Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem připojení interního hard disku pomocí usb

Zdravím, Jsem skoro úplný antitalent na počítače. Mám však po otci mnoho interních harddisků z různých rozebraných počítačů,
kam si otec ukládal různé filmy, hudbu atd.
Nejedná se o klasické externí harddisky běžně v prodeji.
Pracuji stále ještě s Wndows XP.
Mám kabely k připojení disku přes usb, však když se disk připojí vůbec se v průskumníku nezobrazí.
Jen se mi dole otevře okénko že byl nalezen nový hardver.
Myslím si že počítač disk bere jako rozšíření paměti a to jsem nikdy nedělal.
PROSÍM tedy o radu jak zobrazit data z takovéhoto disku.
Předem děkuji za rozumné a mě počítačovému antitalentu přínosné odpovědi.
Děkuji.emkuca

Děkuji za odpověď.
Přesně takovéto kabely včetně napájecího mám.
Však musím přiznat svou omezenost,
vůbec netuším kde hledat správce disků či zařízení.
Máš li se mnou trpělivost, budu velmi rád když mě navedeš.
Pro lepší komunikaci zde je můj email: ( Cpát sem e-mailovou adresu není nejlepší nápad a komunikaci to nezlepší. (karel) ).

fak z těch krámů nejde přečíst typ, že by bylo jasné o co jde?

usb disk běžně uvnitř pc nepřipojíš. některé řadiče/základní desky můžou mít vevnitř vyvedený konektor usb-a, ale není to běžné.

jinak se máš podívat do právce zařízení (devmgmt.msc), jestli tam přibyl "usb mass storage device".
nebo do správy disků (diskmgmt.msc), kde mu třeba chybí jen přiřadit písmeno.

Děkuji za odpověď.
Jelikož jsem již odpovídal " karlovi a touchwoodovi " ,
nezlob se prosím že již zbytek zprávy kopíruji.
Však samozřejmě budu rád když se mi pokusíš pomoct.
Díky.
Propojovací kabely včetně napájecího mám přesně takové jaké uvádí "karel v první odpovědi".
( https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata-adapter-kabel_d60225.html )
Disky jsou to velké pro desktop, například: model - HD103SI (1000GB/R54/32M) - Samsung,
nebo model - ST320011A (20GB) - Barracuda ATA IV,
či: Barracuda 7200.9 ( 80GB ).

Každopádně jak jsem již odpovídal "karlovi" musím přiznat svou omezenost
a spíš se nechat navést jednotlivými kroky k nějakému řešení.
Protože vím že otec tyto disky používal docela běžně, jen nevím jak je kde v počítači načetl.

ten tvůj usb2-sata adaptér je nejspíš krám od firmy gembird, který se snese jen s disky přepnutými na starý režim sata150. to by mohl být důvod, proč "novější" disky zhruba od 60gb výše nejsou vidět.
různé disky na to mohou mít jumper, dá se dohledat u výrobce: https://diit.cz/data/images/thumb/22928_2b9e5e4fbd.png?1251210519
taky ten krám může mít po letech přelámaný usb kabel.
ale připojovat disk přes usb2 port je pomalé, při nefunkčnosti dohledávat režim sata150 ("sata1") je ztráta času.

hdd:
1) připojit hdd zásadně dovnitř pc přes sata kabel, tím bude k dispozici i napájení.
2) disky malých kapacit je nejlepší jednorázově překopírovat na dnešní normální disk v pc. původní disky potom rozebrat na magnety a vyhodit.
pc:
3) pokud je k dispozici velmi starý pc s win xp, jen se starými bílými konektory molex pro ide disky, s nedostatečným výkonem a omezenou kompatibilitou na dnešní dobu, vytáhnout z něj disk (jen pro zálohu historie) a celý zbytek vyhodit. místo něj pořídit komplet zánovnější pc od známých / z bazaru / od obchodníků s repasovanými pc - kde už bude základní deska znát usb3 porty a s předinstalovanými win7.

připomínám co kde hledat, dá se udělat zástupce na plochu:
diskmgmt.msc ... správa disků
devmgmt.msc ... správce zařízení

tady máš návrh:
https://pc.poradna.net/questions/2937292-prodej-pc-odhad-ceny
ram 12gb ber spíš jako neužitečnou úchylku. směska různých ramek je vždycky na dvě věci, radši bych nechal spolehlivý pár 8gb.

