Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Objasnění zápisu v JS

Ahoj,
co je prosím tohle za zápis?

var tree = o.i.reduce(function(a,b){
  /*
  moj kod
  */
}, {});

a proč tohle už nefunguje

var tree = o.i.reduce(function(a,b){
  /*
  moj kod
  */
});

Děkuji

PS: šlo by to zapsat líp?

Tady je to celý jestli to pomůže

create-a-nested-list-from-a-object

var obj = {
  items: [{
    id: 45,
    lable: "Test 1.2.1",
    parent_id: 2
  }, {
    id: 12,
    lable: "Test 1.0",
    parent_id: 0
  }, {
    id: 32,
    lable: "Test 1.1",
    parent_id: 12
  }, {
    id: 2,
    lable: "Test 1.2",
    parent_id: 12
  }]
}

var objDict = obj.items.reduce(function(p, c) {
  p[c.id] = c;
  c.children = [];
  return p;
}, {});

var tree = obj.items.reduce(function(p, c) {
  if (!c.parent_id) {
    p = c;
  } else {
    objDict[c.parent_id].children.push(c);
  }
  return p;
}, {});

processTree(tree, document.getElementById("list"));

function processTree(node, element) {
  var li = document.createElement('li');
  li.innerText = node.lable;
  element.appendChild(li);
  if (node.children.length) {
    var ul = document.createElement('ul');
    li.appendChild(ul);
    for (var i = 0; i < node.children.length; i++) {
      processTree(node.children[i], ul);
    }

Zkoušel jsem to dát celý do objektu abych to trochu odlišil od jiného kódu ale stejně to nefunguje.

var obj = {
        items: [{
          id: 45,
          lable: "Test 1.2.1",
          parent_id: 2
        }, {
          id: 12,
          lable: "Test 1.0",
          parent_id: 0
        }, {
          id: 32,
          lable: "Test 1.1",
          parent_id: 12
        }, {
          id: 2,
          lable: "Test 1.2",
          parent_id: 12
        }]
      },

      objDict : this.items.reduce(function(p, c) {
        p[c.id] = c;
        c.children = [];
        return p;
      }, {}),

      tree : this.items.reduce(function(p, c) {
        if (!c.parent_id) {
          p = c;
        } else {
          this.objDict[c.parent_id].children.push(c);
        }
        return p;
      }, {}),

      processTree : function (node, element) {
        var li = document.createElement('li');
        li.innerText = node.lable;
        element.appendChild(li);
        if (node.children.length) {
          var ul = document.createElement('ul');
          li.appendChild(ul);
          for (var i = 0; i < node.children.length; i++) {
            this.processTree(node.children[i], ul);
          }

obj.processTree(this.tree, document.getElementById("list"));

A proč je to nesmysl, je tam špatná syntaxe nebo to nejde použít v jednom objektu?
Je mi to asi jedno, používat místo tříd objekty které se všechny vytvoří hned při načtení stránky.
Nejde mi ani tak o objekty, moc s nimi neumím pracovat, slouží to spíš jako takový namespace ;)
Funkce jsou jistota ale kilometrové názvy funkcí se fakt nedají používat.

Takto? Ale závorky jsem nenašel :(

var obj = {
        items: [{id: 45,lable: "Test 1.2.1",parent_id: 2}, {
                 id: 12,lable: "Test 1.0",parent_id: 0}, {
                 id: 32,lable: "Test 1.1",parent_id: 12}, {
                 id: 2,lable: "Test 1.2",parent_id: 12}]
      },

      objDict : items.reduce(function(p, c) {
        p[c.id] = c;
        c.children = [];
        return p;
      }, {}),

      tree : items.reduce(function(p, c) {
        if (!c.parent_id) {
          p = c;
        } else {
          this.objDict[c.parent_id].children.push(c);
        }
        return p;
      }, {}),

      processTree : function (node, element) {
        var li = document.createElement('li');
        li.innerText = node.lable;
        element.appendChild(li);
        if (node.children.length) {
          var ul = document.createElement('ul');
          li.appendChild(ul);
          for (var i = 0; i < node.children.length; i++) {
            this.processTree(node.children[i], ul);
          }

obj.processTree(tree, document.getElementById("list"));

Nechápu, jako takto?

