Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - Automatické doplnění datumu

Hoj borci,

v excelu se skoro nevyznám, tak se chci zeptat, jestli jde nějakým vzorcem případně jinak nastavit v excelu, aby se automaticky doplňovalo datum? Konkrétně mi jde o to, že ve sloupci A zadám nějakou číselnou hodnotu a vedle ve sloupci B by se mi vepsalo automaticky datum, kdy jsem tam tu hodnotu zadal. Lze to? A jak? Děkuji za radu.

Dík za odkaz, vidím, že to tam vyřešili. Problém ale je, že jsem na tohle fakt jelito a nevím kam ten kód mám vepsat, vlastně ani nevím co mám hledat abych si pomohl sám. Proto bych ještě poprosil o radu kam ten kód mám napsat. Děkuji.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Dim Sledovana_oblast As Range
Set Sledovana_oblast = Range("A1,A3,A5:A10") 'kontrolované buňky ve sloupci A
If Target.Cells.Count > 1 Then Exit Sub 'proti hromadnému vkládání dat (do více buněk současně)
If Not Intersect(Target, Sledovana_oblast) Is Nothing Then
With Target(1, 2) 'první řádek slupce B
.Value = Now
.EntireColumn.AutoFit 'automatická šíře sloupce
End With
End If
End Sub

Otevřeš si soubor excelu, klávesovou zkratkou ALT+F11 si otevřeš editor jazyka vba. V levé části s vybereš (dvojklik) modul listu, ve kterém chceš aby docházelo k automatickému vkládání datumů a zkopíruješ kód.
Zavřeš editor VBA a sešit uložíš s podporou maker (*.xlsm).

Moc díky Siki, funguje. Jen bych měl ještě prosbičku, nebo spíš dvě. Automaticky se mi tam doplní datum, jenže vedle něho se zobrazí i čas, já bych ten čas tam nechtěl a nevím co z toho kódu umazat či jak ho jinak upravit aby tam bylo jen to datum, bez času. A druhá prosba je, kdybych to chtěl rozšířit na další sloupec, tak že do sloupce C bych zadával hodnoty a ve sloupci D by se zase automaticky doplňovalo datum. Jak upravit ten kód? Moc děkuji.

Funguje, bomba. Jsi bůh Siki, moc díky. Jestli tě to nebude moc otravovat a bude se ti chtít, potřeboval bych už snad poslední radu. Takže do sloupce A zadám číselnou, ve sloupci B se mi automaticky doplní datum (díky tobě). A teď bych potřeboval, když ve sloupci C u některé vybrané hodnoty (řádku) napíšu slovo třeba "převod", aby se mi celý tento řádek přepsal do volného sloupce D,E a F.

Příklad: Do buňky A1 až A100 zadám nějaké číslené hodnoty, v buňkách B1 až B100 se mi automaticky doplní datum. Já ve sloupci C, například v buňce C3 a C7 napíšu slovo "převod" a tím pádem se mi buňky A3,B3,C3 přepíšou do D1,E1,F1 a buňky A7,B7,C7 se přepíšou do D2,E2,F2. Je něco takového možné?

Moc díky, za tvou radu, za tvou ochotu i za tvůj čas.

Toto makro (platí pro řádky 1-100 a sloupce 1-3):

Sub makro()
poc = 0
    For i = 1 To 100
        If Cells(i, 3).Value = "převod" Then
            'cteni ze sloupcu 1-3
            sloup1 = Cells(i, 1)
            sloup2 = Cells(i, 2)
            sloup3 = Cells(i, 3)
            'zapis do sloupcu 4-6
            Cells(1 + poc, 4) = sloup1
            Cells(1 + poc, 5) = sloup2
            Cells(1 + poc, 6) = sloup3
            poc = poc + 1
        End If
    Next i
End Sub

Nejjednodušší bude, když si na makro vytvoříš klikací tlačítko.

Je to jednoduchý cyklus. Začínáš na řádku 1, kontroluješ, zda v třetím sloupci je napsáno "převod" (bez uvozovek). Pokud ano, přečtou se hodnoty daného řádku ze sloupců A,B,C a napíšou na první volné řádky sloupců D,E,F. Pokud tam "převod" není, zvýší se řádek o jedna ("najede se na další řádek") a opět probíhá kontrola na slovo "převod". Na řádku 100 makro končí.

Soubor s řešením v příloze.
Kód listu je tam ten úplně první, z odkazu nahoře, upraven na fungování v řádcích 1-100.

Určitě by to šlo napsat úsporněji, ale jaké nejsem v Excelu žádný expert a optimalizér. Takto se mi to zdá "pohodlné" i pro další případné úpravy (čtení z jiných buněk, zápis jinam). Případně pro zápis vybraných řádků na jiný list (nazvaný JinyList), pak by tam byly řádky "zápisu" (první řádek, další jsou obdobné):

Sheets("JinyList").Cells(1 + poc, 4) = sloup1

No a tu je uvoľnené už aj hromadné vkladanie...

P.S. je dovolené aj mazanie údajov v stĺpci A (jednotlivé i hromadné) avšak bez dopadu na už vykonaný prenos. Ošetrenie aj tejto záležitosti by už bolo závislé od ďalších okolností a potrebných upresnení.
Nie je vylúčené, že aj mazanie by v prípade jeho prípustnosti malo vypúšťať vymazané riadky, bol to len náznak možnosti. Šlo mi hlavne o zjednodušenie vkladania "indikátora" "přenos"