně komplikované.

Za c) je správně! Musíš si vyřídit živnostenský list nebo založit obchodní společnost nebo se domluvit s dodavatelem, že mu budeš jenom přesměrovávat zájemce s nějakým svým kódem, pokud si někdo něco objedná, tak Ti vyplatí odměnu. Od určité sumy a při stálé spolupráci stejně musíš mít živnosťák nebo obchodní společnost.

Ale ten zisk mi zabezpečuje ten e-shop, nie ja sám. Funguje to na zľave. Niekto si objedná za katalógovú cenu, pošle mi na účet peniaze, a jemu to napr. strhne len polovucu, a ostatok je môj.

Príklad:

Niekto si kúpi počítač za 500€.
Automaticky sa aktivuje zľava, a PC stojí napr. 470€.
Osoba mi zaplatí normálne počítačovú cenu bez zľavy (takže 500€) a zvyšok mi zostáva.

A jaký je rozdíl mezi tím, co děláš Ty a normálním podnikáním, kdy si u Tebe někdo objedná počítač za 500€, Ty ho koupíš u dodavatele za 470€ a pošleš ho zákazníkovi? Z hlediska FU a zdanění žádný, akorát, že při zprostředkování nefiguruješ na faktuře a neneseš záruku, což je ale taky dost sporné, jelikož zákazníka tím vlastně uvádíš v omyl. On si věc objednal a zaplatil u Tebe a proč by v případě vrácení, reklamace a pod. měl komunikovat s někým jiným?

Kdo vystavi zakaznikovi fakturu? Ten e-shop? Pak zakaznik vlastne plati e-shopu a ne tobe, ty pro e-shop jen vyberes penize. Jenze i tak ti e-shop dava nejakou provizi a uprimne nechapu, ze s tebou nema uzavrenou nejakou smlouvu, bud pro nej muzes pracovat na ICO nebo jako zamestnanec. To, ze ti dava e-shop penize na ruku je divny. Az vam na to vlitne financak, tak vam udeli pokutu oboum, jak e-shopu, tak tobe.

Doufam, ze faktury (uctenky) nevystavujes ty na sebe, protoze to uz je snad i na kriminal.

Ale nie... práveže faktúry idú priamo zákazníkovi. Nie mne. A áno, je to tak, ako to píšeš. Ten zákazník platí v podstate e-shopu, ja len propagujem produkty n e-shope.

Konkrétne zákazník zaplatí mne, ja zaplatenými € zaplatím e-shopu za produkty, ktoré si osoba vybrala.

Nechápu, jaká částka je pak na faktuře - 470€ nebo 500€? Je to nějaké celé divné, eshop vystavuje faktury na sebe, ale platby inkasuješ Ty, odečteš si provizi a zbytek předeš eshopu? jaký smysl má pro eshop vystavovat faktury na plnou částku a pokud to přesto dělá, proč se nehradí přímo eshopu s tím, že jednou za čas by Ti ty provize vyplatil najednou? Takhle by se to do určité částky dalo provozovat i bez ŽL, jelikož se při šikovném modelu soustavnost těžko prokáže.

Faktura bude na 500E, ty zakaznik zaplati jemu a on si necha 30E a zbytek posle e-shopu. Pokud by prisel financak, tak bude on i e-shop tvrdit, ze predal e-shopu celych 500E a propagaci dela jako fanousek e-shopu zadarmo, tudiz nepodnika. :-)

Tezko rict, jak to financak vyhodnoti, ja bych lajcky rekl, ze tam bude stejne problem s tim, ze bere od zakazniku penize. Tak muze to tak delat dal a doufat, ze ho zadny zakaznik nenahlasi, ale osobne bych do takoveho riskantniho podniku teda nesel. Bylo by myslim lepsi, kdyby zakaznik posilal penize e-shopu a ten mu potom poslal tu provizi uplne idealne ne na ucet, ale nejakym vic anonymnim zpusobem. Tam uz by to bylo jenom o tom, aby si to nejak poresil e-shop a ty penize mu ucetne nechybely, protoze dane musi platit z cele prijate castky 500E pred odectem ty neoficialni provize. Vubec ale nerozumim tomu, proc to ten eshop dela takovymto podivnym zpusobem. Ale treba jedou cernotu taky, fakt takhle obecne je tezko rict, jak nebezpecna ta situace je vzhledem k nejakemu moznemu postihu.

