Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejlepší formát na uchování filmů

Zdravím,

na externím disku mám aktuálně kolem 260 filmů (Full HD, nejvyšší kvalita, všechny v .MKV), které zabírají okolo 2,5 TB. Chtěl bych se zeptat, existuje nějaký lepší formát, do kterého bych mohl filmy překódovat, tak aby měly menší velikost se zachováním 100% kvality? Nebo existuje nějaká bezztrátová archivace video souborů?

Předem díky za návrhy.

avi nebo mkv je jen kontejner. Ale asi mas recht, i tak avi nebude na "skladovani" nejvhodnejsi..
Normalne se kvalita moc nezmeni. „Kvalita videa“ bude teoreticky zaviset pouze na video kodeku a jeho nastavení. (kodek, co dela tu rovnováhu mezi kvalitou videa a velikostí souboru, proto muzeme mit 2Gb video v rolziseni 1080p a klidne 5Gb v 720p)
Samotny kontejner (.avi etc.mkv je proste jen „multi-kontejmentový“ format) prinasi pouze nové funkce, jako jsou metadata (MP4, podpora ruznych video kodeku).
* MP4 by byl vhodnejsií kvuli limitovanejsimu B-frame. Ale H.264 / AVC a HEVC / H.265 bez toho aniz bych si byl jisty AVI nepodporuje. Osobne pouzivam uz jen H.265/MPEG-H ktery ma docela dobré meritko kvality na velikost.

nebudu řešit bitrate: když se takto ptáš, asi není důležitý.
v jakém rozlišení to máš - full hd? dnes píšeš nejvyšší kvalita, za 10 let se můžeš ofrňovat že to není 4k, proč to vlastně skladuješ, když to na nové 2m úhlopříčce vypadá hnusně.
žádným překódováním neztrácej čas: disky nejsou extra drahé, chceš to 1x nahrát a jako cennost skladovat, klidně použij neoblíbené velkokapacitní disky s šindelovým zápisem, 8tb+.

Bezztratove se video ukladat moc neda - teda da, ale pak zabere FAKT hodne mista. To co mate uz je komprimovano ztratove. Takze to jde pripadne zkomprimovat ztratove necim co zabere pri stejne kvalite min mista = aktualne HEVC (.h265) pokud to co mate je v AVC (.h264). Usetrit jde cca. polovinu objemu dat.

to je vseobecne rozsireny omyl ;) Potazmo - lze prekodovat z AVC do HEVC aby to subjektivne vypadalo stejne.

Zdanlive off-topic: co se stane pokud fotku o rozmerech dejme tomu 1600x1200 .px nactu / otocim o 90° / ulozim jako Jpeg - a budu to s vysledkem opakovat treba 1000x? Jako - jeden a ten samy jpeg vzdy otoceny, ulozeny se stejnym nastavenim jpegu, znovu nacteny, otoceny, ulozeny, nacteny...? Hint - rozmer je dulezity.

(A pro chytre hlavicky - co se stane kdyz uplne to same udelam s fotkou 1603x1205 .px?)

Original - oficialni distribuce HBO, nahodne 3 minuty a par vterin:
https://opu.peklo.biz/test/hbo-h264-original-12Mb.mkv cca. 12Mb datovy tok videa, kodek .h264, 324MB

komprese do .h265/HEVC:

https://opu.peklo.biz/test/hbo-h265-8Mb.mkv - cca. 8Mb datovy tok videa, 218MB
https://opu.peklo.biz/test/hbo-h265-6Mb.mkv - cca. 6Mb datovy tok videa, 170MB
https://opu.peklo.biz/test/hbo-h265-3Mb.mkv - cca. 3Mb datovy tok videa, 97,6MB

Nech si jen opravdové srdcovky a ostatní přehraj zase jinými filmy. Dneska, kdy film kdykoliv stáhneš nebo si pustíš online, nemá smysl archivovat. Kupříkladu já mám doma spostu DVD s filmy, ale při jejich rozlišení na velké TV už to prostě není ono. Při stahování vyhledávej kodek h.265, to je zatím to nejmodernější. Za chvíli bude běžné 4K a všechny tyhle filmy ve fullHD ti přijdou nekoukatelné. Skutečně filmy nemá smysl archivovat, je to spotřební zboží.

Jak uz tu bylo receno, MKV, MP4, AVI jsou kontejnery, ty te nezajimaji, ikdyz MKV je nejlepsi kontejner, tudiz neni moc co resit.

Zajimaji te formaty jako napriklad MPEG2, MPEG4, HEVC. Zadnej neni bezztratovej, to bys na tom disku mel tak 3 filmy a doslo by misto, kdyby to nebylo ztratovy.

Klicovy je bitrate a kazdy format ho potrebuje jiny, aby bylo jen malo poznat, ze tam dochazi ke ztrate informace.

Napriklad, kdyz mam fullHd BluRay s bitratem 20Mbps, film zabira dejme tomu 30GB. Tak ho pres H264 muzu zmensit na mensi bitrate a vysledek bude treba 9GB a pokud to nebudes studovat pod lupou tak to nepoznas. Kdyz pouziju H265, tak ho zmensim na treba i 4GB a furt to bude nepoznatelny.

Problem je, kdyz mam z netu stazenej H264 a chci ho zmensit pres H265, ktery ma lepsi kompresi, tak to uz poznat jde.

Pak uz je to jen o tom, jak moc kvalitni to musis mit, ja si treba bezne video, ktere si chci archivovat zmensim pres H265 na tretinovou velikost oproti H264, v tmavych scenach jsou sice viditelne mapy, ale koukatelne to je furt dobre a hlavne u videa clovek chyby diky tomu, ze se to pohybuje moc nevnima.

Druha vec, ktera s tim souvisi je, ze kdyz to budes preenkodovavat, tak to trva a cim pouzijes kvalitnejsi kodovani, tim to trva dele, tudiz i na vykonnem pocitaci muze jeden blbej film enkodovat v pohode 24 hodin, aby to bylo kvalitni, ale taky muzes mit enkodovani filmu hotovo za 20 minut, ale pak to tak kvalitni neni.

A posledni vec je, ze nejen video tvori film, ale i audio. A to by ses divil co DTS s bitratem 1536kbps zabira mista, kdyz to muzes snizit na AAC s bitratem 448kbps a nepoznas rozdil.

---

Zaver: Osobne byt tebou, tak si radeji koupim dalsi disk a na zmensovani velikosti kaslu. Ovsem muzes do toho jit a nastudovat to. Nerikam sice, ze za mesic poctiveho studia z tebe bude odbornik, ale urcite pak uz budes vedet, jak si to preenkodovat bez nejakych vetsich chyb.

Na netu je materialu dost. Napriklad: https://x265.readthedocs.io/en/default/index.html

Kdyz jeste koukam na tu sestavu v popisu - nejrychleji jde prevest videa do .h265 pres nvenc enkoder, ale je to stylem "umim to rychle, ale mizerne" - zalezi na vas jestli ta kvalita pres NVENC enkoder (soucast nvidia grafik) bude stacit nebo ne. Za zkousku nic nedate - dnapriklad freeware Hybrid - http://www.selur.de/ - jeden film to zvladne s tou RTX2070 za radove minuty - max. desitky minut. Hybrid umi i davkovou konverzi - nasypat do fronty vse co chcette.

sw. encoding je citelne lepsi nez pres nvenc, ale misto "par minut" to bude klidne "XY hodin" pro jeden film.