Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je sestava ok? - herní PC s dobrou schopností multitaskingu při práci

Dobrý den, mám v plánu si zařizovat nový PC a z řad postavených PC mi nic moc nevyhovuje - buď je slabá grafická karta nebo CPU. Mám bohužel jen povrchní znalosti skládání PC a dokážu si přečíst typ socketu, to je ale asi vše. Chtěl bych herní PC, který by utáhl dobře hry na vysoké detaily (AAA tituly jako Metro na tom asi hrát nebudu, maximálně WD Legion až vyjde) a zároveň byl použitelný i na multitasking pro práci. Něco jsem poskládal, hodím tu odkazy na jednotlivé komponenty (nenašel jsem, že by na Alze šel kopírovat odkaz na košík nebo seznam, škoda) a rád bych si přečetl názor někoho zkušenějšího, jestli ty komponenty do sebe jdou nebo jestli se za ty peníze dá z toho vyždímat třeba ještě o kapku víc. Ale předem říkám, že značku měnit nehodlám, to platí hlavně pro CPU a GPU. GPU chci od AMD, protože mám Freesync herní monitor (chudák je nevyužitý) a CPU taky od AMD, kvůli ceně i obecně výkonu (protože Intel nabízí lepší výkon pouze na 1 jádro, který vskutku asi nevyužiju).
Sestava:
https://www.alza.cz/asrock-b450m-pro4-f-d5655566.htm
https://www.alza.cz/asrock-radeon-rx590-phantom-gaming-x-8g-oc-d5496963.htm (asi to nejlepší co jsem poměr cena/výkon našel)
https://www.alza.cz/gaming/amd-ryzen-5-2600x-d5287905.htm
https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-predator-series-d4300649.htm
https://www.alza.cz/seagate-barracuda-1tb-d4494384.htm (tady jsem uvažoval, že si vezmu 2 TB ale asi bych to nevyužil, spíše využívám cloudy dost často)
https://www.alza.cz/fortron-hyper-m-500-d2642638.htm
https://www.alza.cz/silentiumpc-signum-sg1x-tg-rgb-d5586270.htm
https://www.alza.cz/silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-d4076311.htm
https://www.alza.cz/kingston-a400-ssd-120gb-d5550877.htm

Řešení:

Díky za odpověď. Zdroj jsem také hledal jiný, tenhle se mi extra nezamlouval a delší záruka je rozhodně super. SSD M.2 chci čistě pro systém, otázka je, jestli se vyplatí jen pro systém investovat do lepšího SSD. Ještě nad tím popřemýšlím :)

No rychlý boot je rozhodně fajn věc. Otázka ale je, jestli se vyplatí investovat do 1 TB SSD celkově i na soubory i systém, když tam je větší riziko, že se něco podělá. + tam stejně ještě hodím svoje 2x 2 TB disky ze současného PC se zálohami apod. Chápu tu myšlenku ale nechce se mi prostě jít do toho rizika, vlastně není ani v mých časových možnostech zálohovat vše potřebné i kdybych to automatizoval přes nějaký sw.

1TB disk vyhod, spolu s tym Kingstonom a kup si rovno 1TB SSD.
Nemusi byt zrovna nvme, rozdiel uz velmi nespoznas pri beznej praci ani pri hrani.
Staci si pozriet par testov na yt, kde porovnavaju sata vs nvme.
Nvme disk stoji skoro 2x tolko co sata.

Díky za odpověď. 1 TB SSD určitě nechci, trochu se bojím z hlediska práce. Na cloudy si zálohuji jen to nejnutnější a nechtěl bych jednoho krásného dne zjistit, že SSD odešlo. Navíc co jsem se tak nějak doslechl z mého okolí, tak po pár letech tomu klesá výkon. Stačí mi bohatě 7200 RPM magneťák a k tomu SSD na systém, tam když to odejde, tak to taková tragédie není... Případně jsem ještě uvažoval o SSHD ale na českém trhu jsou většinou dost hnusné patlaniny, většinou třeba jen s vestavěným 8 GB SSD a to mi je k ničemu. Kvalitnější bych si musel sehnat v zahraničí a nejlevnější to není, co jsem tak koukal.

