Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešenoAnketa Koľko monitorov používate?

Koľko monitorov používate?

Zdravím, viem je to taká klišé otázka pre počítačovú poradnu / fórum. Ale čo už, dlhšie nič tu také nebolo.

Osobne používam 2, občas 3 monitory (rátané aj s displejom notebooku ako samostatný monitor). Teda presneji mám notebook s displejom a k nemu ešte jeden ex. monitor, občas 2 ex. monitory.
Osobne mi použitie práve 2 monitorov prijde najvyhovujúcejšie. Viac ako 3 monitory považujem už za zbytočnosť, ktorá viac zožere výkonu, než pridá úžitku pre usera. Jeden monitor je naopak pre akúkoľvek čo i len trocha komplexnejšiu prácu nepoužiteľné.
V rámci Ubuntu mám aj virtuálne prac. plochy, tie tiež používam, zvyčajne ich mám obsadené 2-4, zriedkavejšie aj viac. Pred rokmi když ešte vydali Windows 10 som krátky čas ho používal, tam tiež dali niečo ako virtuálne prac. plochy ale pre mňa boli nepoužitelné a tak som je nepoužíval. Ako ste na tom vy?

p.s. viem že by vhodnejšie bola kategória pokec, ale tá je defaultne skrytá, a čím viac hlasov v ankete, tým to bude mať relevantnejší záver, bude sa dať z toho posúdiť lepšie výsledok.

Koľko monitorov používate?

35%
37%
0%
1%
26%

loading...

Ale čo už, dlhšie nič tu také nebolo.

A proc s tim otravujes na poradne, cim to ma byt komu prospesne ? Uz vsichni vime ze pouzivas Ubuntu a ze je to nejlepsi system ze ktereho jsis ucvrkl. Jestli mas nutkani, zaloz si clanek nebo MUFK > Mlocik Ubuntu Fun Klub na debatach.

Měl jsem také chuť kliknout na "více než 6" :-p
Nakonec jsem přiznal jeden, 1280*1024.

Monitorů máme doma samozřejmě více, ale ani u jednoho PC jsem nikdy neměl dva či více. Kdysi dávno jsem se pokoušel k nějakému notebooku připojit TV, fungovalo mi to divně (na TV bylo divné rozlišení a černé plochy kolem obrazu, možná se ztratil obraz na NB), další pokusy se již nekonaly.

ale dá:

https://www.czc.cz/monitory/produkty?q-c-0-f_1979901483=s4:3&q-c-1-f_1979901483=s5:4&q-c-2-conditionSticker=sNEW
https://www.alza.cz/levne-lcd-monitory/18842948.htm#f&cst=1&cud=0&pg=1&prod=&par6482=6482-105,6482-106&sc=795

16:9 majú výhody, trebárs neviem si predstaviť ako by som mohl splitnúť viewy v IDEčku na displeji 4:3 nebo 5:4, to by sa do riadku pak nezmestilo viac ako 20 znakov bez zalomenia. Pre filmy je 16:9 taktiež ideálka, a je vätšina filmov aj pre tento pomer strán prispôsobený. Pre hry taky. V prípade že pracuješ s textom, tak ak si monitor otočíš (pivot), tak máš skvelé na čítanie.

Já za ideální považuji, aby to bylo co nejblíže čtverci.
Kdysi mě hodně lákal 1920*1920, jenže
a) šílená cena
b) nulová podpora ve hrách

Jasně každý má preference jiné. Mě nudle neoslovují a film (pokud bych tak moc chtěl) si pustím i na čtvercovém monitoru. Nebo přes DLNA na TV, kterou mám kousek vedle.

Ja buď ultra-wide (32:9), alebo 2x 16:9, ako minimum. Alebo inak 1x utlra-wide a 1x 16:9, alebo 3x 16:9. Takže súhlasím s tebou. Ale skôr bych preferoval 3x fullHD, pretože je to omnoho lacnejšie než jeden 32:9. Ale kdyby cena bola jedno, tak ten ultra-wide má u mňa veľkú šancu. Lenže na alze najlacnejší ultra-wide: https://www.alza.sk/49-samsung-c49j89-d5441943.htm https://www.alza.cz/49-samsung-c49j89-d5441943.htm na czc.cz taky https://www.czc.cz/samsung-c49j89-led-monitor-49/246857/produkt

stojí to moc. Takže radši viacero 16:9

Není mi jasné, proč bych měl mít spuštěny 3 monitory, platit 3x elektriku. Tolik věcí najednou nepotřebuji mít spuštěno. Ano, občas když kopíruji něco mezi dvěma dokumenty (Word, Excel), malá plocha moc pohodlná opravdu není. Na tohle by byl ten 1:1 pro mě ideální.

