Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak "pořešit" disky u nového PC ohledně případných budoucích reklamací?

Po zakoupeni https://pc.poradna.net/questions/2959471-vyplati-se-do-kanclu-hp-elitedesk-705-g4-s-r3pro-2200g-4-gb-ram-500-gb-hdd-a-w10-pro-za-9000-kc jsem se předběžně rozhodl, že sestavu doplním o M2.NVMe 512 GB https://pc.poradna.net/questions/2960077-jaky-m2-nvme-disk-480-512-gb-do-hp-elitedesk-705-g4-dm-4kv29ea-bcm a rozhoduji se, co se stávajícím 500 GB HDD.

Uvažuji, že na M2.NVMe disk naklonuji systém a budou tam i data (dosud mi na stejnou činnost stačil 80 GB disk), které budu pravidelně zálohovat na stávající 500 HDD nebo 512 SSD, který mám rovněž k dispozici.

Prodejcem jsem byl ovšem upozorněn, že při případné reklamaci HP neuzná záruku, jestliže jsou v sestavě jiné součástky než při prodeji a že i pokud si rozšířím paměť o 4 GB, tak jí musím před reklamaci odstranit, jelikož v opačném případě HP anuluje záruku.

Rovněž mám problém svěřit někomu cizímu vlastní soukromá nebo firemní data, takže bych asi původní disk nechal po dobu záruky ležet někde stranou a při poruše jej dal zpět a všechno uvedl do původního stavu.

Potřeboval bych ale poradit, jestli původní disk naklonovat na M2.NVMe ještě před prvním zapnutím PC nebo jej spustit, nastavit a až pak naklonovat. Osobně bych původní disk nechal neaktivovaný, udělal z něj klon a vše ostatní řešil až na naklonovaném disku, ale mám obavy, jestli to nebude divné reklamovat nějaký problém a mít v PC neaktivovaný disk.

Nebo je to všechno blbost, nikdo se po originálním disku nebude pídit a mohu jej požít jinde nebo v rámečku na další zálohu?
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

O tom ale není řeč, tak blbý nejsem, abych chtěl po HP, aby mi řešilo disk, který jsem koupil u CZC. Jde mi o to, že momentálně je v PC původní HDD, který předpokládám, že obsahuje Windows 10 Pro v nějaké předinstalované formě, která se doinstaluje a aktivuje při prvním spuštění. Teď jde o to, jestli to první spuštění provést s originálním HDD a pak jej naklonovat na SSD a původní HDD uložit do šuplíku k případným budoucím reklamacím, nebo jej naklonovat hned a PC poprvé spustit a doinstalovat s naklonovaným SSD diskem. V takovém případě si zachovám výchozí HDD s předinstalovaným W10Pro, což mi přijde jako vhodnější, ale zase jestli to nebude blbě působit, když budu řešit nějakou reklamaci ve zbytku PC, ve kterém technik objeví původní nepoužitý HDD, který tam před uplatněním reklamace vrátím?

Nebo to vůbec řešit nemám, HP technik jiný disk přidaný uživatelem řešit nebude a mohu jej tedy použít na jiné účely? Dle zkušeností prodejce PC prý ale v takovém případě HP ruší záruku.

Nejspíš je to jedno, s vysokou pravděpodobností k reklamaci nedojde a ten HDD (resp. Win na něm) bude jen "pro sichr", kdyby došlo. Tak jako tak ho můžeš používat na data a až projde záruka, můžeš z něj Win "smazat", ať už nastavené či nenastavené :-)

kdy klonovat: je úplně lhostejné jestli před nebo po prvním startu os, v druhém případě běží nějaká aktivační lhůta.
ale ať je jasno: neexistuje povinnost mít při prvním zapnutí připojenou sít a nechat si okamžitě hrnout tuny aktualizací na starý pomalý disk. takže nový disk ještě nebude mít aktivovaný systém, ničemu to nevadí.

ke klonování bych použil boot cd/flashku acronis true image, ten má funkci klonování schovanou v "nástroje".
cd do externí mechaniky nebo si zkus udělat boot flash rufusem. pokud máš acronis koupený, ten má builder pro usb.
boot z média vyžaduje vypnout secure boot, někdy i nastavit legacy boot. hp má poněkud potratové biosy, vyblbneš se.

při možné reklamaci jim tam vrať původní hdd, je přitom jedno co je na disku - systém si stejně zničíš sám ve spojení s mrchosoftem, čili ten jim reklamovat nebudeš.
disk může být prázdný nebo s původním neaktivovaným systémem, s tím si snad hp poradí.

kdy klonovat: je úplně lhostejné jestli před nebo po prvním startu os, v druhém případě běží nějaká aktivační lhůta.
při možné reklamaci jim tam vrať původní hdd, je přitom jedno co je na disku ....
disk může být prázdný nebo s původním neaktivovaným systémem, s tím si snad hp poradí.