Díky za odpověď. 1 TB SSD určitě nechci, trochu se bojím z hlediska práce. Na cloudy si zálohuji jen to nejnutnější a nechtěl bych jednoho krásného dne zjistit, že SSD odešlo. Navíc co jsem se tak nějak doslechl z mého okolí, tak po pár letech tomu klesá výkon.

Bojis sa blbosti. SSD pouzivam primarne v pc a nb uz cez 3 roky a mam 0, slovom nula reklamacii, pri nasadeni stoviek kusov. A to som dlho SSD odolaval prave kvoli problemom, ktore mali na zaciatku.
Pouzivam samozrejme lacnoty vacsinou, cize momentalne zelene alebo modre WD.
Odist moze aj disk, data si mas zalohovat, kto nezalohuje nema dolezite data a je jedno ci o ne pride.
k ziadnej degradacii vykonu po rokoch nedochadza, nikto mi nic nehlasil a ja som u seba nic nespozoroval.
SSHD je slepa vetva.

herní PC s dobrou schopností multitaskingu při práci

Ten Ryzen by jsi rovnou mohl osadit podstatne vykonejsi generaci Ryzenu 3600 na misto Zen+ a grafickou kartu jestli chces neco obstojnejsiho na delsi dobu tak alespon RTX2060 na misto RX590 kterou v nekterych pripadech dohoni i pretocena RX580.

CPU a GPU. GPU chci od AMD, protože mám Freesync herní monitor

FreeSync nefunguje jen exluzivne pod AMD, a muzes ho vyuzit (adpative_Sync) i u nekterych grafickych karet Nvidia nebo i (s minimalni normou GCN 1.1.) Intel.

protože Intel nabízí lepší výkon pouze na 1 jádro, který vskutku asi nevyužiju

To ano, ale on tech jader ma nekolik. Jiz nekolikrat jsem videl, ze to lidé prirovnavaji jen k vykonu "Single Core", ale ten vykon je pak nasoben poctem x "?" cores. Proto (jen fiktivni priklad) muze CPU A s 4 x Core podat stejny vypocetni vysledek jak CPU B s 6 x Cores.
Na Single Core aplikacich je to zobrazeno hlavne pro presnejsi mereni a ukazku vykonu. Ryzen ZEN2 si v tomo smeru hodne polepsil. Intel ma vsechny Cores stejne vykoné né jen prvni az na vyjimku modu TURBO kde dle potreby dochazi k narazovému zvyseni frekvence jednotlivich jader pri urcitych Hz pro jednotlivé srdce.
* Kuprikladu CPU ? od Intel ma zakladni takt 3Ghz, stejny vykon pro vsechny Cores. Pri potrebe vysiho vykonu Turbo dokaze po nejakou urcitou dobu zvysit Hz nekterych cores az do mozné spicky, stropu. 3Ghz zakladni takt, stejny vykon pro vsech x6 Core, pak aplikuje vysi frekvenci 3.4Ghz pro x4 Core, 3.6 x2 Core 3.8Ghz 1x Core. Ale jinak ma Intel vsechny Cores stejne vykoné, né jen jedno.

RTX mi upřímně přijde jako vyhazování peněz + bych se chtěl udržet na té cenové relaci do 25 tisíc.

Freesync není jediný argument, už jsem měl dříve možnost vidět rozdíl mezi AMD + AMD a Intel + Nvidia sestavou. Za stejné peníze je tam dost zřetelný rozdíl jak pro práci tak i hry.

To samé rozdíly mezi AMD a Intelem. Nehodlám si stavět počítač na lovebrandu, chci výkon, ten Intel fakt nedává + si vážně nehodlám dělat delid kvůli té jejich hnusné pastě co tam dávají. Můžu popřemýšlet o jiném Ryzenu ale Intel už nikdy, je to synonymum pro nekvalitní topení.

RTX mi upřímně přijde jako vyhazování peněz + bych se chtěl udržet na té cenové relaci do 25 tisíc.

A RX590 ti jako vyhazovani penez nepripadne ?
Intel jsem ti nenabizel, uvadel jsem Ryzen 3600.

bych se chtěl udržet na té cenové relaci do 25 tisíc

Tak to uz je alespon neco konkrétnejsiho ;-) Monitor mas a budes pouzivat s rozlisenim FHD 1080p ?