Pokud by prisel financak, tak bude on i e-shop tvrdit, ze predal e-shopu celych 500E a propagaci dela jako fanousek e-shopu zadarmo, tudiz nepodnika. :-)
Pokud jsou to platby přes účet, tak si může tvrdit co chce, ale na výpisech bude krásně vidět, co a jak probíhalo. A zajistit si bankovní výpisy je pro finanční úřad to nejmenší ...

Já to stejně nechápu. On od zákazníka vybere 500€, ale zboží dostane od e-shopu. Ale fakturu dostane zákazník od koho a na kolik? I kdyby pak dostával od e-shopu provizi zpětně, tak stejně je to pravidelný příjem za protislužbu, v tomto případě propagaci a opět je to podnikání, tedy ŽL a platba daní.

To bezesporu, nicmene pokud by mu to e-shop vyplacel na ruku a nevedl to v danich, tak na tu hypotetickou situaci tezko muze financak prijit. Da se ale predpokladat, ze pokud by e-shop delal takoveto veci, ze nebude sedet ucetnictvi v eshopu a na nesrovnalosti prijde financnak u nich, takze by to odnesl zaslouzene e-shop. Otazka, jestli by tazatele potopili nebo ne.

Ovsem to uz zabihame prilis daleko od otazky. Kazdopadne situace tak jak je ted, jak ji tazatel popisuje, tak na otazku, zda to je nelegalni? Ano je to nelegalni. Ovsem tezko rict, zda a kdy tazatele nekdo vyhmatne.

Fakturu asi dostane zákazník od eshopu a na plnou částku. Spíše mi to připomíná různé platební systémy typu PayU a pod., které si při převodu zaplacené částky hned strhnou své poplatky. Ovšem na něco podobného asi musí být nějaké (polo) bankovní licence, vzájemné smlouvy a pod.

Při občasných kumulovaných provizích od eshopu by nemuselo být tak zjevné, že se jedná o soustavnou činnost, takže do určité částky by to šlo nedanit nebo aspoň nezařizovat ŽL nebo firmu.

Ale e-shop přece musí mít doklad na 30€, které vyplatil jako provizi tomu našemu nepodnikateli. Buď fakturu od něj, nebo nějaký "výkaz činnosti" podle uzavřené smlouvy, nebo cokoliv jiného. Určitě nebude stačit, že provizi vyplatili jakémusi chlápkovi na tanedční zábavě v Horní Dolní. Soustavnost z toho jasně vyplývá. A také z www stránek, které si chce pro tyto účely zřídit.

Jednoznačně to podnikání je, přes to nejede vlak. Nechápu, co furt řeší…

Ale nemusí, může mu to platit soukromě ze svého zisku a pokud je to pár desítek tisíc ročně, tak do 30.000 Kč (v ČR) se to zdaňovat nemusí. I oficiální platby do 30.000 Kč se zdaňovat nemusí, ale musí se jednat o příležitostní příjem, což by při kumulovaných platbách nemusel být takový problém to zakamuflovat: https://www.finance.cz/zpravy/finance/465988-jak-zdanit-prilezitostny-prijem/.

Ovšem takhle, jak to dělá teď, se pravidelnost a soustavnost prokáže velice rychle a jednoduše ...

Je to celé podivné a složité.Někdo si u něho vybere počítač za 500E,ten ho přesměruje na e-shop,kde stojí taky 500E,zájemce dostane kód,ten opíše a pošle mailem.Zaplatí celých 500E,o té slevě pro zprostředkovatele ani neví.Proč to tedy nekoupit rovnou na tom e-shopu,na který se dají najít recenze,má všechny kontakty a obchodní podmínky v pořádku a reklamace taky vyřídí asi rychleji a spolehlivěji.Já bych tedy asi nikomu s kontaktem jen přes mail žádné peníze neposílal.Podobných "slevomatů" u nás funguje plno a taky už jich plno zaniklo nebo přímo zkrachovalo.