Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Funkce AVERAGEIF v Excelu

Dobrý den.
Potřebuji spočítat průměr z buněk C1:C10 když je ve sloupci D ve stejném řádku "m".
Vzorec je =AVERAGEIF(D1:D10;"=m";C1:C10) a funguje, ale potřeboval bych to rozšířit na test dvou hodnot "m" nebo "k" ve sloupci D a neumím to zadat tak, aby to bylo formálně správně. Nějak to "=m" nahradit "=nebo("m";"k")" nebo něco podobného a nevím jak na to.

Jde to nějak?

Řešení:

Asi to nie je celkom ono, ale inak sa mi to nepodarilo docieliť:

=SUMPRODUCT(SUMIF(D1:D10;{"m";"k"};C1:C10))/SUMPRODUCT(COUNTIF(D1:D10;{"m";"k"}))

Až po odeslání jsem si vzpomněl, že ve slovenské verzi ponechali anglické názvy funkcí a po přeložení do češtiny to funguje.

=SOUČIN.SKALÁRNÍ(SUMIF(D1:D10;{"m";"k"};C1:C10))/SOUČIN.SKALÁRNÍ(COUNTIF(D1:D10;{"m";"k"}))

Zápisu rozumím, ale přiznávám ale, že matice jsou už nad mé možnosti.

Děkuji.

Až po odeslání jsem si vzpomněl, že ve slovenské verzi ponechali anglické názvy funkcí a po přeložení do češtiny to funguje.

=SOUČIN.SKALÁRNÍ(SUMIF(D1:D10;{"m";"k"};C1:C10))/SOUČIN.SKALÁRNÍ(COUNTIF(D1:D10;{"m";"k"}))

Zápisu rozumím, ale přiznávám ale, že matice jsou už nad mé možnosti.

Děkuji.

... alebo niečo podobné ako písal pme, len logicky očividnejšie:

=(SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=m") + SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=k"))/(COUNTIF(D1:D10;"m")+COUNTIF(D1:D10;"k"))

t.j. (súčet prvkov pri ktorých je "m" s prvkami pri ktorých je "k")/(počet "m" + počet "k")
s analogickým rozširovaním podľa potreby.

Každopádne je to maticový vzorec, ale to Ťa nemusí trápiť. Je to "maticové" len v tom zmysle, že nenarábaš naraz len s jednou bunkou, ale oblasťou buniek
t.j. skúma naraz oblasť C1:C10 a porovnáva index riadka tejto oblasti s totožným indexom riadka oblasti D1:D10

Akože okrem "m" a "k" ešte potrebuješ ďalšie písmeno? Veď píšem, že si to v zmysle zreteľnej logiky vzorca rozšíriš na toľko písmen, koľko potrebuješ!
Napr pre rozšírenie o ďalšie písmeno "x":

=(SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=m") + SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=k")+ SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=x"))/(COUNTIF(D1:D10;"m")+COUNTIF(D1:D10;"k")+COUNTIF(D1:D10;"x"))

a s ošetrením chyby "#DELENIENULOU!" v prípade, ak v D1:D10 nie je žiadne z písmen "m", "k", "x":

=IFERROR((SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=m") + SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=k")+ SUMIFS(C1:C10;D1:D10;"=x"))/(COUNTIF(D1:D10;"m")+COUNTIF(D1:D10;"k")+COUNTIF(D1:D10;"x"));"")

Ne, nerozumíme si. :-)

Tak, jak je to zde naprogramované, tak to umožňuje vybrat maximálně 3 příspěvky a ty označit kliknutím na Přijmout. Tyto 3 takto označené příspěvky se pak zobrazují nahoře v části Řešení. Výběrem čtvrté odpovědi se pak některá ze 3 už předtím vybraných vyřadí a je nahrazena tou čtvrtou.

Takže tvá odpověď je a byla správná, ale už se mezi 3 už dřív vybrané nevešla a tak jsem ji alespoň označil Souhlasím (+1) stejně jak tuto, na kterou odpovídám. Takže to byla a je jen technická poznámka abych vysvětlil, proč tvé řešení není nahoře.