Ah, omlouvám se, jsem zvyklý, že mi často lidi cpou svůj lovebrand bez ohledu na to, co skutečně od toho požaduji, moje chyba, příště to dočtu.

Ano, momentálně používám dvojici monitorů FHD 60/80 Hz. Ten lepší má 80 Hz, FreeSync a 1080p. Na 4K moc zatím nemyslím, upřímně to zatím ani na nic nepotřebuji a přijde mi to trochu jako další plýtvání peněz. 1080p mi kvalitativně stačí, mému dosavadnímu PC ale odchází pomalu grafika po záruce a obecně to zpracování PC není nejlepší (tehdy jsem kupoval něco předem sestaveného bez hlubších znalostí a byla to chyba). PC se nedá ani upgradovat, má malou propustnost na kartu, starý PCI expres a jen 2 sloty na RAM. Dříve 8 GB stačilo, dnes už to je trochu starý páprda, co jde do důchodu :)

+ počítám ještě s 2-3 tisíci na systém (protože si nejsem jistý, jestli moje verze Win 10 jde migrovat na jiný PC), takže ideálně sestava do 22 000,- no :)

jsem zvyklý, že mi často lidi cpou svůj lovebrand bez ohledu na to, co skutečně od toho požaduj

Rozumim. Problém je spis v cenach, kde AMD nabizi bud radu RX 500 nebo hned 2x drazsi RT 5700 coz je velky cenovy skok, chybi tam neco mezi tim za 6500Kc. (kdyby AMD vydalo nejakou RX 5600 by bylo idealni)
Vyborna by byla kombinace Ryzen 3600 + RX 5700 ale to by bylo jaksi pres tvuj rozpocet, ale stim, ze mas opravdu vykony podklad na hodne dlouhou dobu.
PS: Ryzen 3600 jsem zakoupil i pro své PC, nedalam overclocking, ale teploty, s tim ze jsem v BIOS nic neuprovavalo, neboostoval s posledni verzi Agesa 1.0.0.3ABBA pro BIOS ktera hodne napomohla optimizaci Ryzenu 3 (pristi mesic vychazi 1.4) pri hrani nepresahne 60 stupnu. (nekdy vyskoci na 65C° kdyz rozehreju grafickou kartu). Divej, kdyz je pribalen tak ho vzdy muzes zkusit a kdyz se ti teploty budou zdat vysoké vzdy muzes nejakej CPU cooler dokoupit ;-)

5 minut v OCCT plné vyuziti cores jsem se drzel nekde na 50-55C° (teploty jsou nisi jak ve hrach, jelikoz v testu je testovano jen CPU tak graficka karta je v IDLE a netopi) :
https://ibb.co/dWjMzh6
* Jestli mas slusnou PC bednu (v mém priade slo o prumerny Antec One P8 / hlavne kvuli provedeni prachovych filtru) a neosadis graficku s nejakym vysim TDP tak uvidis, ze pri hrani bude tvé CPU nekde na 60-65C°. Nevim kde uvadeli 100C°, ale podzerivam ze slo o overclocking (pretoceni CPU), nebo nekdo spatne nasadil chaldic, jinak opravdu nevim :)

Jak tu jiz psali, je to spatne:

Radsi nekterou desku od MSI pripadne od Asusu, kteri dokazi i takovou vec jako je update mikrokodu od AMD AGESA, zatimco AsRocku to trva rok nebo se na to vykvakne uplne.

Procesor z rady 3000 (RyZen 3600 je ideal v pomeru vykon/cena).

RX590 je topeni o nicem, kdyz chces AMD grafiku, nasetri na RX5700 nebo vem NVidii, ktera umi FreeSync2 taky.

Pameti OK.

Zdroj Seasonic, BeQuiet, nektere typy Corsair, EVGA.

AMD ma pribalen chladic, ktery je mozna lepsi nez SPARTAN, pokud chces vezovy kvalitni chladic, tak vem FERA.

Delej zalohy systemu, u SSD je to dobra pojistka, zvlast kdyz si koupis nejake srackove jako A400. V pomeru cena/velikost vychazi nejlepe HDD 2TB, doporucil bych ti teda spis 2TB disk.

