Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sdílení a zálohování na NAS?

Řeším sdílení souborů v rámci malé firmy a vlastně i jejich zálohování. Jedná se o 6 uživatelů. Chtějí k datům přistupovat i z domu, ale nechtějí používat cloud, protože pracují s citlivými údaji a raději by je měli u sebe na serveru. Napadlo mě jít do nějakého NASu, je to dobré řešení? Můžu případně u 4 slotovýho NASu mít tři disky na zálohování v Raid 5 a jeden na sdílení souborů?

Napadlo mě jít do nějakého NASu, je to dobré řešení?

Ano

Můžu případně u 4 slotovýho NASu mít tři disky na zálohování v Raid 5 a jeden na sdílení souborů?

Nie. Raid5 ti vytvori jedno pole, cize jeden virtualny disk a jedno nasko nemoze sluzit zaroven na zdielanie a zalohovanie dat naraz.
Zaloha dat musi byt na 2 fyzickych miestach naraz, takze zaloha vo forme raidu nie je zdaleka plnohodnotnou zalohou.
Ak chces mat data zalohovane musis mat 2 NASka.

3 je asi blbost, staci ti 2x NAS, jedno na zdielanie a jedno na zalohu zdielania.
V akom raide tam pobezis je uz jedno, takomto pripade by som siel asi do raid5.
Idealne zalohovanie (z mojho pohladu) je mat tretiu zalohu mimo firmu, cize pokial to linka umoznuje tlacit zalohu niekam von do netu.
Je to z dovodu, ze ja jednom fyzickom mieste moze dojst k fatalnemu zlyhaniu zdielania aj pola napriklad po zasahu bleskom, problemom s elektrikou, vytopenim, vyhorenim alebo kradezou a v tomto pripade pridete o kompletne data.
Tretim miestom mimo firmu robite este poistku poistky a je takmer nemozem prist v takomto pripade o data.
Navyse v pripade zalohy na jednom mieste ak sa robi zaloha systemom synchronizacie dat moze dojst napriklad k napadnutiu zdielania sifrovacim virusom a zalohovaci program potom prepise data na zalohe zasifrovanym obsahom, cize pridete zase o vsetky data.
Toto sa vsak da osetrit zlozitejsim systemom zalohovania (tyzdenna, denna, hodinova).

myslím, že nemáš pravdu.
RAID5 můžeš opravdu vytvořit jen ze tří disků (VDISK1), další VDISK2 pak už bude nějaký fake JBOD/RAID0 (resp. neraidovaný volume) z jednoho HDD.

Nicméně máš pravdu, že mít sdílená data neduplicitně a k tomu zálohy na stejném hostiteli není moc dobré řešení; v podstatě je to to nejhorší možné.