Určitě je to jedno? Nebude to divné, reklamovat PC a mít tam HDD s ještě nedoinstalovanými W10Pro? :-/

no kdybys chtěl nějak podpořit své tvrzení pro reklamaci - kromě screenů, fotek či hnilobného zápachu hp vnitřností - můžeš tam naklonovat aktuální nvme disk s tvými daty.
jestli tobě nepřipadá divné cpát servisu svoje data, mě teda jo.

je přece fuk co je na disku, když ta reklamovaná věc zjevně nepojede. jinak se dá nechat doaktivovat i původní instalace na hdd.

ok, jestli chceš mít aktivovaný ale jinak čistý systém na hdd nového pc:
1) nejdřív zastavíš retardované aktualizace (jen do restartu, který nebude):

net stop wuauserv

2) tepve potom připojíš síťový kabel, nastavíš si nezbytné ikony, nakonec ve vlastnostech ověříš aktivaci.
3) pak vypnout, zapojit disky podle sebe a můžeš klonovat. síťový kabel je možné zase vytáhnout.

jednu věc jde často udělat více způsoby. třeba ženské volí zásadně ty nejotravnější.

... je přece fuk co je na disku, když ta reklamovaná věc zjevně nepojede.

Možná nepojede, ale disk se přece dá otestovat v jiném PC a tam bude vidět, co tam je ... Ale asi to nechám neaktivované, nechce se mi drbat nejdříve s HDD, odhadovat, kdy to zastavit a v jakém momentě naklonovat, raději to všechno absolvuji hned s novým SSD.

Jenom malá technická, ať zbytečně nepátrám, neexperimentuji a náhodou nespustím instalaci z HDD - jak se u HP Elitedesk 705 G4 dostanu do Biosu a jak do výběru bootovacího zdroje? Neví někdo, jestli daný PC umí bootování z M2 disku?

odhadovat, kdy to zastavit

dostal jsi přesný postup od věty "jestli chceš mít aktivovaný...", má tři očíslované body, nejdou přehodit. (neaktivovat hdd je stejně dobrá možnost)

nastavení biosu míval hp obvykle na f10.
protože si nechceš číst ani manuál od výrobce, tak než ten krám ohmatáš co dělá, odpoj mu síťový kabel (lan).
koukám že se doby změnily, musím to zkusit v práci:

Access BIOS:
Restart the computer, quickly press esc, and then press f9 for boot options.

start: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c04013490
pdf: https://support.hp.com/us-en/product/hp-elitedesk-705-35w-g4-desktop-mini-pc/21353696/manuals

jedna technická (protože máš jednu věc rozdrobenou do tří dotazů) - do m2 slotu lze toto: Solid-state drives, NVMe, M.2 2280, PCIe
teď se dívám, že místo manuálů výrobce čteš vídejka z youtube. mě jebne.

může to být tak, že f9 je pro změnu pořadí bootování, f10 pro vstup do biosu.
máš ho na stole, můžeš se vyblbnout.
setup:

1. Turn on or restart the computer.
2. Repeatedly press F10 when the monitor light turns green to access the utility.
You can also press Esc to a menu that allows you to access different options available at startup, including the Computer Setup utility.

diagnostika:

1. Turn on the computer and press Esc repeatedly until the BIOS Boot Menu appears.
2. Press F2 or select Diagnostics (F2).
mají k tomu nějaké "HP PC Hardware Diagnostics to a USB device"

recovery manager:

1. Type recovery in the taskbar search box, select Recovery Manager, and then select HP Recovery
Environment.
- or -
Press f11 while the computer boots, or press and hold f11 as you press the power button.
2. Select Troubleshoot from the boot options menu.
3. Select Recovery Manager, select System Recovery, and then follow the on-screen instructions.

ostatní funkční klávesy snad nechali na pokoji.