Prostě to má každý jinak :)

Koľko monitorov používate?

- V zamestnani nebo doma ? V zamestani ted spis videoprojektor.
- Domaci prostredi : drive 3, které jsem nahradil jednou 31:9 nudli → widscreen, takze v teori i kdyz je to nahrada za 3, bych mel asi oznacit "jeden".
* Mimo PC také obrazovky PITTF pro vyvojové montherboards, nebo electro projekty, 2 eink obrazovky, takze kolik pouzivam obrazovek by bylo docela ireleventni a na zaklade cilového zarizeni, projektu (v ~ 1 az → 3).

Jeden - ted momentalne bohuzel jen 14" notebookovy displej, ale mam v planu si poridit externi monitor.
Nicmene i potom to bude porad jen jeden monitor, protoze pak zase nebudu pouzivat ten notebookovy :-) Uz jsem to driv mela a zjistila jsem, ze mi dela hrozny problem preskakovat mezi dvema ruzne velkymi monitory. Pokud dva, tak musi byt stejne velky a mit stejny rozliseni. A to na domaci pouziti nema smysl.

Nebudu ti kazit anketu, ale kdyz to potrebujes vedet, tak 5 monitoru i s televizi.

32" AOC Q3277PQU prede mnou, z jedne strany 24" EIZO EV2455 a z druhe na stolku vedle je 42" Panasonic (fullHD).

Mam pripojene ke vsem dva pocitace, ale obvykle mam na hernim zapnuty jen AOC a na filmy si zapinam tu telku. Kdyz delam neco na zaloznim PC, tak si tam zapnu ten EIZO.

Na chalupe mam dosluhujici 24" Fujitsu Scenicview P24W-5 IPS a vedle v pokoji u pocitace s diskovym ulozistem mam 17" NEC MultiSync FE750+. Jiste mohl bych to ovladat vzdalenou plochou, ale je mi lito monitor s barvama jake uz v zivote neuvidim vyhodit. :-)

Mam zajimavejsi dotaz pro lidi s vicemonitorovym resenim. Jakou aplikaci na spravu monitoru pouzivate pripadne, jestli si vystacite jen s vestavenyma funkcema?

Pouzivam na Windows program DisplayFusion. (Ano je placeny, koupil jsem ho v akci na Steamu.)

Mne stačia vestavené funkcie v Ubuntu. V prípade Windowsu 8.1 som používal jeden program (zdarma), ktorého názov si už nepamätám. Vo Windows 10 v tom čase bol trocha rozbitý, potom to že opravili, ale to už som nepotreboval, väčšinu času som trávil v Linuxe. Teraz už Windows v podstate nepoužívam. Mám ho síce, ale doň leziem max raz za mesiac, a aj to zvyčajne když niečo testujem, či robím pokusy, pri ktorých by mi nevadilo, i kdyby som totálne rozosral celý Windows. V Ubuntu spolu aj s virtuálnymi prac. priestormi sa mi s 2-3 monitormi pracuje perfektne aj s natívnymi funkciami. Plus virtuálne prac. priestory. tak som nikdy nebol ničím omedzovaný. Ani neviem čo bych za dalšiu funkctionalitu potreboval.

Ostatne si ale myslím že naraz viac ako 3 monitory je už zbytočne veľa. Samozrejme sú zriedkavé situácie kedy sa používa aj cez 10 monitorov naraz na 1 človeka, ale to sú hodne špecifické prípady, ktoré sa bežne nevyskytujú. Myslím že bežne stačí do 3 monitory, ešte možno 4 (napr. pre streamera). To že máš 5 monitorov je pekné, ale nemyslím si že je používaš všetky naraz, či? Ak áno neviem si to predstaviť.

Tys prispevek necetl. Pouzivam vetsinou jen jeden monitor zaroven, ikdyz jich mam vic. A tech pet, to jsou vsechny, ktere mam doma a na chalupe. U 32" monitoru s QHD fakt nepotrebuju zadny vedlejsi monitor, staci jeden.

Pres co jsi pripojeny? DisplayPort totiz po vypnuti dany monitor rozhodi, nebot displayport ma vestavenou nevypnutelnou funkci, ze vypnutim monitoru se opravdu vypne a prestane se pocitaci identifikovat, takze na nem OS nedokaze udrzet jeho pracovni plochu a odhodi ji logicky na jiny monitor. Sprava monitoru je tak bezpodminecna. Plus treba co takove blbosti jako je vlastni wallpaper na kazde plose? Windows 10 to neumi, Ubuntu to minimalne driv taky neumel. Mozna to je resitelne virtualnima plochama, ale ty mam vypnute na Windows a vypinal jsem je vzdy i na Ubuntu, pro me to byla nepotrebna funkce.