function MojeFunkce ()
{
var obj = {
  items: [{
    id: 45,
    lable: "Test 1.2.1",
    parent_id: 2
  }, {
    id: 12,
    lable: "Test 1.0",
    parent_id: 0
  }, {
    id: 32,
    lable: "Test 1.1",
    parent_id: 12
  }, {
    id: 2,
    lable: "Test 1.2",
    parent_id: 12
  }]
}

var objDict = obj.items.reduce(function(p, c) {
  p[c.id] = c;
  c.children = [];
  return p;
}, {});

var tree = obj.items.reduce(function(p, c) {
  if (!c.parent_id) {
    p = c;
  } else {
    objDict[c.parent_id].children.push(c);
  }
  return p;
}, {});

processTree(tree, document.getElementById("list"));

function processTree(node, element) {
  var li = document.createElement('li');
  li.innerText = node.lable;
  element.appendChild(li);
  if (node.children.length) {
    var ul = document.createElement('ul');
    li.appendChild(ul);
    for (var i = 0; i < node.children.length; i++) {
      processTree(node.children[i], ul);
    }

Tento kód má niekoľko častí:

1. Definovanie dát s položkami priradených do objektu obj.
2. Pripravenie slovníka objDict tak, aby sa dalo jednoducho dostať k položke podľa jej identifikátora. Súčasne sa inicializuje vlastnosť children daných položiek.
3. Naplnenie detí položiek do vlastnosti children. Súčasne sa vyhľadá koreňový uzol (taký, ktorý nemá rodiča; použije sa posledný nájdený; ak sa nenájde, koreňovým uzlom je prázdny objekt).
4. Vytvorenie HTML elementov podľa danej štruktúry.

Ak tomu chceš dať nejakú štruktúru, tak by som nad tým rozmýšľal tak, že v podstate účelom toho kódu je vyrenderovať strom podľa daných dát. Parametrami by mali byť dáta (ktoré chceš zobraziť) a element (do ktorého chceš tie dáta zobraziť).

Z toho mi vychádza, že chceš mať jednu funkciu renderTree(data, ulElement). Takže by som presunul tie var objDict a var tree do funkcie processTree a príslušne upravil zvyšok kódu.

Ak to chceš mať v "mennom priestore", tak tú funkciu zabaľ do objektu, napr. const treeRenderer = { renderTree: function(...) { ... } };

Prípadne ak to chceš mať v triede, tak to zabaľ do triedy: class TreeRenderer { renderTree(...) { ... } }. Voliteľne môžeš deklarovať metódu ako static, ak nechceš vytvárať inštanciu triedy.

Z pohľadu čitateľnosti by stálo za to upraviť kód tak, aby sa nemiešali dve rôzne veci v jednom kroku. T.j. napr. v kroku 2 by mal byť jeden krok vytvorenie mapy a druhý inicializácia children:
- const itemsById = new Map(obj.items.map(item => [item.id, item]));
- obj.items.forEach(item => item.children = []);

Prípadne možno ešte lepšie by bolo vytvoriť si štruktúru vedľa a nemodifikovať dáta. V tom prípade by si mohol inicializovať aj deti v jednom kroku, pretože by to bolo súčasťou jedného logického kroku pre prípravu takejto štruktúry:
- const itemsById = new Map(obj.items.map(item => [item.id, { item, children: [] }]));

Podobne by sa dal upraviť krok 3.

Ďalej by som sa vyhol použitiu var. V súčasnosti je var typicky iba v legacy kóde a namiesto toho sa používa const a let (ak niečo môžeš deklarovať ako const, tak použi const, a let použi iba v ostatných prípadoch).

Viď dokumentácia k reduce: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Global_Objects/Array/Reduce

Druhý parameter je inicializačná hodnota. Ak žiadnu neposkytneš, použije sa namiesto toho prvý prvok poľa, ktorý sa následne počas redukcie preskočí.

Šlo by to zapísať lepšie tým, že namiesto jednopísmenkových premenných by boli použité normálne názvy premenných. Inak asi ani nie.

Wikan už vysvetlil, tak len doplním popis:

p - previous; predchádzajúca hodnota reduce - pri prvom volaní sa použije inicializačná hodnota, pri ďalších volaniach sa použije akumulovaná hodnota, ktorú vráti reducer.
c - current; aktuálna hodnota, ktorá sa redukuje do akumulovanej hodnoty.
dict - dictionary; slovník, kde v tomto prípade kľúčom je identifikátor uzla a hodnotou je uzol.