Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel: součet vyfiltrovaných hodnot

Zdravím,
zamotal jsem se nad excelem, kde potřebuju udělat součet vyfiltrovaných hodnot v jednom sloupci, které jsou ale zapsány jako písmena. Pro zjednodušení řekněme že A=1 a B=2 a já potřebuji součet hodnot sloupce, takový jako dělá SUBTOTAL, pokud jsou to čísla. Prostou SUMU jsem vyřešil maticovým zápisem s fcí KDYŽ, ale SUBTOTAL se mi maticově zapsat nepodařilo, ono to asi ani nejde. Jde to nějak vyřešit?

Díky,
nofu

Dobrá,
pro zjednodušení jsem připravil vzor, sloupec A je jen kvůli filtru, sloupec C je pouze pomocný, aby byl pro kontrolu vidět správný výsledek. No a já to potřebuju dostat do jednoho vzorce. Pro příklad jsem uvedl SUMU zapsanou maticově, tam to počítá správně, ale SUBTOTAL maticově zapsat neumím, možná to ani z logiky té fce nejde. Jde o to, aby to započítalo A za hodnotu 1 a B za hodnotu 2, s tím, že potřebuji sčítat pouze vyfiltrované hodnoty. Snad je to pochopitené, kdyžtak se ptejte.

Osobně bych si udělal pomocný sloupec a sčítal až ten. Makro (tady spíš vlastní funkce) je na to asi zbytečně těžkej kalibr, navíc vopruz při každém otevírání excelu odsouhlasovat, že opravdu chci otevřít soubor s makry. Možná jsem to tak i někde použil, mám sloupeček, který je zdánlivě na nic, protože je v něm vždy jednička (ve skutečnosti je příznakem, jestli je viditelný, tj. nevyfiltrovaný, jinak je nula; předpokládám, že jsem to udělal jako subtotal jedné buňky, ale to už nevím) pak v součinu s potřebnou hodnotou ho můžu sčítat normální sumou, navíc součet (suma) tohodle sloupečku mi dá počet vyfiltrovaných hodnot (to co excel '97 ukazoval ve stavovém řádku a v novějších mi to chybělo). Taky mi někde nešlo subtotal použít. Ale je to v dokumentu, který používám přes 10 let a jeho strukturu jsem neměnil, takže si podrobnosti už nevybavuju, normálně jen dopisuju data, případně vyplňuju vzorce, když dojdu na konec.

Ako obhajca makier musím na ich obranu poznamenať, že novšie verzie Excelu (myslím, že od 2010) otravujú s potvrdením spúšťania makier len raz - pri prvom otvorení súboru. Po potvrdení je už dokument považovaný za dôveryhodný (pokiaľ nezmení svoje miesto uloženia alebo názov).

P.S. Volá jeden IT-čkár druhému:
Človeče, reve mi decko, nevieš poradiť či ho mám len uložiť alebo uložiť ako?