Notebook mám tu 2 konektory, HDMI a DP. (Dell G5 5590)
Monitor tu mám starší LG E2240 len VGA vstup, mám tu redukci Icy Box AC502. Druhý monitor pripájam priamo cez DP. Typ presne neviem, samsung má tie názvy dlhé. V KE mám monitor Philips 223V, ten pripájam z VGA cez redukci do HDMI, síce má tento monitor aj HDMI monitor, ale som líní koupit HDMI kabel, a keďže už mám redukci kvôli monitoru doma, tak když jdu do Košíc, tak si berem s laptopom aj redukciu.

Viem že ten Philips 223V čo mám v Košiciach je plečka, ten monitor má otrasné farby (hlavne čierna je moc svetlá), tento monitor som kúpil v zlave, vtedy narýchlo, lebo som ho potreboval. I tak ale neľutujem. Stejnak sa budem relatívne onedlho sťahovať a tento monitor pôjde na bazoš. Potom pôjdem aj do stolného PC + 2-3 monitory zrejme 21.5" fullHD, ešte uvidím.

E: prepsal som sa, redukce je AC502 ne 503

Pro mé personální užití s třemi monitory pro vývojové prostředí , jsem prozatím víc jak AMD eyefinity (nebo Nvidia Surround) který integruje sofware ovladačů AMD nebo Nvidia nepotřeboval. Využití jen pracovní, hry nehraju.
Proto abych si kupoval nějaký placený, jsem nic takového do dnešního dne nepotřeboval, ani nevim čím je to přínosné nebo pro běžné užití lepší než formou jak to nabízí výrobci grafických karet, linuxových systému. Píšu linuxové, jelikož rodmonské nástroje nepoužívám, tudíž nemohu posoudit.

vlastni wallpaper na kazde plose?

Popravdě toto jsem nikdy neřešil, ani nevím proč by něco takového dělali :-)
- V případě že používáš tři monitory inviduálně, s aplikací invidualniho nastavení pro každý video výstup, monitor, tak můžeš každou plochu customizovat.
- Jestli zapojíme tří monitory s konečným rozlišením dejme tomu 5760x3240, tak se aplikuje jako nativní pro nastavené monitory, kde se dostaneme na jednotné rozlišení pro tři monitory, což je v realitě jak jeden monitor poskladany ze tří.
Jestli používám tři monitory, tak kvůli tomu abych je využil , tudíž co mám na ploše za obrázek ani nevnímám a popravdě bych něco tak nepodstatného navíc jen kosmetické úpravy ani neřešil.

NVidia Surround abych pravdu slysim prvne, mrknu na to. Dobry soft na spravu monitoru ma NVidia NView, ale to je jen pro Quadro grafiky.

Nicmene ten DisplayFusion jsem hledal, jestli existuje i neco jineho a nenasel jsem nic, nepouzivam zdaleka vsechny funkce, ale treba tyto: klavesova zkratka pro zapinani a vypinani monitoru - profily monitoru, k nim jde nastavit ruzne rozvrzeni ikon na plose, nastavit k ruznym profilum ruzne ovladace pro zvuk (profil monitor hraje ze standardnich beden, profil televize hraje z televize). Umi to udrzet velikost okna, coz je nutnost ve Windows 10 a pripojeni pres DisplayPort, kdyz ma kazdy monitor jine rozliseni, nastavit vlastni tapety plochy pro jednotlive monitory. Ma to lepsi prichytavani oken nez maji Windows v defaultu nebo lze funkci vypnout. Dal to umi ruznou praci z okny na klavesove zkratky atd.

Par funkci jako zmena prihlasovaci obrazovky nebo ruzne sporice obrazovky pro kazdy monitor nepouzivam. Stejne tak vzdalene ovladani pres telefon jsem ani nezkousel. A jeste to umi vylepsit ALT-TAB na prepinani fokusu, ale tuhle funkci jsem musel zakazat, protoze neni kompatibilni s PSPadem, je to skoda, ale PSPad potrebuju vic.

Ja mám jeden rohový stôl... popravde najlepšie je mať v rohu kvôli umiestneniu reproduktorov do trojuholníka ale zároveň proti srene má výhodu že když si na pc pozeraz porno a niekto vtrhne do miestnosti tak máš čas to prepnúť... ja by som popravde asi chcel v rohu za dverami a ideálne ak by okno nebolo oproti. Což je ale zriedkavo možné.