Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sdílení a zálohování na NAS?

Řeším sdílení souborů v rámci malé firmy a vlastně i jejich zálohování. Jedná se o 6 uživatelů. Chtějí k datům přistupovat i z domu, ale nechtějí používat cloud, protože pracují s citlivými údaji a raději by je měli u sebe na serveru. Napadlo mě jít do nějakého NASu, je to dobré řešení? Můžu případně u 4 slotovýho NASu mít tři disky na zálohování v Raid 5 a jeden na sdílení souborů?

Napadlo mě jít do nějakého NASu, je to dobré řešení?

Ano

Můžu případně u 4 slotovýho NASu mít tři disky na zálohování v Raid 5 a jeden na sdílení souborů?

Nie. Raid5 ti vytvori jedno pole, cize jeden virtualny disk a jedno nasko nemoze sluzit zaroven na zdielanie a zalohovanie dat naraz.
Zaloha dat musi byt na 2 fyzickych miestach naraz, takze zaloha vo forme raidu nie je zdaleka plnohodnotnou zalohou.
Ak chces mat data zalohovane musis mat 2 NASka.

myslím, že nemáš pravdu.
RAID5 můžeš opravdu vytvořit jen ze tří disků (VDISK1), další VDISK2 pak už bude nějaký fake JBOD/RAID0 (resp. neraidovaný volume) z jednoho HDD.

Nicméně máš pravdu, že mít sdílená data neduplicitně a k tomu zálohy na stejném hostiteli není moc dobré řešení; v podstatě je to to nejhorší možné.