Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lazarus - linux - Nelze najít fpdebug

Zdravím.
Na nove raspi jsem nainstaloval lazarus 2.0.0.

sudo apt-get install fpc
sudo apt-get install lazarus

Fungovat funguje a zdrojak mi i zkompiluje a spusti.
Když však chci doinstalovat par baličku tami to vyhodi.

Sestavit IDE: Exit kód 2, Chyb:1
lazarus.pp(1,1) Fatal: Nelze najít fpdebug užito Lazarus.

Neporadi někdo?

Musíš ještě nainstalovat fpc-src. Pozor! Verze fpc a fpc-src musí být přesně k verzi IDE.
BTW už je verze Lazarus 2.0.4, k tomu patří fpc-3.0.4-1 a fpc-src-3.0.4-1. Doporučuji nainstalovat tuto poslední verzi. Pokud jsi měl už nainstalované a zkompilované Lazarus IDE jiné verze, před spuštěním (a kompilací IDE) smaž ~/.lazarus/bin/ nebo to bude nadávat.

Já v repozitářích fpc-src mám. Ale stejně raději to instaluji ručně nejnovější verzi, stažené z https://www.lazarus-ide.org/index.php?page=downloads kde se dočteš, že fpc-src je nutné. Bez toho nejde sám Lazarus zkompilovat, páč jsou balíčky právě tam. Když přidáváš baliček k Lazaru, musí se zkompilovat znovu, protože (snad zatím) Lazarus, na rozdíl od Delphi, nepodporuje dynamické připojování balíčků za běhu. Všechny balíčky musí být součástí zkompilovaného programu. IMHO odkládací prostor na to nemá vliv (lze pracovní soubory umístit i jinde - v nějakém fpc.cfg).

BTW používám Lazarus (i cross pro Widle) víc jak 8 let i pro výrobu velikých projektů - třeba podvojné účetnictví a skladové hospodářství, původně vyvinuté v Delphi a přepsané do FPC s kompilací jak pro Widle tak i LInux z jednoho zdroje.

Nikoliv, jedu zásadně už nejméně 10 let jen pod Linuxem (Fedora+Plasma), dělám programy hlavně pro Linux QT a GTK. Pro Widle jen když zákazník nedá jinak, ale stejně to překládám pod Linuxem. Lazarus je výborný v tom, že dovede i cross kompilaci pro jiný systém, než pod kterým se provádí překlad.

Tak vyřešeno :-D
https://wiki.freepascal.org/fpcupdeluxe#Installation_of_FPC_and_Lazarus
Pokud jsem to dobře pochopil, tak to neinstaluje lazarus a fpc ale přimo sestavuje ze zdrojoveho kodu.

Ale divne to je.
Vše šlape jak ma a daličky doinstalovane.
Pak mně napadlo se kouknout do toho install/uninstall packages na ten baliček fpdebug a take není v seznamu nainstalovaných.

Par dotazu, když už jsi přiznal, že naš lazarus na linuxu :-)

Mam nainstalivaný lazarus 2.0.2 FPC 3.0.4
Nějak mi schazí v založce Package - Online Package Manager.

Mužeš doporučit nějakou komponentu pro animovane gif?
Použivám gifanim, stači mi ale je 12 let stara.
https://github.com/aducom/gifanim

Delphi ma VCL Styles, co lazarus a hlavně pod linuxem?
https://forum.lazarus.freepascal.org/index.php?topic=42468.0

Tak sláva, když ti to už běží. Je zajímavé, že ti kompilace neběží po instalaci. Nemáš víc verzí Lazarusu? Ano, Lazarus se musí přeložit ze zdrojových kódů na míru, podle tvých instalovaných balíčků. Lazarus neumí připojovat balíčky za běhu, na rozdíl od Delphi. Proto se musí při každé změně balíčků znova zkompilovat.

Když chybí online package manager (já mám plně českou verzi IDE!), tak bych asi zkusil novou instalaci, bude tam asi nějaký zmatek. Smaž ~/.lazarus/bin, případně asi bych smazal celou složku ~/.lazarus - možná pro sychr přejmenoval na .lazarus.starej páč tam je tam někde v útrobách všechno tvoje nastavení. Pak bych Lazarus i FPC odinstaloval a nainstaloval ne z repozitářů, ale stažené z hlavní stránky projektu Lazarus https://www.lazarus-ide.org/ . Pak dal kompilaci prostředí IDE pro GTK nebo QT, podle toho na čem to budeš provozovat. Fpdebug to skutečně nepotřebuje - možná by stačila kompilace Optimalizované IDE, jak používám já.

Komponenta Gifanim (z online instalátoru balíčků) je sice z roku 2017 ale funkční a měla by být Lazarem testovaná, tak proč ne. Je tam také komponenta GIFViewer, ale tu jsem nezkoušel.

Lazaus místo Delpháckého VCL má LCL. Prakticky se o to starat nemusíš, systém si nějak poradí sám, jen kdybys dělal programy aby běžely pod Widlema i Linuxem, pak vhodné jednotky vybereš přes $IFDEF Windows nebo $IFDEF Linux. \Všechny jejich komponenty jsou takto univerzálně dělané, takže celé LCL i FCL je jak pro Widle tak i pro Linux tak, jak to leží - jedině tato technologie zajistí i cross kompilaci. Prohlédni si jejich zdrojáky, uvidíš, ja to mají rafinovaně udělané.