Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem připojení interního hard disku pomocí usb

Zdravím, Jsem skoro úplný antitalent na počítače. Mám však po otci mnoho interních harddisků z různých rozebraných počítačů,
kam si otec ukládal různé filmy, hudbu atd.
Nejedná se o klasické externí harddisky běžně v prodeji.
Pracuji stále ještě s Wndows XP.
Mám kabely k připojení disku přes usb, však když se disk připojí vůbec se v průskumníku nezobrazí.
Jen se mi dole otevře okénko že byl nalezen nový hardver.
Myslím si že počítač disk bere jako rozšíření paměti a to jsem nikdy nedělal.
PROSÍM tedy o radu jak zobrazit data z takovéhoto disku.
Předem děkuji za rozumné a mě počítačovému antitalentu přínosné odpovědi.
Děkuji.emkuca

1. Co je to za redukci na USB? Má vyřešené napájení?
2. Co je to za disky? Jsou to malé modely pro notebooky, nebo velké disky pro desktop? (V takovém případě je nutné externí napájení)

V obou případech je vhodné uvést typové označení nebo fotku.

Děkuji za odpověď.
Propojovací kabely včetně napájecího mám přesně takové jaké uvádí "karel v první odpovědi".
( https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata-adapter-kabel_d60225.html )
Disky jsou to velké pro desktop, například: model - HD103SI (1000GB/R54/32M) - Samsung,
nebo model - ST320011A (20GB) - Barracuda ATA IV,
či: Barracuda 7200.9 ( 80GB ).

Každopádně jak jsem již odpovídal "karlovi" musím přiznat svou omezenost
a spíš se nechat navést jednotlivými kroky k nějakému řešení.
Protože vím že otec tyto disky používal docela běžně, jen nevím jak je kde v počítači načetl.

Mohl mít nastaveno, že se diskům nepřiřazují písmena, koukněte do správce počítače/správa disků (compmgmt), jestli je tam disk vidět, měl by být vidět disk a na něm vytvořené oddíly. Mělo by to fungovat naprosto rutinně, sám to tak dělám. Přišlo mi, že nejdřív je potřeba zapnout adaptér do zásuvky a pak teprve USB. U externích disků je to jedno (přihlásí se počítači až po zapnutí napájení), ale u těchto kolíků mi to opačně nefungovalo (vidím kolík, ale v něm nic nepřipojeno).
Mimochodem mám přesně tento snad už 15 let (odhadem od roku 2006) a je naprosto bez problémů, i když teď radši používám na USB3 (ten ale nemá IDE).

Běžné (výchozí nastavení) je takové, že pokud vše v Xp funguje správně tak po připojení se disku přiřadí písmeno.

Správce disků najdeš tak že přes jdeš Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Správce disků.
(musí být vypnuté rozdělení do kategoriíí)

druhá možnost - stisknout klávesu Windows+R a vložit diskmgmt.msc zmáčknout enter a spustí se přímo

správce disků: (zobrazené diskové kapacity odpovídají screenshotu z roku 2002)

[spravce.jpg]

Tam se dá přiřadit písmeno disku.

Taky to otec mohl mít šifrované a to s tím pak nehneš.