No a SSD uz bylo zmineno, od Kingstonu alespon UV500, jinak nejlepsi pomer cena/kvalita ma Crucial, MX500 alespon 250GB, tech 120 je fakt malo.

ktera umi FreeSync2 taky

Tedy jestli v pripade ze ma monitor 4K *UHD kde by mel FreeSync2 nejaky vyznam by ta RX5700 byla opravdu potreba :-p . Pravda. Pribaleny stock chladic s Ryzenem 3600 je zcela dostacujici i na mensi OC, tak usetrené penize muze pouzit k doplaceny na tu vykonejsi GPU..

Díky za odpověď. U tohohle Ryzenu jsem se dočetl, že má přibalen celkem slabý chladič a v max výkonu na tom tahají 90-100°C, proto ten další chladič. Procesor tam teda šibnu možná lepší, i když uvidím jak s cenou, jak jsem už uváděl, rád bych se udržel pod 25 tisíc.

O grafice vím, že topí, na druhou stranu Nvidii fakt nechci (jak jsem už psal, nechci lovebrand, chci výkon) a pokud by s dodatečným chlazením se grafika udržela do 60°C, tak mi to bohatě stačí.

Deska mi přišla ok, uznávám, že nad tímhle jsem neuvažoval, zkusím mrknout po něčem jiném ještě.

SSD jsem chtěl pouze na systém, ovšem dobrá poznámka byla, že sice rychlý boot je fajn ale to je tak vše. A 1 TB SSD mi přijde zase jako chodit s odjištěným granátem v kapse.

https://www.czc.cz/258916,205068,270238,187659,264414,253006,234253,215406,273598/kody

28.100Kc

Prijde mi, ze se ten priplatek vyplati, kdyz chces slusne herni PC.

Jinak asi by slo neco stahnout na tom 1TB disku, nechat tovarni chladic, ktery teda vlastne u R5 3600 uz neni zadna hitparada a samozrejme graficka karta by taky cenu ponizila:

https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1660-ti-ventus-xs-6g-oc-6gb-gddr6/254990/produkt

Ventus neni dobre chlazeni, ale co jsem slysel, tak na nenarocnou grafiku typu GTX1660Ti staci. Urcite lepsi nez porizovat RX590.

Peníze na to by byly ale nechci prostě chodit přes tu hranici. Já nepotřebuju herní dělo, jen něco, co slušně vydrží pár let, o to mi jde. :) Kdybych chtěl PC čistě na hry, koupím nějaký šunt od Alzy za 50 000,- a mám půlměsíc od ucha k uchu. 2 TB disk nepotřebuji, nevyužiju.

Mě se víc líbí ta tvoje když pominu tu pouťovou skříň a M.2 s triple levelingem TLC. U těchto disků bych určitě zvolil MLC.
S příbaleným Wraith Stealth má ušetrenej skoro litr. Nebo zvolit BULK verzi bez CPU chladiče, k čemu kupovat dva CPU coolery že jo, ale všude není bulk verze k dostání, tak se to dá pochopit.
Taky se mi líbí že jsi k tomu Ryzen 5 3600 zvolil vyšší frekvenci RAM jak ta ve vybraném návrhu, ale i tak je to málo a k tomuto procesoru bych rovnou osadil 3600MHz, Ryzeny maji radči vyšší frekvenci. Když jsem u Ryzen 3600 zkoušel 2666MHz pri 1.2V, 3000MHz (nekteré jsou navíc už místo 1.2V ze startu na 1.35 voltech) a 3600MHz (corsair LPX), tak v syntetických testech ten výkon vyskočil v desítkách % nahoru. I v některých hrách to zvýšilo nebo dalo stabilnější fps, jako BFV.
Grafika RX5700 (vyšší herní střed ) určitě, RX580 (což je jen herní střed) stačí na většinu her do 60FPS na full HD, ale hry jako nový Ghost Recon, Metro, a podobně už je zapotřeby u dnešních her u 580 trochu stáhnout detajle, tak to jako nákup do budoucna nevidím na pohodlné herní řesení, v podstatě jsou to furt pretočené refresh řady předchozích 5 let starých RX480, určitě nic co by konkurovalo referenční RX 5700.
(nedoporučoval bych se řídit tím co píšou na internete v okolo doby vydání té 5700, ty benchmarky o proti dnešku přesně nesedí).