průměrný hdd (dnes bych ho na systém nechtěl ani náhodou a určitě bych přikupoval ssd), nesmyslný bordel s ram, grafika na včerejší hry je v pohodě = polepšíš si (v bazaru je jich teď plno, kdybys jeho krám nekoupil), starší základní deska už zná usb3: https://www.asus.com/cz/Tower-PCs/CM6330/specifications/

zdroj v tom měnil kvůli grafice, záleží co byl původní model zač, možná to kvůli gtx1050 měnil zbytečně, ta zas není tak výkonná a tolik nežere.

stejný dotaz má ten člověk i na živě - a ani tam nedokázal napsat typ skutečné základní desky, má nějaký updatovaný krám od asusu:
https://www.zive.cz/poradna/prodej-meho-stolniho-pc-odhad-ceny/sc-20-cq-662863/default.aspx?consultanswers=1

Nevím co máš za "kabely" do USB, já mám takový "kalamář", kam se zapíchne disk, má to však externí zdroj. Obvykle napětí na USB neutáhne disk, obzvláště ten klasické velikosti a musí to mít externí napájecí zdroj, bez něho to neráčí fungovat.

PS: Externí disk není rozšíření paměti, ale USB MasStorage, jak píše kolega nade mnou.

1. Co je to za redukci na USB? Má vyřešené napájení?
2. Co je to za disky? Jsou to malé modely pro notebooky, nebo velké disky pro desktop? (V takovém případě je nutné externí napájení)

V obou případech je vhodné uvést typové označení nebo fotku.

Děkuji za odpověď.
Propojovací kabely včetně napájecího mám přesně takové jaké uvádí "karel v první odpovědi".
( https://www.tsbohemia.cz/hdr-adapter-usb-2-0-ide-sata-adapter-kabel_d60225.html )
Disky jsou to velké pro desktop, například: model - HD103SI (1000GB/R54/32M) - Samsung,
nebo model - ST320011A (20GB) - Barracuda ATA IV,
či: Barracuda 7200.9 ( 80GB ).

Každopádně jak jsem již odpovídal "karlovi" musím přiznat svou omezenost
a spíš se nechat navést jednotlivými kroky k nějakému řešení.
Protože vím že otec tyto disky používal docela běžně, jen nevím jak je kde v počítači načetl.

Používal jsem tento adaptér také, ale byly s ním neustále problémy. Záleželo na pořadí propojování USB - SATA - napájení disku. Co fungovalo dnes, zítra už neplatilo a sekvence byla jiná. Nebo dokázal přenést jen část ze souborů vybraných ke kopírování.
Zkus si pohrát s tím sledem připojování.

Mohl mít nastaveno, že se diskům nepřiřazují písmena, koukněte do správce počítače/správa disků (compmgmt), jestli je tam disk vidět, měl by být vidět disk a na něm vytvořené oddíly. Mělo by to fungovat naprosto rutinně, sám to tak dělám. Přišlo mi, že nejdřív je potřeba zapnout adaptér do zásuvky a pak teprve USB. U externích disků je to jedno (přihlásí se počítači až po zapnutí napájení), ale u těchto kolíků mi to opačně nefungovalo (vidím kolík, ale v něm nic nepřipojeno).
Mimochodem mám přesně tento snad už 15 let (odhadem od roku 2006) a je naprosto bez problémů, i když teď radši používám na USB3 (ten ale nemá IDE).

Běžné (výchozí nastavení) je takové, že pokud vše v Xp funguje správně tak po připojení se disku přiřadí písmeno.

Správce disků najdeš tak že přes jdeš Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Správce disků.
(musí být vypnuté rozdělení do kategoriíí)

druhá možnost - stisknout klávesu Windows+R a vložit diskmgmt.msc zmáčknout enter a spustí se přímo

správce disků: (zobrazené diskové kapacity odpovídají screenshotu z roku 2002)

[spravce.jpg]

Tam se dá přiřadit písmeno disku.

Taky to otec mohl mít šifrované a to s tím pak nehneš.