Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kopie obrazovky - Ctrl Alt X

Dobrý den,
nedávno jsem potřeboval vložit znak #, vždy jsem používal klávesovou zkratku "pravý Alt + X". Po stisknutí oné klávesové zkratky pod Win 10 se však ale zobrazí oblast pro zachycení obrazovky. Něco jako program Corel Capture, který jsem doposud pro sejmutí oblasti obrazovky používal. Sejmutou obrazovku pak lze ihned uložit jako obrázek. Užitečná funkce, obzvláště pro toho, kdo chce napsat nějaký manuál.
Mezi klávesovými zkratkami pro Win 10 jsem ale pravý Alt + X (= Ctrl + levý Alt + X) nenašel. Nenašel jsem ji ani na portálu defkey.com, kde jsou popsány snad všechny klávesové zkratky všech možných programů. U žádného programu ale nefunguje výše uvedená zkratka pro sejmutí obrazovky.
Mám tomu rozumět tak, že jde o novou funkci Win 10?

Děkuji,
pclector@gmail.com

Mám tomu rozumět tak, že jde o novou funkci Win 10?

- Ano, do Windows 10 byla pridana nova funkce, ktera umi zaznamenat screen jak plochy, obrazovky, ale to i ve hrach.
* Umi i video, alespon pred casem to bylo jen omezno na 30s zaznam, nevim jak je tomu dnes na desktop PC. Ten 30s limit, ti co vlastni konsoli "Xbox" a delaji auto video zaznamy, tak tech 30s pochazi od sud. Zrejme kvuli velikosti zaznamu, ktery je nasledovne ulozen do Cloudu, pres 30s by byl asi moc velky. Tak by to trvalo déle ho uploadovat, nebo by ty videa zabirali vic mista, nebo zaznam nejaké FUN_sceny 30s moc neprekracuje. Jen dedukce, nevim.

- Ta aplikace se jmenuje "Game DVR". (game bar). Ale ten uz byl implantovan do Woknos10 jiz pred nejakou dobou. Mohl by to delat i MIXER, ale o tom pochybuji.
- Staci na plose, nebo ve slozkach stisknout WIN + G , uvidis jestli je aktivovany. Po spusteni uvidis hned jako prvni policko "Print screen", po najeti mysi uvids jaka klavesova zkratka je mu pridelena, zpravidla v default je to 'win + alt + prts', 'ctrl Alt X' pro shot, tak mozna to mas jinak.
*Vice informaci o Game DVR - video zaznam : najdes na oficilanich stranckachMicrosoft : https://support.xbox.com/de-LI/xbox-on-windows/social/record-game-clips-game-dvr-windows-10

[86806-win-g-png]

* Nastaveni, kam screen ulozit, nastaveni klavesovych zkratek atd najdes v Action Center (zakladni shortcuts najdes zde), nebo zakladni nastaveni GDVR v "Nastaveni" → "Hrani" .

[86807-gshot-invidualni-obrazovky-png]

Mám taky Win 10 (20H2, build 19042.662) a křížek # jde normálně napsat oběma způsoby - Ctrl+Alt+x nebo AltGr+x.

Pro tebe by mohlo být řešením Alt+035 (stisknout levý Alt, držet a napsat číslo 035 na numerické klávesnici)

Co myslíš tím oknem pro sejmutí obrazovky? Skicu a výstřižek?

Zkouším (a to v linuxu) pravý alt+3 a taky to napíše # a anglickou klávesnici nainstalovanou nemám. Teda aspoň myslím, ověřuju to, a neni v seznamu. Nevím jak ve windows, ale v linuxu bylo na výběr těch českých minimálně 5, kromě qwerty a dvořák jsou to variace kde místo diakrtiky jsou čísla a symboly(programátorská tomu tuším říkali) a několik dalších (aspoň ta "normální" je už na prvním místě, dřív byla jako první qwerty). Takže v linuxu to funguje taky tak, to jsem ani neznal, měl jsem za to, že tím řádkem s čísly se zapisují akorát diakritická znaménka (čárka, háček, stříška, přehláska, ocásek, kroužek atd.).
Když už jsem u toho, tak jsem si nechal zobrazit rozložení klávesnice a tam je to nakreslené, to si skoro říká o vytištění a vystavení někam na oči. Nevim teda co je ta druhá sada v horním řádku, tu jsem alespoň u čísel měl za to, že je to to, co se napíše s pravým altem a nedaří se mi ji vyvolat (píše se to, co je dole i když zkouším všechny přeřaďovače).

V linuxu je vlastnost nainstalované aktuální klávesnice, co udělá s jakou kombinací přeřazovačů. Mě to s českou cz_qwerty udělá tu druhou řadu pomocí AltGr+Shift+klávesa
Takže pro R: rR¶® (R, Shift+R, AltGr+R, AltGr+Shift+R)
pro 3: š3#^ (kde ta ^ je diakritika (mrtvý znak, stejně jako háček, čárka, ...), čili AltGr+Shift+3 E udělá ê a AltGr+Shift+3 Shift+E udělá Ê - prostě E se stříškou - ale některá písmena (jako třeba R) ho neakceptují = asi prostě nemají příslušnou stříškovou variantu)

Jestli se ten znak používá jen občas, tak řešení je jak psal host: Alt+035, ale stačí i Alt+35.
tabulku ASCII používám dost často právě na speciální znaky, ale už mnoho let píšu ze zvyku třeba @ (Alt+64) nebo \ (Alt+92), i když to jde jednodušeji. Mám ji v záložkách, takže najít jakýkoliv znak není problém.