Tazatel si už vybral, je spokojen, dostal co požadoval a to ostatní už je ted vedlejší. Minimálně ty RAM mohl koupit lepší. 3600MHz koupí skoro za stejné peníz a měl by lepší výkon a naký to FPS prakticky zadarmo.

https://www.czc.cz/215040,70136,248573,270238,264414,253006,244140,200384,273598/kody

Ted jsem to vohulil co to slo a 25.800Kc a furt lepsi vykon nez co mu navrhnul M-Pol, ale je to jeho boj. Osm stovek nad limit si myslim, ze by mohl dat.

K tvym poznamkam:

Poutovou skrin si vybral sam, ted jsem tam dal levnejsi, kterou bych asi z tech levnych vzal sam. Jiste dala by se i nejaka bez okna, ale ono mezi tema levnyma neni moc z ceho vybirat a clovek se snazi o to dodrzeni ceny.

MLC jiste, ale je to zase o cene, kdyz neco najdes, ve stejne cene, tak urcite lepsi vzit MLC, ale pokud jde o cenu, tak i ty TLC sluzbu udelaji. Dal jsem tam ted kvuli cene SATA SSD, protoze prakticky prinos M.2 v mainstreamovych sestavach je nulovy a jde o cenu.

M-Pol dal 3000MHz s CL15 a ja dal 3200MHz s CL16, je to vykonove prakticky stejne, s tim bych problem nemel. Samozrejme 3600MHz by bylo lepsi, ale zase je to o te cene.

I AMD designuje RX5700 jako grafiku pro hracsky mainstream, pokud chce setrit a vezme RX580, muze, nevidim v tom problem, ale o to drive se bude rozhlizet po nove grafice, pokud bude chtit hrat nove hry. Zase je to o tom, jestli setri ted a utrati to zitra nebo jestli vezme neco co bude sice ted drazsi, ale chvili to vydrzi.

Ano, 8 stovek a výkon reálně 4 FPS, známý má až na desku stejnou sestavu, poprosil jsem ho o benchmark a pak se podíval na benchmark toho nahoře. Za 4 FPS průměrně mi to vážně nestojí, mám 80 Hz monitor, rozdíl nepocítím. Snad máš ale radost, že sis sem mohl napsat vlastní pravdu, tu sestavu si stejně nevyberu. Koukám, že patříš mezi tu úzkou skupinku uživatel fóra, kterým jde jen o to někde prosadit svůj názor stůj co stůj. Teď si to vezmi klidně osobně - já přišel slušně, slušně se zeptal na radu a odpověď jsem dostal, nahoře jsem dobře prodiskutoval možnosti s pár lidmi. Nepřišel jsem debatovat s arogantním frackem, který brečí, když si nevyberu jeho řešení. Máme jasno? :-) Třebaže si nenadával, dost se vnucuješ a jsi pasivně-agresivní, když ti to neřekli rodiče, musím očividně já :-) Zvláštní je, že se i staráš, co s tím do budoucna budu/nebudu dělat, kolegům nahoře stačilo info, které jsem jim podal a rozhodně nebyli takto dotěrní.

Naprosto souhlasím s: "Tazatel si už vybral, je spokojen, dostal co požadoval a to ostatní už je ted vedlejší. Minimálně ty RAM mohl koupit lepší. 3600MHz koupí skoro za stejné peníz a měl by lepší výkon a naký to FPS prakticky zadarmo." - ramky jsem si přehodil ještě než jsem to hodil do košíku, sestava mi vyhovuje a zítra přijede domů.

Děkuji "nejmenovanému" uživateli, který mě upozornil na diskuzi - vskutku to za to stálo :-D

Nevšimnul jsem si,že by se Ti RedMaX nějak vnucoval.Ten svůj návrh sestavy sem dal zároveň s M-Polem a kromě toho se o detailech nedohaduje s Tebou,ale s pisatelem HPET.Tak si nech ty svoje blbé a "chytré" připomínky a koukej,kdo komu píše.A buď rád,že Ti někdo má snahu poradit a něco vylepšit,vybrat si to pak nemusíš.Já osobně Ti příště raději nic radit nebudu,abych taky nedostal vynadáno za odlišný názor.